Emzirememe Sorunu ile Başa Çıkma Rehberi | Hamile ve AnneHamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Emzirememe Sorunu ile Başa Çıkma Rehberi
27 Eylül 2010

Yazıyı Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2013

Emzirmenin anneliğin ennnn büyük keyfi olduğunu söylediler size. Gel gör ki emzirirken kor demirler batan göğüsleriniz aynı fikirde değil. Bebeğiniz en çok size muhtaç, onu beslemek istiyorsunuz, ama o kadar acı çekiyorsunuz ki bunu yapmak istemiyorsunuz. Hem göğüsleriniz acıyor, hem de vicdan azabı içinde kıvranan ruhunuz!

Bir derin nefes alın ve uzaklaştırın vicdan azabınızı. Stresin ne size ne de süt üretiminize faydası var.

Topraktan koptuğumuzda unutuldu göğüslerimizi doğumdan önce emzirmeye hazırlamanın kadim bilgisi. Anadolu’da bunu rakıyla yapan kadınlar olduğunu duymuştum bir keresinde. İnternet kullanmadıkları için bilemiyoruz tecrübelerini. Olur ya, bunu size aktaran bir nineniz varsa yazın ne olur öğrenelim eskiler nasıl yaparmış bu göğüs sertleştirme işini hamileliğin son zamanlarında? Tabii doğumu tetiklemeden.

Bunu bilemiyor olsam da sorunun çözümüne dair bildiklerimi, öğrendiklerimi paylaşmak istiyorum sizlerle. Bu savaşın bazısı mamul, bazısı doğadan birkaç şövalyesi var: Kalkan, kelebek koruyucu, pompa, göğüs ucu rahatlatıcı krem, Niplette, anne sütünün bizatihi kendisi ve güneş. Son ikisi Tanrı’dan, kalanlar Philips Avent’den.

Sorabileceğiniz tüm soruları ve yanıtlarını hazırlamaya çalıştım. Başka sorularınız olursa lütfen bize yazın.

Kalkanlar

göğüs kalkanı

Avent kalkan paketinde hava aldıran ve hava aldırmayan iki set kalkan var. Bunların ikisine de ihtiyaç duyacaksınız.

Hava aldıranlar, delikli olup göğüs uçlarının kurumasını sağlıyor. Acıyan göğüs ucu için kuruluk son derece önemli.

Başlarda evde emzirdikten sonra mümkünse göğüs uçlarınızı güneşe doğru tutun. Evdeyken sutyen takmayın ya da emzirme sutyeninizin uçlarını açın bırakın.

Dışarıya çıkarken hava aldıran kalkanı takın. Kalkan giysilerinizle teması kesiyor ve canınız acımıyor. İlk aylarda kalkan ya da göğüs pedi takmayacak olursanız sütünüz çok geleceğinden giysilerinizi ıslatabilir ve siz dışarıda dolaşırken çok sevimsiz bir görüntü ortaya çıkabilir. Sütüm giysimi ıslatmasın diyorsanız, hava aldırmayan kalkanı takıyorsunuz.

Kalkanları ne kadar süre takabilirim?

Süt kanallarında gereksiz baskıya neden olabileceği için kalkanlarınızı 40 dakikadan fazla kullanmayın.

Göğüs kalkanını nasıl kullanırım? 

Kalkan setinden çıkan silikon başlıkları kalkanın etrafına geçirin, kabarcıklı olan kısım yukarıya gelecek şekilde göğüslerinizin üzerine yerleştirin ve sutyeninizi takın. Silikon başlık göğsünüzü yumuşakça kavrar.

Kalkanlar göğüslerinizin giysiyle temasını engeller ve tahriş olmasına engel olur. Delikli olanlar kalkanın içine hava girmesini sağlar ve göğüslerinizi kurutur. Silikon başlıklar yapraklı yapısı ile göğsünüze nazikçe basınç uygulayacağından sütünüzün yavaşça akmasını sağlar ve göğüsteki şişliği indirmeye yardımcı olur. Tüm malzemeleri kullanmadan önce sterilize edin.

Havalandırmalı kalkanda biriken sütü kullanabilir miyim? 

Hayır. Bu şekilde süt uzun bir sürede birikir, hava da girdiğinden içinde bakteriler oluşur. Bu sütü bebeğinize kesinlikle vermeyin.

Daha sonra kullanmak üzere kalkanlarda süt biriktirebilir miyim?

