Emzirememe Sorunu ile Başa Çıkma Rehberi | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Emzirememe Sorunu ile Başa Çıkma Rehberi
27 Eylül 2010

Yazıyı Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2013

Emzirmenin anneliğin ennnn büyük keyfi olduğunu söylediler size. Gel gör ki emzirirken kor demirler batan göğüsleriniz aynı fikirde değil. Bebeğiniz en çok size muhtaç, onu beslemek istiyorsunuz, ama o kadar acı çekiyorsunuz ki bunu yapmak istemiyorsunuz. Hem göğüsleriniz acıyor, hem de vicdan azabı içinde kıvranan ruhunuz!

Bir derin nefes alın ve uzaklaştırın vicdan azabınızı. Stresin ne size ne de süt üretiminize faydası var.

Topraktan koptuğumuzda unutuldu göğüslerimizi doğumdan önce emzirmeye hazırlamanın kadim bilgisi. Anadolu’da bunu rakıyla yapan kadınlar olduğunu duymuştum bir keresinde. İnternet kullanmadıkları için bilemiyoruz tecrübelerini. Olur ya, bunu size aktaran bir nineniz varsa yazın ne olur öğrenelim eskiler nasıl yaparmış bu göğüs sertleştirme işini hamileliğin son zamanlarında? Tabii doğumu tetiklemeden.

Bunu bilemiyor olsam da sorunun çözümüne dair bildiklerimi, öğrendiklerimi paylaşmak istiyorum sizlerle. Bu savaşın bazısı mamul, bazısı doğadan birkaç şövalyesi var: Kalkan, kelebek koruyucu, pompa, göğüs ucu rahatlatıcı krem, Niplette, anne sütünün bizatihi kendisi ve güneş. Son ikisi Tanrı’dan, kalanlar Philips Avent’den.

Sorabileceğiniz tüm soruları ve yanıtlarını hazırlamaya çalıştım. Başka sorularınız olursa lütfen bize yazın.

Kalkanlar

göğüs kalkanı

Avent kalkan paketinde hava aldıran ve hava aldırmayan iki set kalkan var. Bunların ikisine de ihtiyaç duyacaksınız.

Hava aldıranlar, delikli olup göğüs uçlarının kurumasını sağlıyor. Acıyan göğüs ucu için kuruluk son derece önemli.

Başlarda evde emzirdikten sonra mümkünse göğüs uçlarınızı güneşe doğru tutun. Evdeyken sutyen takmayın ya da emzirme sutyeninizin uçlarını açın bırakın.

Dışarıya çıkarken hava aldıran kalkanı takın. Kalkan giysilerinizle teması kesiyor ve canınız acımıyor. İlk aylarda kalkan ya da göğüs pedi takmayacak olursanız sütünüz çok geleceğinden giysilerinizi ıslatabilir ve siz dışarıda dolaşırken çok sevimsiz bir görüntü ortaya çıkabilir. Sütüm giysimi ıslatmasın diyorsanız, hava aldırmayan kalkanı takıyorsunuz.

Kalkanları ne kadar süre takabilirim?

Süt kanallarında gereksiz baskıya neden olabileceği için kalkanlarınızı 40 dakikadan fazla kullanmayın.

Göğüs kalkanını nasıl kullanırım? 

Kalkan setinden çıkan silikon başlıkları kalkanın etrafına geçirin, kabarcıklı olan kısım yukarıya gelecek şekilde göğüslerinizin üzerine yerleştirin ve sutyeninizi takın. Silikon başlık göğsünüzü yumuşakça kavrar.

Kalkanlar göğüslerinizin giysiyle temasını engeller ve tahriş olmasına engel olur. Delikli olanlar kalkanın içine hava girmesini sağlar ve göğüslerinizi kurutur. Silikon başlıklar yapraklı yapısı ile göğsünüze nazikçe basınç uygulayacağından sütünüzün yavaşça akmasını sağlar ve göğüsteki şişliği indirmeye yardımcı olur. Tüm malzemeleri kullanmadan önce sterilize edin.

