Niplette: Düz veya içe dönük göğüs uçlarının tedavisi | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Niplette: Düz veya içe dönük göğüs uçlarının tedavisi
01 Şubat 2010

Yazıyı Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2013

Merhaba Sevgili Anneler,

Geçen ay Göztepe Medical Park’taki Bebeğim Olacak Semineri’ndeydim. Tümüne katılmam mümkün olmadıysa da özellikle Ayşe Öner’in saatlerini kaçırmadan takip etmeye çalıştım. Ayşe Öner’i biliyorsunuz. Türkiye’nin en tanınan doğum koçu ve anne adayları için çok önemli bir kanaat önderi. Onun söylediği her şey, özellikle anne sütü ve emzirme ile ilgili olanlar benim için de eşsiz değerde. Onu seminerlerde veya netten takip ediyor, kitabını okuyorum.

Ayşe Hanım tam bir anne sütü taraftarı ve tüm annelere özellikle ilk yıl bebeklerini emzirmelerini öğütlüyor. Geçen haftaki seminerde, bazı anneler yaşadıkları göğüs ucu problemleri sebebi ile bebeklerini emziremediklerinden şikayet ettiler. Örneğin bir anne ilk çocuğunda çok sıkıntılar yaşamış, emzirememiş; ikinci bebeğinde de aynı problemin olmasından çekindiğini belirtti. Başka anneler de benzer problemleri dile getirince Ayşe Hanım Avent’in aşağıda sizlere anlatacağımız ürününü önerdi.

Niplette’in varlığından habersiz oldukları için bebeklerini biberonla veya kaşıkla besleyen anneler, lütfen dikkat. Bebekler bir kez kolaya alışınca tekrar memeye geri dönmüyorlar. Oysa bebeğinizi emzirmeniz, hem onun hem de sizin için çok önemli.

Bu yazıdan sonra en azından bazı annnelerin sorunlarını çözeceğimizi umuyorum. Kullanımına ilişkin sorularınız olursa lütfen çekinmeden bizimle paylaşın.

Düz veya içe dönük göğüs uçlarının kalıcı tedavisinde etkili bir ürün

İçe dönük veya gelişmemiş meme uçları çok sayıda kadın için psikolojik rahatsızlık yaratan ve emzirmeyi hem anne hem de bebek için son derece güçleştiren sevimsiz bir gerçektir. İçe dönük meme uçları, meme ucuna bağlı süt kanallarının kısa kalması ve işlev görmesini engellemesi sonucu oluşur.

Kısa bir süre önceye kadar bu sorunu çözmenin tek etkili yöntemi kısa kanal dokularının anestezi altında uzatılması yoluydu. Oysa yüksek maliyeti bir yana, cerrahi müdahale ile edinilen estetik düzeltme, göğüs fonksiyonunu maalesef zedelemektedir.

Bu sorunun çözümü için göğüs kalkanları kullanımı ve Hoffman Egzersizleri masajı gibi başka geleneksel yöntemler de mevcuttur. Ancak klinik deneylerde her ikisinin de etkisiz, rahatsız ve zarar verici yöntemler oldukları görülmüştür.

niplette2

Aslında çözüm oldukça basittir. Niplette, İngiltere’nin en önemli estetik cerrahlarından Douglas McGeorge FRCS tarafından icat edilmiş devrim yaratan bir üründür.

Niplette şeffaf meme ucu kalıbı ile bir valfe ekli kapatma ucundan ve şırınga haznesinden oluşur. İçe dönük ya da gelişmemiş meme ucuna nazik bir vakum uygulayarak çalışır. Meme ucuna takıldığında küçük şırınga yardımı ile kalıptan hava çekilir ve böylece meme ucu kalıbın içini doldurur. Çekme oranı, kullanan kişinin kendini nasıl rahat hissetiğine bağlıdır.

niplette1

Elde edilen çekim gücü meme ucunu kapsayan kısa kanalları nazikçe uzattığından Niplette işlevini yerine getirir. Bölünmesine gerek kalmadığı için göğüs fonksiyonu değişmemiştir, bu nedenle emzirme halen mümkündür.

niplette5

Doğuştan olmayan ve sonradan meydana gelen her türlü meme ucu çekilmeleri, Niplette kullanılmadan önce bir doktor tarafından kontrol edilmelidir.

Niplette’i Nasıl Kullanabilirim?
Niplette’in kullanımı basit ve acısızdır, her yaştaki kadın tarafından kullanılabilir. Çekerek doku uzatma prensibini kullanarak, uzun süreli çekim ile kısa kalmış süt kanallarının esnemesini sağlar. Sutyenin içine rahatlıkla sokulur, gece ve/veya gündüz takılabilir.

