Bebeğinizi Beslerken Dikkat Etmeniz Gereken Temel Konular | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Bebeğinizi Beslerken Dikkat Etmeniz Gereken Temel Konular
04 Mayıs 2010
  • Hangi tip göğüs pompası seçmeli?

Philips-Avent-ISIS-Manuel-Via-Gogus-Sut-PompasiManuel pompa fiyat olarak daha uygundur. Çalışmak için bir güç kaynağına ihtiyaç duymaz. Oldukça etkilidir ve kullanımı basittir.

Elektrikli bir pompa ise size kuşkusuz kullanım kolaylığı sağlayacaktır. Manuel pompaya göre sizi daha az yorar ve daha çok süt sağmanıza imkan tanır.

Benim manuel pompa alan bazı arkadaşlarım daha sonra elektronik bir pompaya geçme ihtiyacı hissettiler. Siz de tanıdıklarınızdan görüşlerini alabilirsiniz.

  • Yeni anne sütü saklama kaplarının iki büyük avantajı vardır.

Kaplara doğrudan takacağınız bir emzik ile bebeğinizi kolayca besleyebilirsiniz.  Eski tip süt saklama/depolama çantaları boyutları nedeniyle daha sık düşürülüyor ve böylece değerli anne sütü harcanmasına sebep oluyordu. Yeni sıkmalı kapaklarda ise böyle bir risk bulunmuyor.

  • Bebeğiniz doğmadan önce piyasadaki, emzirme aksesuarlarını inceleyin. Göğüs pedleri ve meme ucu kremleri muhtemelen işinizi görecektir. Ancak kadınların %70’i emzirme sebebi ile meme ucu tahrişlerinden şikayetçi. Bu yüzden diğer ürünlere de bakmanızda fayda var. Hiç duymadığınız bir ürün hayatınızı inanılmaz kolaylaştırabilir. Örneğin….

Philips-Avent-Gogus-Ucu-KoruyucuKelebek Koruyucu
Bir arkadaşıma tavsiye ettiğim Philips Avent Kelebek Koruyucu onun hayatını oldukça kolaylaştırmış. Hem miniğini emziriyor, hem de göğüs uçları daha az tahriş oluyor.

Göğüs Kalkanı
Göğüslerinizin çamaşıra direkt temasını engelleyecek ve akan sütü içinde biriktirecektir. Hem kıyafetlerinizi koruyacak hem de çok değerli anne sütünüzü kalkanın içinden kaplara aktarabileceksiniz.

Niplette/Göğüs Çekme Kaşığı
Düz veya içe dönük göğüs uçları sebebiyle emziremeyen annelerin Niplette ile bebeklerini direkt göğüslerinden besleyebileceklerini bilmelerinde fayda var. Biberonla besleme elbette bir alternatif ancak miniğiniz biberona bir kez alışırsa onu emmeye geri döndürmeniz gerçekten zor.

  • Göğüs ucu koruyucular, acıyan göğüs uçlarınızı geçici olarak rahatlatmanızı sağlayacaktır. Ancak bilmeliyiz ki sorun çoğunlukla yanlış emzirmeden kaynaklanmaktadır. Göğüs ucu koruyucularını kullanmanın yararı kuşkusuz olacaktır ama siz yine de deneyimli bir emzirme danışmanından doğru emzirme teknikleri konusunda yardım alın.
  • mPAV-757_1Göğüslerinizden biri ile emzirirken diğerinde göğüs kalkanını kullanın. Bu şekilde diğer göğsünüzden sızan sütü içinde biriktirebilirsiniz. İki emzirme arasında sızlayan göğüslerinizi yatıştırmak için kalkanlar çok işinize yarayacaktır. Biraz göğüs ucu kremi sürün ve üstüne kalkanınızı takın, bu şekilde kalkanın içinde hava dolaşabilecektir.
  • Bir başka yöntem olarak, yıkanabilir veya atılabilir göğüs pedlerini kullanabilirsiniz. Bazı anneler her ikisini de kullanmaktadır. Yıkanabilir pedler küçük bir çamaşır torbası ile beraber satılır. Pedinizi bu torbaya koyup bebek kıyafetleriniz ile birlikte yıkayabilirsiniz.
  • Bebeğinizin biberonunda ihtiyaç olduğunda kullanmak üzere bir büyük boy emzik bulundurduğunuzdan emin olun. Paketin kılavuzunda, ne zaman bir sonraki ölçüde emzik kullanmanız gerektiği yazacaktır ancak siz bebeğinizin bu konuda size rehberlik etmesine izin verin. Eğer bebeğiniz daha hızlı bir süt akışı istiyorsa, bir sonraki ölçüdeki emziğe geçebilirsiniz. Beslenme sırasında süt fazla geliyor ve bebeğin ağzından taşıyorsa, bir veya iki hafta içinde büyük boyu kullanmayı  tekrar deneyebilirsiniz. Anne sütü ile beslenen bebekler, mama ile beslenen bebeklere oranla daha erken zamanda hızlı süt akışı talep edebilir.
  • Yalıtımlı thermabagler sağdığınız sütü dışarıya çıkarken taşımak için oldukça kullanışlıdır. Biberondaki sütü 4 saate kadar olması gereken sıcaklıkta muhafaza eder.
  • Bebeğinizi yoğun formüllü bir süt ile beslemeniz gerekiyorsa, değişken akışlı emzik mükemmel bir seçimdir. Özel olarak tasarlanmış meme başı bir ‘delik’ yerine ‘yarık” olarak tasarlanmıştır, böylece süt akışının düzgün olmasını sağlamaktadır. Bu meme başı, normal formül sütler veya anne sütü için kullanılmamalıdır.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.