Evet. Hava almayan kalkanlarınızı ve silikon başlıklarını sterilize edin. Sterilizasyon işlemi için ya kaynamış suda 5 dakika bekletin. Ocağın üzerinde hala kaynamakta olan suyun içine atmayın, ya da sterilizatör kullanın. Silikon başlıkları kalkanlara takın. Bir göğsünüzden emzirmeye ya da süt sağmaya başladığınızda diğer göğsünüz de uyarılacak ve süt akışı başlayacaktır. Emzirmediğiniz ya da sağmadığınız göğsünüze kalkan takın ve üzerine sutyeninizi giyin. Sadece bu şekilde depolanan sütü ileride kullanmak için saklayın.

Hava almayan kalkanda  toplanan sütü nasıl depolarım? 

Silikon başlıkları dikkatlice çıkarın ve içindeki sütü sterilize edilmiş bir biberona veya Via Kap’a boşaltın. Kalkanın alt kısmındaki küçük oluktan sütü ziyan etmeden boşaltabilirsiniz. Sütü toplar toplamaz hiç bekletmeden buzdolabına ya da buzluğa koyun. Buzdolabına koyarken kapağa değil, dolabın içine koymaya dikkat edin. Dolaptaki sütü 48 saat, buzluktaki sütü ise 3 ay saklayabilirsiniz. Ziyan etmemeye azami çaba gösterin. Ancak zamanı geçen sütleri atın.

Anne sütü, bebeğin o ayki ihtiyaçlarına göre üretilir. Sağmış olduğunuz sütleri o ay içinde kullanmanız bebeğiniz için en faydalısı olacaktır.

Her kullanımdan sonra tüm malzemeleri iyice yıkayın. Deterjan yerine sabunlu su kullanın.

Göğüs Kalkanlarının Fiyatı Ne Kadar? Nerede Bulabilirim?

Avent’in göğüs Kalkanı bu,  Mothercare, e-bebek.com ve eczanelerde bulabilirsiniz.

Kelebek Göğüs Ucu Koruyucular

kelebek göğüs ucu koruyucu

Göğüs uçlarım çok acıyor. Emzirmeye nasıl devam edebilirim?

Avent’in silikondan yapılma göğüs ucu koruyucuları, hassas veya çatlak uçlarla bile emzirmeye devam etmenizi sağlar. Kağıt inceliğinde, yumuşak ve kokusuzdur. Başlıkların kelebek şekli sayesinde bebeğinizin teninize teması devam eder. Bebeğiniz teninizi ve kokunuzu hissederek emmeye devam ederken, sizin sütünüz artar.

Göğüs uçlarınız yeteri kadar sertleştiğinde bebeğiniz rahatça göğsünüze döner.

Kelebek Koruyucuların Fiyatı Ne kadar? Nerede Bulabilirim?

Avent’in kelebek koruyucusu bu, Mothercare, e-bebek.com ve eczanelerde bulabilirsiniz.

Pompa

Göğüslerim çok şiş olduğu için emziremiyorum. Ne yapabilirim?

 

göğüs pompası

Göğüsleriniz çok şişse bebeğiniz göğüs ucunu ağzına almakta zorlanacak ve memeye tutunamayacaktır.

Mümkünse önce sıcak ılık bir duş alın, süt akışınız hızlanacaktır.

Piyasada bulabileceğiniz başka marka pompalarla veya  Philips Avent’in Manuel ya da Elektronik Pompaları ile başlangıçta bir miktar süt sağın.

Göğsünüzdeki şişlik azalacağından miniğiniz memeyi rahatça kavrayabilecektir.

Pompa kullanırken nelere dikkat etmeliyim?

Çok sert pompalamamaya dikkat edin. Pompanın tüm çekiş gücünü kullanmanıza gerek yok. Sağarken 2 ritmde hareket etmek lazım. Başlangıçta süt salgılama refleksini harekete geçirmek için 5-6 kez hızlı fakat nazikçe sıkın. Süt akmaya başladığında ise kendinizi rahat hissedeceğiniz bir ritmde devam edin.