Havalandırmalı kalkanda biriken sütü kullanabilir miyim? 

Hayır. Bu şekilde süt uzun bir sürede birikir, hava da girdiğinden içinde bakteriler oluşur. Bu sütü bebeğinize kesinlikle vermeyin.

Daha sonra kullanmak üzere kalkanlarda süt biriktirebilir miyim?

Evet. Hava almayan kalkanlarınızı ve silikon başlıklarını sterilize edin. Sterilizasyon işlemi için ya kaynamış suda 5 dakika bekletin. Ocağın üzerinde hala kaynamakta olan suyun içine atmayın, ya da sterilizatör kullanın. Silikon başlıkları kalkanlara takın. Bir göğsünüzden emzirmeye ya da süt sağmaya başladığınızda diğer göğsünüz de uyarılacak ve süt akışı başlayacaktır. Emzirmediğiniz ya da sağmadığınız göğsünüze kalkan takın ve üzerine sutyeninizi giyin. Sadece bu şekilde depolanan sütü ileride kullanmak için saklayın.

Hava almayan kalkanda  toplanan sütü nasıl depolarım? 

Silikon başlıkları dikkatlice çıkarın ve içindeki sütü sterilize edilmiş bir biberona veya Via Kap’a boşaltın. Kalkanın alt kısmındaki küçük oluktan sütü ziyan etmeden boşaltabilirsiniz. Sütü toplar toplamaz hiç bekletmeden buzdolabına ya da buzluğa koyun. Buzdolabına koyarken kapağa değil, dolabın içine koymaya dikkat edin. Dolaptaki sütü 48 saat, buzluktaki sütü ise 3 ay saklayabilirsiniz. Ziyan etmemeye azami çaba gösterin. Ancak zamanı geçen sütleri atın.

Anne sütü, bebeğin o ayki ihtiyaçlarına göre üretilir. Sağmış olduğunuz sütleri o ay içinde kullanmanız bebeğiniz için en faydalısı olacaktır.

Her kullanımdan sonra tüm malzemeleri iyice yıkayın. Deterjan yerine sabunlu su kullanın.

Göğüs Kalkanlarının Fiyatı Ne Kadar? Nerede Bulabilirim?

Avent’in göğüs Kalkanı bu,  Mothercare, e-bebek.com ve eczanelerde bulabilirsiniz.

Kelebek Göğüs Ucu Koruyucular

kelebek göğüs ucu koruyucu

Göğüs uçlarım çok acıyor. Emzirmeye nasıl devam edebilirim?

Avent’in silikondan yapılma göğüs ucu koruyucuları, hassas veya çatlak uçlarla bile emzirmeye devam etmenizi sağlar. Kağıt inceliğinde, yumuşak ve kokusuzdur. Başlıkların kelebek şekli sayesinde bebeğinizin teninize teması devam eder. Bebeğiniz teninizi ve kokunuzu hissederek emmeye devam ederken, sizin sütünüz artar.

Göğüs uçlarınız yeteri kadar sertleştiğinde bebeğiniz rahatça göğsünüze döner.

Kelebek Koruyucuların Fiyatı Ne kadar? Nerede Bulabilirim?

Avent’in kelebek koruyucusu bu, Mothercare, e-bebek.com ve eczanelerde bulabilirsiniz.

Pompa

Göğüslerim çok şiş olduğu için emziremiyorum. Ne yapabilirim?

 

göğüs pompası

Göğüsleriniz çok şişse bebeğiniz göğüs ucunu ağzına almakta zorlanacak ve memeye tutunamayacaktır.

Mümkünse önce sıcak ılık bir duş alın, süt akışınız hızlanacaktır.

Piyasada bulabileceğiniz başka marka pompalarla veya  Philips Avent’in Manuel ya da Elektronik Pompaları ile başlangıçta bir miktar süt sağın.

Göğsünüzdeki şişlik azalacağından miniğiniz memeyi rahatça kavrayabilecektir.