Philips Avent Niplette from avent on Vimeo.

Düzeltme sağlama hızı içe dönüklüğün derecesine, kişinin kas dokusu durumuna ve ürünün kullanım oranına bağlıdır. Kalıcı bir düzelme normal olarak 1 ila 3 ay arasında düzenli kullanım ile sağlanır. İdeal olarak, gece veya gündüz günde 8 saat süre ile kullanılmalıdır. Bu arada bir geri çekilme eğilimi görülürse Niplette daha uzun süre güvenle kullanılabilir.

Emzirmek artık daha kolay
Emzirmede güçlük çekeceğini düşünen kadınlar hamileliklerinin ilk 6 ayında Niplette kullanabilirler. Göğüsler hamilelik döneminde çok hassas ise, bebeğin doğumundan sonra her emzirmeden önce birkaç dakika için kullanılabilir. Niplette meme ucunu çekerek dışarı çıkaracak ve böylece bebek, meme ucunu rahatlıkla yakalayacaktır. İlk birkaç günde kullanımı, emzirme düzeninizin oluşmasına yardımcı olacaktır.

Gelen süt miktarı çoğaldığında Niplette’in çekiş etkisi azalacaktır. Ancak o zamana kadar bebek Niplette sayesinde dışarı çıkarılmış meme ucunu kendisi emmeyi başarabilecek ve emmeye alışacaktır. Emzirme sona erdikten sonra Niplette bu defa kalıcı düzelme sağlama amacıyla kullanılabilir.

Ne kadar sürede işe yarayacak?
Bu göğüs ucunun ne kadar içe dönük olduğundan Niplette’in gün içerisinde kaç saat kullanıldığına kadar pek çok faktöre bağlıdır. Düzenli kullanım ile, normal şartlarda 1 ila 3 ay arasında düzelme gerçekleşir.

Yaşımın önemi var mı?
Hayır! Niplette ergenlikten sonra her yaşta etkilidir.

Niplette her zaman işe yarar mı?
Kasların yeniden oluşturulması Niplette’in başarısının anahtarıdır ve kadınların neredeyse tamamına yakınında bunun oluşmaması için bir neden yoktur. Başarılı sonuca ulaşmamanın tek nedeni yanlış teknik ya da yeterince uzun süre takmamak olabilir.

Dünyanın Başka Ülkelerinden Annelerin Niplette Hakkında Yorumları

“ Ürününüz Niplette’e çok teşekkürler. Sayenizde oğlumu emzirebildim. Bu ürün bir devrim.”
Raphelle A., Fransa

“Şimdi çok daha rahat ve kendimden emin hissediyorum teşekkürler Niplette”
Mrs. O., Londra

“İlk bebeğimi içe dönük göğüs ucu problemim nedeniyle emziremeyince Niplette’i satın aldım. Göğüs ucumu normale çevirdi ve şimdi 2. bebeğimi daha kolayca emziriyorum ve başaracağımı hissediyorum. Kullanımını çok rahat ve kolay buldum.”
Mrs. T., Cumbria

“Niplette’e teşekkürler. Bebeğimi emzirmeyi başardım yoksa vazgeçiyordum.” Josie D., Staffordshire

“Göğsümün görünümünü artık kabullenebiliyorum.”
Mrs. A, Birmingham

Yazımızı bitirmeden önce emzirme sırasında ihtiyaç duyabileceğiniz diğer Avent çözümlerine de bakalım dilerseniz:

niplette3

Tek kullanımlık Göğüs Pedleri
Katmanlı dokusu ile emicilik, rahatlık ve kuruluk sağlar. Göğüslerden gelmeye devam eden süt yüzünden bluzunuzun ıslanıp sizi rezil bir görünüme sokmasını engeller.

Göğüs Ucu Koruyucular
Kağıt inceliğinde, yumuşak, kokusuz ve tatsız silikondan üretilmiştir. Emzirme süresince acıyan ve çatlamış göğüs uçlarınızı korumakta inanılmaz faydalıdır. Bebeğin anne cildini hissedip koklayabilmesi ve süt akışını uyarmaya devam etmesi için kelebek şeklinde yapılmıştır.

Niplette: Düz veya içe dönük göğüs uçlarının tedavisi için 60 cevap

 1. İsmail der ki:

  Ben erkeğin 15 yaşındayım.Benimde meme ucum içeride Erkeklerde de bu olay görülürmü ve erkeklerde işe yararmı.Lütfen beni bilgilendirin iyi günler.

