Hamilelik Dönemi ve Sizi Bekleyenler

Anne olacağınızı öğrendiğiniz günden beri kim bilir içinizde neler olup bitiyor. Bir canlıyı karnında büyütmek ve kendi canıyla beslemek mucizevî bir şey!

Bazen bu fikirle şaşırıyor, gurur, mutluluk, neşe, heyecan hislerini yoğun bir şekilde yaşıyorsunuz. Bazense size bağımlı bir canlıya hayat boyu kopmaz bağlarla bağlanma fikri öyle kaygılar doğuruyor ki bunu yüzyıllardır milyonlarca kadının yapıyor olduğunu düşünmek bile kaygılarınızı yatıştıramıyor!

Hamilelikteki Değişimler

Bu duygusal gelgitler hamileliğin belki de en önemli kısmı. Çünkü nasıl bedeniniz bebeğiniz için gelişiyor, değişiyorsa ve bu değişim size zaman zaman mide bulantıları, halsizlik, ağrılar şeklinde geri dönüyorsa, duygusal dünyanız da aynen bu şekilde değişiyor, bebeğinize yer açıyor, sizi hayatınızın belki de en önemli rolü olan annelik rolüne hazırlıyor.

Olumlu ve olumsuz duygularınızın farkına varabilmek, gelgitlerin normal olduklarını kabul etmek ve bu duyguları eşinizle, güvendiğiniz arkadaşlarınız veya bir uzmanla paylaşarak yardım istemek şu an en doğal hakkınız. Unutmayın siz dünyanın en sık rastlanan ancak her seferinde şaşırtan ve göz kamaştıran mucizesini gerçekleştiriyorsunuz! Hem kalbinizde hem de karnınızda bir canlıyı büyütüyorsunuz!

“Nasıl emzireceğim?” , “Neler almam gerek?” , “Beni neler bekliyor?” gibi düşünceler aklınızda dolanıp duruyor. Bu dönemde katılacağınız doğuma hazırlık kursları kaygılarınızı dindirmeye yardımcı olacak ve bebek bakımı konusunda kendinize güveninizi arttıracaktır. Bebek için alışveriş yapmanın püf noktalarını yine bu dönemde öğrenecek, “deneyimli anne” olma yolunda ilk adımlarınızı atacaksınız.

Bebeğiniz bir gün koca bir çığlık atarak dünyaya gelişini size müjdeleyecek. Siz o güne kadar bebeğinize mektuplar yazabilir, onunla ilgili kaygılarınızı, meraklarınızı, heyecanlarınızı bir günlüğe not edebilir, onun nasıl biri olacağıyla ilgili sevdiklerinizle birlikte hayal kurabilir, onunla müzik dinleyebilir, ona şarkılar söyleyip birlikte dans edebilir, ona bol bol dokunabilirsiniz. Bunların hepsini hissedecektir. Onunla gebeliğin ilk günlerinden itibaren, henüz duyma ve dokunma algıları gelişmemiş olsa bile bir bağ kurmaya çalışmak, ileride harika bir anne-çocuk ilişkisinin habercisi olacaktır!Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>