Pompa kullanırken nelere dikkat etmeliyim?

Çok sert pompalamamaya dikkat edin. Pompanın tüm çekiş gücünü kullanmanıza gerek yok. Sağarken 2 ritmde hareket etmek lazım. Başlangıçta süt salgılama refleksini harekete geçirmek için 5-6 kez hızlı fakat nazikçe sıkın. Süt akmaya başladığında ise kendinizi rahat hissedeceğiniz bir ritmde devam edin.

  • Nazikçe ve yavaşça yapacağınız pompalama, basıncı azaltacak ve göğsünüzdeki şişliği iyileştirecektir.
  • Pompanın ağzını ve silikon masaj parçasını göğsünüze sıkıca bastırın. Hava boşluğu olursa sütünüzü çekemezsiniz.
  • Sırtınıza bir yastık yerleştirin ve hafifçe öne doğru eğilin. Süt daha rahat akacaktır.
  • Pompalamaya başlamadan ılık bir duş alın veya birkaç dakika boyunca sıcak bir havlu koyun.
  • Elleriniz ve göğsünüz temiz olmalı, pompanın elektronik olmayan parçaları da sterilize edilmeli.
  • Süt kanallarına destek olması için pompanın göğsünüzdeki pozisyonunu zaman zaman değiştirin.
  • Sütünüzü azaltacağından stres veya koşturma içinde olmadığınız bir zaman pompalayın. Bebeğinizin bir fotoğrafı veya giysisi yanınızda olursa sütünüz artacaktır.
  • Süt sağarken vücudunuzdaki sıvıyı kaybedeceğinizden yanınıza bol miktarda su alın ve ara ara için. Unutmayın bebeğinizi emzirirken susuyorsanız sütünüz geliyor, bebeğiniz de emiyor demektir.

5 dakikadır pompalamanıza rağmen süt gelmiyorsa pompalamayı kesin, başka bir zaman tekrar deneyin. Stres olursanız sütünüz gelmeyecektir.

Herhangi bir aşamada sağım sizin için çok sancılı hale gelirse, hemen son verin ve doktorunuza danışın.

Pompanın sterilize edilecek parçaları için sterilizatör kullanın. Şayet sterilizatörünüz yoksa kaynamış suda 5 dakika bekletin. Halen ocağın üzerinde kaynamaya devam eden suya koymayın.

Avent’in IQ’lu pompaları sizin ritminizi çok basit bir şekilde kaydediyor. Bu sayede edilgen bir sağma işlemi değil, kendi ritminizle çalışan bir pompalama yapıyorsunuz. 

– Süt Ateşi Hakkında Bir Not:

Vücut ısınızda sorun olmamasına rağmen çok üşüdüğünüzü hissediyor ve sıtmaya benzer titreme nöbetleri geçiriyorsanız süt ateşi denen rahatsızlıktan muzdarip olabilirsiniz. Buna hızla müdahele etmeniz gerekir.

Süt göğse hücum eder ama bebek bunu boşaltamaz. İçeride kalan süt sizin başınıza mastit gibi çok ciddi sorunlar açabilir.

Titremeniz geçene kadar birkaç gün bebeğiniz doyana kadar emdikten sonra kalan sütü pompa ile alın. İdeali her göğsü en az 15 dakika emzirmek, sonra kalan sütü pompa ile çekmektir.

Göğüs Ucu Kremleri

göğüs ucu kremi

Göğüs ucumu rahatlatmak için krem kullanabilir miyim?

Göğüsteki yara ve çatlaklar için bu iş için özel üretilmiş lanolinli kremler kullanabilirsiniz.

Piyasada bulabileceğiniz başka marka ürünlerin yanında Philips Avent’in Rahatlatıcı Göğüs Ucu Kremi Medilan ve bitki özleri içeriyor. Hipoalerjenik. Renklendirici, koruyucu veya parfüm katılmadığı için tamamen güvenlidir ve emzirmeden önce silinmesine gerek yoktur.

Göğüs Pedleri İşime Yarar Mı?

