Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
31 Mart 2010

1.    Bebeğinize düzenli bir beslenme rutini oluşturmak koliği önlemenin en kolay yoludur.  Bunun için yapmanız gereken miniğinizi yeteri kadar doyduğundan emin olana kadar emzirmek ve bu sürede uyumasına engel olmaktır. Ufak ufak atıştırmalık şeklinde emişler kolik konusunda size sıkıntı yaratacaktır.

2.    Siz yediğinizde bebeğinizde gaz yapabilecek yiyeceklere dikkat edin. Brokoli, karnıbahar, bürüksellahanası, lahana, çikolata, inek sütü, soğan, narenciye ürünleri ve domates gaz yapan besinlerdir ve bebeğinizde koliğe sebep olabilir. Bunlardan ne kadar tükettiğinize dikkat edin. Şüphelendiğiniz bir gıda varsa, bunu bir kaç gün tüketmeyin ve etkisi oluyor mu gözlemleyin. Bir  besin grubunu -örn. süt ürünleri- uzun zaman kesmeden önce mutlaka bir diyetisyene danışın.

3.    Eski bir yöntem olmakla beraber bebeğinizi yatıştıracak bir şey de onu çok sıkmadan kundaklamaktır. Kundak kendini daha güvenli hissetmesini sağlar ve rahatlamasına yardımcı olabilir.

4.    Gaz çıkarma tekniğiniz üzerine biraz mesai harcayın. Gazı miniğinizin henüz midesindeyken, bağırsaklarına inmeden çıkarmaya çalışın.

5.    Önce bebeğinizin, hareket ederek midesinden bağırsak yoluyla, havayı çıkarması için fırsat verin. Bebeğiniz hızlı emen bir bebekse, gazını daha sık çıkarmaya çalışmalısınız.

6.    Bebeğinizi sırtı dik olacak şekilde omzunuza yerleştirin, yanağınızla başını destekleyin – başını geriye doğru atabilir- tam beline avucunuzu yuvarlayarak güçlü vuruşlar yapın.

7.    Karınına yapacağınız nazik bir masaj miniğinizin gergin mide kaslarını gevşetecektir. Sıcak-ılık bir banyodan sonra yapacağınız masaj özellikle çok işinize yarayacaktır.

8.    Özellikle yurt dışındaki okuyucularımız bulabiliyorsa “Gripe Water” kolik için çok iyi bir yatıştırıcıdır. Bebeğinizin sorunu olduğunda asit giderici etkisi olan bu ürünü kullanabilirsiniz. Miniğinizin midesini ısıtacak  ve rahatlatacaktır. Normalde 1 aydan sonra kullanmaya başlamanız gerekir fakat siz yine de prospektüsünü okuyun ve doktorunuza danışın.

9.    Bazı tutuş pozisyonları bebeğinizin koliğini gidermesine yardımcı olacaktır. Bebeğinizi karnının üzerinde tuttuğunuz pozisyonlar özellikle etkilidir. Bizce bunların en iyisi “ağaçtaki kaplan” tutuşudur. Yapmanız gereken şey başını dirseğinizin kıvrımına alarak, bebeğinizi kolunuzun içine yatacak şekilde yüzüstü yatırmaktır. Elinizle onu bacakarasından kavrayın. Bu tutuş için Flickr’daki şu resme bakabilirsiniz:
www.flickr.com/photos/8166088@N06/486758427/
Bir başka etkili tutuş da şudur: Yüzü aşağıya bakacak şekilde bebeğinizi kucağınıza yerleştirin, başını sağa veya sola döndürün ve bacaklarınızı bir yandan öbür yana beşik gibi sallayın. Uyuduktan sonra bebeğinizi tekrar sırt üstü yatırmayı unutmayın.

10.    Bebeğiniz çok mutsuz olduğunda, bir salıncak veya titreşimli bir sandalye hayat kurtarıcı olabilir. Bu tip ürünleri kullanan arkadaşlarınıza danışmanızı öneririz.

11.    Bebeğinizi tamamıyla veya destek olarak biberonla beslemeye başladıysanız, klinik olarak kolik önleyici olduğu kanıtlanmış olanlardan seçin. Philips Avent biberonları ve biberon emziklerinin koliği azalttığı klinik olarak kanıtlanmıştır. Emziğin doğru akış hızı için doğru sayıda deliklere sahip olduğundan emin olun ki, her zaman hava yerine süt ile dolu olsun. Ben ılık süt vermenin sindirime daha yardımcı olacağını düşünüyorum.

12.    Bebeğiniz husursuzlandığında ve sakinleşmediğinde ona bir emzik vermeyi deneyin. Emzik kullanmak bebeğin fazla hava yutması anlamına gelmez. Aslına bakarsanız çok ağlayan bir bebek kaçınılmaz olarak  hava yutacak demektir. Eğer bebeğiniz acı çekiyorsa, emmek onu yatıştıracaktır. Emdiği boş bir göğüs bile olsa, bu onun rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.