 2. Derya kurt der ki:

  Ben 4 haftalık hamileyim bu 2 inci hamileliğim göğüs ucum olmadıgı için kızımı maalesef emziremedim ama bu bebegimi çok istiyorum emmesini Size sorum göğüs ucumu hamileyken çıkartmamda sıkıntı olurmu bu aleti alsam kullanmaya başlasam

 3. Sema karakas der ki:

  Hamile degilim ancak urunu kullanirken gogsumden sut geliyor az miktarda tedirgin oluyorum normal mi bu durum

 4. serpil der ki:

  Bu ürünü nerden nasıl alabilirim

 5. rabıa der ki:

  Yenı dogum yaptım gogus ucum yok pompa ıle cekıp bıberon la verıyorum kullansam urunu işe yarar mı teşekkur edıyorum

 6. Zeynep der ki:

  Ürünü nerden alabilirim fiyat ne bu üründe

 7. nil der ki:

  Çok sıkı bi şekilde tutuyor göğüsü ileride kangren falan gibi şeyler yapıp sıkıntı çıkarmasın?

 8. Suat der ki:

  Merhabalar.. Benim eşimdede aynı problem var ilk çocuğumuz 3 yaşında emzirmede çok zorlandık ve mama vermek zorunda kaldık. Şimdi ikinci bebeğe niyetlendik ama eşim göğüs problemini çözmek istiyor. Bu dediğiniz yöntemlerin hepsini denedik ama olmadı. Bu soruna hastanede hangi birim bakar nereye gitmeliyiz sizce. Cerrahi operasyon kısmına girmek istiyoruz

  • editor der ki:

   Suat bey, tam olarak hangi cerrah ilgilenir bilemiyorum.
   Ancak benim doğum yaptığım hastanedeki Dr. Metin Kuş’u çok beğenirim ben.
   Sayfasına baktım meme cerrahisi de yazıyor. Lütfen bir inceleyin:
   http://www.goztepehastanesi.com.tr/metin-ku

   Bence kendisinden görüş almanızda çok yarar olabilir. Dilerim çözersiniz bu sorunu ve eşiniz de bebeğiniz de emzirmenin keyfine varırlar. Lütfen sonuçtan bizi haberdar edin.

 9. Aysun der ki:

  Merhaba. Meme ucum,ne kadar sıksam çıkmayacak derecede çökük. Bu ürünü kullanmak çözüm olur mu? Emzirmek için değil, görüntü için soruyorum. Teşekkürler.

 10. Cansuu der ki:

  Mrb bn dün nippette kullanmaya başladım gün içerisinde 8 saatten fazla kullanabilirmiyim ?

 11. Merve der ki:

  Merhabalar. Ben 19 yaşındayım ve göğüs ucum yok hafif içe dönük. Bunu nasil normal yollarla tedavi edilebilir. Ya da ilerde düzelme gibi bi imkani var mi. Tesekkurler

  • editor der ki:

   merhabalara,
   önerilen şekli ile niplette kullanırsanız sorunu giderebilirisiniz. operasyonsuz en pratik tedavi bildiğim kadarı ile niplette kullanarak mümkün. dilerseniz siz yine de araştırın. sevgiler.

 12. dilber der ki:

  benimde aynin sorunum var gercekten ise yarami nerden alabilirim acaba

 13. asli der ki:

  Iyi aksamlar cok acil yardima ihtiyacim var lutfen yardim edin yeni anne oldum bu zamana kadar bazi nedenlerden dolayı sutumun olmicani dusunup hep sut yapici urunler kullandim simdi cok sukur sutum var ama meme basim yok oglum douyor emziremiyorum yorumlarda hep hamile bayanlar yazmis ben dogum yaptim sutumde var kullanabiliyor muyum esimi hemen gonderip aldiracam lutfen acil cevap verin

  • editor der ki:

   aslı anne merhaba,
   evet elbette, hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
   meme ucu belirene kadar da silikon göğüs ucu ile oglunuzun kavramasına yardım edebilirsiniz memeyi.
   avent’in kelebek ucu diye alsın eşiniz. bol sütle ve sağlıkla dolu günler, sevgiler.