 • Nazikçe ve yavaşça yapacağınız pompalama, basıncı azaltacak ve göğsünüzdeki şişliği iyileştirecektir.
 • Pompanın ağzını ve silikon masaj parçasını göğsünüze sıkıca bastırın. Hava boşluğu olursa sütünüzü çekemezsiniz.
 • Sırtınıza bir yastık yerleştirin ve hafifçe öne doğru eğilin. Süt daha rahat akacaktır.
 • Pompalamaya başlamadan ılık bir duş alın veya birkaç dakika boyunca sıcak bir havlu koyun.
 • Elleriniz ve göğsünüz temiz olmalı, pompanın elektronik olmayan parçaları da sterilize edilmeli.
 • Süt kanallarına destek olması için pompanın göğsünüzdeki pozisyonunu zaman zaman değiştirin.
 • Sütünüzü azaltacağından stres veya koşturma içinde olmadığınız bir zaman pompalayın. Bebeğinizin bir fotoğrafı veya giysisi yanınızda olursa sütünüz artacaktır.
 • Süt sağarken vücudunuzdaki sıvıyı kaybedeceğinizden yanınıza bol miktarda su alın ve ara ara için. Unutmayın bebeğinizi emzirirken susuyorsanız sütünüz geliyor, bebeğiniz de emiyor demektir.

5 dakikadır pompalamanıza rağmen süt gelmiyorsa pompalamayı kesin, başka bir zaman tekrar deneyin. Stres olursanız sütünüz gelmeyecektir.

Herhangi bir aşamada sağım sizin için çok sancılı hale gelirse, hemen son verin ve doktorunuza danışın.

Pompanın sterilize edilecek parçaları için sterilizatör kullanın. Şayet sterilizatörünüz yoksa kaynamış suda 5 dakika bekletin. Halen ocağın üzerinde kaynamaya devam eden suya koymayın.

Avent’in IQ’lu pompaları sizin ritminizi çok basit bir şekilde kaydediyor. Bu sayede edilgen bir sağma işlemi değil, kendi ritminizle çalışan bir pompalama yapıyorsunuz. 

- Süt Ateşi Hakkında Bir Not:

Vücut ısınızda sorun olmamasına rağmen çok üşüdüğünüzü hissediyor ve sıtmaya benzer titreme nöbetleri geçiriyorsanız süt ateşi denen rahatsızlıktan muzdarip olabilirsiniz. Buna hızla müdahele etmeniz gerekir.

Süt göğse hücum eder ama bebek bunu boşaltamaz. İçeride kalan süt sizin başınıza mastit gibi çok ciddi sorunlar açabilir.

Titremeniz geçene kadar birkaç gün bebeğiniz doyana kadar emdikten sonra kalan sütü pompa ile alın. İdeali her göğsü en az 15 dakika emzirmek, sonra kalan sütü pompa ile çekmektir.

Göğüs Ucu Kremleri

göğüs ucu kremi

Göğüs ucumu rahatlatmak için krem kullanabilir miyim?

Göğüsteki yara ve çatlaklar için bu iş için özel üretilmiş lanolinli kremler kullanabilirsiniz.

Piyasada bulabileceğiniz başka marka ürünlerin yanında Philips Avent’in Rahatlatıcı Göğüs Ucu Kremi Medilan ve bitki özleri içeriyor. Hipoalerjenik. Renklendirici, koruyucu veya parfüm katılmadığı için tamamen güvenlidir ve emzirmeden önce silinmesine gerek yoktur.

Göğüs Pedleri İşime Yarar Mı?

Göğüs uçlarınız yara ise yaramayabilir. Hatta yaralı ve kabuk bağlamış göğüs ucundan pedleri ayırmak tam bir işkenceye dönüşebilir. Piyasada bulabileceğiniz başka marka ürünlerin yanında Avent’in de pedleri var. Bunları göğüs uçlarınız iyileştikten sonra, akan sütün giysinizi batırmaması için kullanabilirsiniz.

Niplette

Göğüs Ucum Düz Hatta İçe Dönük. Yine de Emzirebilir Miyim? Göğüslerimi Dışa Çekmem Mümkün mü?

niplette

Evet. Bu aslında bir sorun ama aslında bunun hem acısız hem de kalıcı bir çözümü var: Niplette.

Bir şırınganın ucundaki plastik yüksük olarak düşünebileceğiniz Niplette göğüsleri dışa çekmeye yarıyor.

Şırıngayı hafifçe aşağıya doğru çektiğinizde, yüksüğü dayadığınız göğüs ucu acısız bir şekilde dışarıya gelecektir.

Göğüslerin kalıcı şekilde dışa dönük hale getirilmesi bir kaç haftalık kullanımla mümkün.

Bu konu hakkında daha fazla bilgiyi buradaki yazımızdan edinebilirsiniz.

TANRININ MUCİZELERİ:

Anne Sütü Çatlak ve Yaralı Göğüs Uçlarıma Yarar mı?