Göğüs uçlarınız yara ise yaramayabilir. Hatta yaralı ve kabuk bağlamış göğüs ucundan pedleri ayırmak tam bir işkenceye dönüşebilir. Piyasada bulabileceğiniz başka marka ürünlerin yanında Avent’in de pedleri var. Bunları göğüs uçlarınız iyileştikten sonra, akan sütün giysinizi batırmaması için kullanabilirsiniz.

Niplette

Göğüs Ucum Düz Hatta İçe Dönük. Yine de Emzirebilir Miyim? Göğüslerimi Dışa Çekmem Mümkün mü?

niplette

Evet. Bu aslında bir sorun ama aslında bunun hem acısız hem de kalıcı bir çözümü var: Niplette.

Bir şırınganın ucundaki plastik yüksük olarak düşünebileceğiniz Niplette göğüsleri dışa çekmeye yarıyor.

Şırıngayı hafifçe aşağıya doğru çektiğinizde, yüksüğü dayadığınız göğüs ucu acısız bir şekilde dışarıya gelecektir.

Göğüslerin kalıcı şekilde dışa dönük hale getirilmesi bir kaç haftalık kullanımla mümkün.

Bu konu hakkında daha fazla bilgiyi buradaki yazımızdan edinebilirsiniz.

TANRININ MUCİZELERİ:

Anne Sütü Çatlak ve Yaralı Göğüs Uçlarıma Yarar mı?

Evet. Kremler destek olarak yardımcıdır. Çatlaklara anne sütü sürmenizi önemle öneriyoruz. Bebeğiniz emdikten sonra göğsünüzü sıkın, gelen sütü meme ucunuza bolca yedirin ve göğüslerinizi bu şekilde kurumaya bırakın.

Göğüs Uçlarımı Kurutmalı Mıyım?

Islak bırakmayın, mutlaka kurutun.

İdeali göğüs uçlarını güneşe doğru tutarak kurutmaktır. Bunun çok faydasını görürsünüz. Şayet yapamazsanız Avent’in kalkanları sizi kurtaracaktır.

Koyun Yünü

Bunu denemedim ancak çok işe yaradığını duydum. Direkt göğsün üzerine koyuyormuşsunuz. Nemi aldığı için işe yarıyor olabilir.

Havuç

1-2 damla sirkeli suda yıkadığınız havucu kabuğunu soymadan rendeleyin. Buzdolabına koyun. Her emzirmeden sonra bir miktar alın, göğüs pedinin üzerine koyun, sutyeninizi takın. Acınız inanın azalıyor. Yaptığınız rende sadece birkaç saat kullanılabilir.

Son olarak bebeğinizi doğru tuttuğunuzdan ve onun göğsünüzü kahverengi kısmı ağzında olacak şekilde kavradığından emin olun.

Bebeğim göğsümü doğru şekilde kavradı mı?

Doğru emzirme teknikleri çok önemlidir ve meme uçlarınızı travmadan koruyabilir. Bebeğiniz göğsünüzün sadece ucunu değil, kahverengi bölge yani aerola’nın tamamını ağzına almalıdır. Çenesi göğsünüze dayalı olmalı ki minik burun delikleri açık kalsın ve emerken nefes alabilsin. Doğru teknik için emzirme rehberi yazımızı okuyabilirsiniz.

Ayrıntılı emzirme teknikleri ve alternatif tutuşların bilgisi de burada.

Yatarak emzirme pozisyonu dinlenmenize fırsat verecektir. Bence bunun için bebeğinizin biraz büyümesini bekleyin. Üzerine kapanarak uyuma riskiniz olacağından, yatarak asla çok yorgunken emzirmeyin ya da biri size mutlaka göz kulak olsun.

Her şeye rağmen emzirmeye devam edin. Bebeğinize verebileceğiniz en önemli şey sevginiz ve sütünüz. Avent bu blog ile emzirmeye destek olmak için yanınızda. Bize her zaman yazın.

Sevgiler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.