 14. Merve der ki:

  Bilgilendirici yazınız için teşekkürler. Gençken piskolojik sorunlarımdan dolayı göğüs uçlarımı makasla kesmiştim. Niplette bu durumda işe yarar mı? Bu durumda olan birine başka neler önerir ve tavsiye edersiniz? Şimdiden teşekkürler

 15. özlem der ki:

  Merhaba lütfen bana yardım edin ben altı aylık hamileyim goğus uçum içe dönük ve çok kuçuk ilk ilk oğlumda emziremedim şimdi çok emzirmek istiyorum nitlete aldım uç gundur kullanıyorum sıvı geliyor vede kalıpdan çıkıyor bide yorumlara baktım son 3ayında kulanılmıyor deniliyor neden ne yapmam lazım lütfen cevap yazın zor durumdayım

  • editor der ki:

   sıvı geliyorsa lütfen hekiminize danışın. son 3 ayda doğumu tetiklememesi için göğüs uçlarının uyarılması istenmez, o nedenle kullanmayın diye önemle uyarıyoruz. lütfen hekiminizin görüşünü aldıktan sonra kullanmaya devam edin. sevgiler.

 16. Gulsen der ki:

  Benim göğüs uclarim hiç yok içine çocuk ve hamileyim acaba bu durum düzelebilir mi ? Çocuğumu emzire bilir miyim ?

 17. Gulsen der ki:

  Benim göğüs uclarim içine çökük nasıl düzelebilir ?

 18. Seda unal der ki:

  Benimde 2.hamileliğin ilk bebeğimi emziremedia malesef 4 aylık hamileyim ürünü aldım fakat denediğimde sütüm geliyo bu bir risk içerirmi hamileliğim için

 19. Naime der ki:

  18 haftalık ikinci çocuğuma hamileyim,ilk çocuğum gogos ucu olmamasından dolayı emziremedim, sağarak sütümü verdim,şimdi ürünü kullanmaya başlasam ise yarar mı yoksa geç mi kaldım, teşekkürler

  • editor der ki:

   işe yarar elbette. son zamanlarda doğumu tetiklemesin diye kullanmanızı önermiyoruz, son trimestre girene kadar kullanabilirsiniz. bu arada göğüs ucunuz çıkacaktır. doğumdan hemen sonra da kullanabilirsiniz. bir sıkıntınız olursa, yine yazın lütfen. sevgiler, tebrikler.

 20. eminecrin der ki:

  Mrb ben 23 yasinda bekarim iki gogus ucumda bildm bileli boyle ice donuk ve hic cikmiyordu avent aldm uc haftadir kullaniyorum sayesinde gogus uclarim cikiyor ama yine ice giriyor zamanla duzeleceginden eminim ama kullaninca bi sivi geliyor bazen sarimsi bi sorun olur mu lutfen yardimci olun tskr ederm

 21. ecrin der ki:

  Mrb benimde iki gogsumun ucu ice donuk bir aydir avent kullaniyorum ama bi sivi geliyo bi sorun olur mu tskr ederm cvp bekliyorum

 22. Garban der ki:

  Meme uclarım çok hassas olmuş dukunamıyorum 5 çucuk anasıyım ne tavsıye edersınız saygılar

 23. Özlem der ki:

  Mrb 27 yaşında, 5 aylık hamileyim niplette aldım yalnız günlük kullanımı için 8 saat denilmiş bir defa da kesintisiz 8 saat taksam sakıncası olur mu?

  • editor der ki:

   özlem hanım merhaba,
   sabah 4 aksam 4 saat öneriyoruz kullanımını. siz de buna uyarsanız iyi olur. bir de gebeliğin son üç ayında takmıyoruz unutmayın lütfen, doğumdan sonra tekrar takabilirsiniz. sormak istediğiniz bir şey olursa yine yazın lütfen. bebeğinize sağlıkla kavuşmanız dileği ile. sevgiler.

 24. Çigdem der ki:

  Merhaba ben 33 yaşındayım 1tane kızım var ğöğüs ucum iceri dönük olduğu için onu hiç emziremedim çok zorluk çektim şimdi tekrar hamileyim sizin yazınızı okudum bu ürünü kullanırsam kesin sonuç alabilirmiyim çünkü bu değer emzirmek istiyorum emziremedim için çok üzülmüştüm aynı şeyleri tekrar ýaşamaktan çok korkuyorum bize bu ürünü nasıl sahip olabilirim

  • editor der ki:

   Çiğdem Hanım Merhaba,
   Anne sütü çok kıymetli. Sütünü bebeğine veremeyen annelerimizin çok üzüldüğünü biliyoruz. Çektiğiniz zorluğu ve üzüntüyü tahmin edebiliyorum.
   Niplette sizin gibi annelerimiz için geliştirilmiş bir ürün. Bunu gebeliğinizin son 3 ayı hariç kullanabilirsiniz. Yazıda önerildiği şekilde ve sürede kullanmaya dikkat edin lütfen. Gebeliğin son 3 ayında göğsü uyarıp doğuma neden olabileceği için kullanımını önermiyoruz. Ancak ilk 6 ay ve doğumdan hemen sonra kullanmaya başlarsanız göğüsleriniz kalıcı olarak dışarıya çıkacaktır.

