Beslenme Günlüğünden Seçtiklerimiz | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Beslenme Günlüğünden Seçtiklerimiz
07 Mayıs 2010
  • Yeni doğmuş her bebek, ortalama 2 ila 4 saatte bir “az ve sık” şekilde beslenir. Bebeğiniz büyüdükçe daha az sıklıkta beslenecektir ama daha fazla süte ihtiyacı olacaktır.
  • Eğer göğsünüzden süt gelmesi zor ve acılı oluyorsa, beslemeden sonra buzdolabında soğumuş bir yeşil lahana yaprağını sütyeninizin içine yerleştirin. Emzirmeden önce göğüslerinize ılık kompres ile masaj yapmanız göğüslerinizi yumuşatacak ve süt akışını artıracaktır.
  • Emzirmeye başlamadan önce bebeğinizin göğsünüzün tamamını ağzına almasını sağlayın. Bunun için göğüs ucunuzu onun minik burnuna dayayın. Ağzını büyükçe açtığında onu hemen göğsünüze çekin, göğüs ucunuzu bebeğinizin ağzının çatısına dayayın. Bu doğru tutunma şeklidir ve size acı vermez.
  • Sütünüz gelmeye başladığında, ilk hangi göğsünüzle beslemeye başladıysanız, o göğüsten devam edin. Bu şekilde bebeğiniz hem susuzluğunu giderecek ön sütü emer, hem de ardından gelen  zengin süt ile beslenir.
  • Bebeklerin beslenme sırasında ve sonrasında gazlarının çıkarılması gerekir. Bebeğinizi sırtı dik olacak şekilde omzunuza yerleştirin, yanağınızla başını destekleyin – başını geriye doğru atabilir- tam beline avucunuzu yuvarlayarak güçlü vuruşlar yapın. Bu konuda daha fazla görsel destek almak için için Ayşe Öner’in Uzman.tv’deki videolarına göz atmak isteyebilirsiniz.
  • Bebeğiniz emdikten sonra rahatlıyorsa, rahatlıkla kaka yapıyorsa, çok bez kirletiyorsa ve düzenli olarak kilo alıyorsa yeterli miktarda süt alıyor demektir.
  • Bebeğinizi biberon ile beslemek istediğinizde emziği alt dudağına dokunarak ağzını büyükçe açmasını sağlayabilirsiniz. Bebeğiniz ağzını açtığında yavaşça biberonun başını ağzına sokun, emziğin dilinin üstüne yerleştiğinden emin olun.
  • Annenin verebileceği süt miktarı arz-talebe göre çalışır. Bebeğiniz talep ettikçe emzirin, bu şekilde sütünüz artacaktır.
  • Bebeğinizi biberon ile beslemeniz gerekiyorsa bunun için yeterli bir zaman dilimi yaratın. Rahat edebileceğiniz bir pozisyon alın, besleme sırasında ve sonrasında bebeğinizle yakınlaşmanızı sağlayacak zamanı geçirin.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.