Evet. Kremler destek olarak yardımcıdır. Çatlaklara anne sütü sürmenizi önemle öneriyoruz. Bebeğiniz emdikten sonra göğsünüzü sıkın, gelen sütü meme ucunuza bolca yedirin ve göğüslerinizi bu şekilde kurumaya bırakın.

Göğüs Uçlarımı Kurutmalı Mıyım?

Islak bırakmayın, mutlaka kurutun.

İdeali göğüs uçlarını güneşe doğru tutarak kurutmaktır. Bunun çok faydasını görürsünüz. Şayet yapamazsanız Avent’in kalkanları sizi kurtaracaktır.

Koyun Yünü

Bunu denemedim ancak çok işe yaradığını duydum. Direkt göğsün üzerine koyuyormuşsunuz. Nemi aldığı için işe yarıyor olabilir.

Havuç

1-2 damla sirkeli suda yıkadığınız havucu kabuğunu soymadan rendeleyin. Buzdolabına koyun. Her emzirmeden sonra bir miktar alın, göğüs pedinin üzerine koyun, sutyeninizi takın. Acınız inanın azalıyor. Yaptığınız rende sadece birkaç saat kullanılabilir.

Son olarak bebeğinizi doğru tuttuğunuzdan ve onun göğsünüzü kahverengi kısmı ağzında olacak şekilde kavradığından emin olun.

Bebeğim göğsümü doğru şekilde kavradı mı?

Doğru emzirme teknikleri çok önemlidir ve meme uçlarınızı travmadan koruyabilir. Bebeğiniz göğsünüzün sadece ucunu değil, kahverengi bölge yani aerola’nın tamamını ağzına almalıdır. Çenesi göğsünüze dayalı olmalı ki minik burun delikleri açık kalsın ve emerken nefes alabilsin. Doğru teknik için emzirme rehberi yazımızı okuyabilirsiniz.

Ayrıntılı emzirme teknikleri ve alternatif tutuşların bilgisi de burada.

Yatarak emzirme pozisyonu dinlenmenize fırsat verecektir. Bence bunun için bebeğinizin biraz büyümesini bekleyin. Üzerine kapanarak uyuma riskiniz olacağından, yatarak asla çok yorgunken emzirmeyin ya da biri size mutlaka göz kulak olsun.

Her şeye rağmen emzirmeye devam edin. Bebeğinize verebileceğiniz en önemli şey sevginiz ve sütünüz. Avent bu blog ile emzirmeye destek olmak için yanınızda. Bize her zaman yazın.

Sevgiler…

Emzirememe Sorunu ile Başa Çıkma Rehberi için 14 cevap

 1. Selda Binici der ki:

  Süper.. süper.. süper..
  Tüm soru işaretlerimi bir yazıyla silip attınız.Şahane..Şimdilik 23 haftalık hamileyim.Dönüp dönüp tekrar okuyacağım..
  Çok teşekkürler..

  • editor der ki:

   Selda Hanım,
   Bilgilerin işinize yaradığını duymak bizi çok mutlu ediyor. Bebeğinizi sağlıkla kucağınıza almanız dileği ile.
   Umarız diğer yazılarımız anneliğiniz boyunca size gereken desteği sağlar.

   Sevgiler.

 2. Geri izleme: Paramini’de Avent Kampanyası « Bebeğim Oldu

 3. tugba karakaya der ki:

  merhaba yazılarınızı baştan sona okudum.çok teşekkürler.bende bugün internetten avent göğüs kalkanı siparş ettim yarın elimde olacak.benim sorunum sezeryanla doğum yaptım sütüm 1 hafta sonra geldi..göğüs uçlarım olmadıgından bebek göğsümü tutamadı ama ozamnlarda bu aletleri bilmiyorduk bizimki biberona alıştı hızlı bi şekilde içmeye şimdi göğsümü tutuyor ama biberonu nasıl ısırıyorsa aynı göğsümüde öle sıkıştıtıyor acısı dayanılmaz resmen kanatıyor.bende sağma makinesi aldım artık hep sağarak veriyorum.sütün yetersi olduğu durumlarda mama takviyesi yapıyoruz çünkü biraz irice(27 günlük) asıl önemli sorunum benim sol göstüm aşırı akıyor yani her sanide bir damla sürekli pedimi değiştiriyorum geceleri yatagım bile sırılsıklam oluyor.haliyle sütüm yetmiyor çocuga süt ziyan oluyor.eger bu kalkan dedikleri gibiyse sütüm boşa gitmeyecek inşlh depolayabilicem.çünkü mama verince içim acıyor benim sütümü içsin istiyorum.unutmadan iki makinem var birini bi göğsüme birini bi göğsüme takıyorum işlem kısa sürsün diye:) bana cevap yazmanızı istiyorum..teşekkürler