   Niplette bu sorunu opearasyonsuz olarak çözmenize yarayan mucize bir aparattır: e-bebek.com’dan, joker mağazalarından ve yetkili eczanelerden niplette’i temin edebilirsiniz.

   Bebeğinize sorunsuzca kavuştuğunuzun ve sorunsuzca emzirebildiğinizin haberini alabilmeyi dileriz. Sevgilerimizle.

 25. Sham H der ki:

  Meraba ben 23 yasindayim gogus uclarim bildim bileli ice cokuk. Fakat 15-16 li yaslarmda bir gogsum hafif yara oluyordu ve ucunu kasiyip tahris ediyordum.diger gogsumde ise ucunda daha hafif bir catlaklik ve icine cokukluk soz konusu.

  • editor der ki:

   merhabalar,

   avent niplette sizin yaşadığınız sorunu yaşayan bayanlar için geliştirilmiş, çok etkili bir üründür. göğüslerinizi lütfen tahriş etmeyin, göğüs uçları vücudun oldukça hassas bir bölgesidir. tahriş olması demek, çatlak oluşablir demektir bu da mikrop kapabilir anlamına gelir. bu isteyeceğimiz son şeydir.

   3 aylık düzenli bir kullanımla göğüs uçlarınız dışarıya çıkacaktır. bununla beraber niplette bir emzirme destek ürünüdür, yani bebek sonrasında emerek meme ucunu dışarı çıkarmaya devam eder. bu notumuz da aklınızda olsun. sevgiler.

 26. Sham H der ki:

  Acikcasi da cekiniyorum ilerde evlilikte sorun olur diye sizce kullanmali miyim oneriniz nedir?

  • editor der ki:

   bence bu müstakbel eşinizin sizi ne kadar sevdiğiyle ilgili. bizi kusurlarımızla sevecek biri gerçekten seviyordur ancak. ama bu tedavisi mümkün olan bir sorun ve bence herkeste önce kendiniz için denemelisiniz. sevgiler.

 27. Merve der ki:

  Merhabalar 28 haftalık hamileyim. Son 3 ay kullanmayın demişsiniz banada doktorum al kullan dedi ama kafam karıştı
  Doğumdan sonra kullanımı nasıl olacak peki 2 göğsümüzde ucu yok çünkü :(

  • editor der ki:

   merve hanım merhabalar,
   son üç ay göğüs uçlarının uyarılması doğumu tetikleyebilir. biz o nedenle son üç ayda niplette kullanımını önermiyoruz.
   ancak doğumdan sonra kullanabilirsiniz tabii.
   bu sırada bebeğiniz göğsünüzü kavramakta zorluk çekebilir.
   emzirirken avent’in silikon ve kelebek şekilli göğüs koruyucularını takacak olusanız, bebeğiniz göğsünüzü kolayca yakalar.
   minik ağzı ile silikon ucu kavrayıp çektikçe hem süt gelecek, hem de göğüsler dışarıya doğru gelmeye başlayacak.

   bu süreci niplette ile de desteklerseniz şahane olur.

   lütfen bebeğim memeyi kavrayamıyor diye hemen ​pes etmeyin. uçları bu şekilde kullanan çoğu annemiz bebeğini emzirebildi.
   sormak istediğiniz bir şey olursa bize yine yazın.

   sevgiler,
   m.

 28. Cagla der ki:

  Merhab, bu ürünü kullandığımızda 1-3 ay arası düzelme gerçekleşir demişsiniz. Kalıcı bir çözüm mü yani yoksa sürekli kullanmamız mı gerekiyor

  • editor der ki:

   merhaba,
   3 aylık düzenli kullanımda kalıcı olarak dışarıya çıkması gerekir. tabii belirtilen yönergeler dahilinde kullanım için geçerli öngörülen bu süre.
   şayet çıkmadı ise bir müddet -örneğin 1 ay- ara verip tekrar deneyebilirsiniz.
   sorun yaşarsanız ya da net olmayan bir nokta varsa lütfen tekrar yazışalım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.