  • editor der ki:

   merhaba,

   göğüs ucunuz yoksa niplette ile dışarı çekebilirsiniz. ucu dişarı çıkacağından bebeğiniz gogsunuzu kolayca kavrayacaktır.

   gogus ucunuz cok aciyor, cunku henuz sertlesmedi. benimki de dahil ilk kez meme veren hemen butun annelerin gogusleri bu sekilde acıdı. sertlestigi zaman bu acıyı hissetmeyeceksiniz. bu acıya katlanmanın en kolay yolu, niplette ile cektikten sonra, aventin kelebek koruyucularından takmak. bu acınızı bayagi azaltacaktır.

   sutunuzun yetersiz oldugu sonucuna hemen varmayın. sol gogsunuz o kadar akıyorsa sutunuz bol bol var demektir. yatak ıslatacak kadar sut bebegi doyurur. ama mama verirseniz ve sadece sagmaya calisirsaniz kesin olarak yetmez, cunku pompa sadece gogusteki sutu boşaltır. sizin sut uretmeye devam edebilmeniz icin bebeginizin emmesi gerekir. bebeginiz gogsunuzde iken, temiz, steril bir sırınga ile onceden sagdiniz sutu bebeginizin agzina akıtın. bu sekilde onu memeye yeniden alıstırabilirsiniz.

   sol gogsunuzden bosa giden sutu aventin hava ALDIRMAYAN kalkanını takıp toplayın. topladıgınız sutleri buzdolabında biriktirin ve gunun sonunda bebeginize verin. o guzelim sutler bosa gitmesin, miniginizin midesine gitsin. aklınızda olsun delikli kalkanda biriken sut hava alacagindan bakteri icerebilir o yuzden bebege verilmez.

   umarım yardımcı olabilmisimdir. sevgiler.

 4. ayşe ERAY der ki:

  sLmLaR YAZINızı okudum ggs uclarm olmadığı için 3.5 aydr awent göğüs ucu kullanıyorum ama oğlum yaklaşık bi aydır beni almak istemiyo Ben de sütumu sagp vermek istiyorum ama pmpanın tam olarak bsaltamadignh da dydum ne önerirsnx.?

  • muge der ki:

   ayşe hanım merhaba,
   göğüs uçlarınız yoksa kelebek uçlar hızlı bir çözüm sunar. ancak esas kullanmanız gereken bu yazıda da bahsedilen niplette’dir. niplette göğüs ucunu ameliyata gerek kalmadan dışarıya çıkartır. ve kesin çözümdür.

   pompa hakkında her tür yorum duyabilirsiniz. pompayı doğru şekilde monte eder ve parçaların sağlam olduğundan emin olursanız, avent pompa çok verimlidir. hiç acıtmadan sağar, süt üretimini tetikler ve tamamen boşaltır.

   pompa size bir çözüm sağlar ancak bebeğin emmediği durumlarda sadece pompa ile anne sütü tedariğini sürdürmek çok güçtür. bence siz hem niplette kullanın, hem emzirmeye ısrar edin hem de avent otomatk gibi güçlü bir pompa ile sağarak verin.

   sevgiler.

 5. ayşEray der ki:

  tsklr yorumunz tawsylrnz ıcn müge hanım . Ucum cktı ama oğlum beni almak istemiyor mama yüzünden. 1 aydır da beni EmMyr braktı Yani. Sütüm az da olsa var. Sizden tekrar yardımcı olmanzı istediğm bi sorun var umarım olablrsnz. Stmu sagARAk vermek istiyorum awent sagma maknsyla. Ama tkrar stmun geleceği de meçhul. Almak istemiyorum Acaba philips awent bunu bana sağlayabilir mi. 1 ay yada 1 hafta denemek için. Yorumlarınıx benim için çok önemli. Bu sayede oğlum en değerli şey anne sutunu almış olacak. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • muge der ki:

   sevgili ayşe hanım,

   süt gözyaşı gibidir, talep olursa üretilir derdi bizim çocuk doktorumuz.
   oğlunuzun resmine bakarak sağmayı deneyebilirsiniz ama döngünn sürmesi için en iyisi meleğinizi memenize almak.

   hijyenle ilgili bir durum söz konusu olduğu için avent maalesef pompa tedarik edemiyor deneme amaçlı.
   ebebeklerde denenebiliyordu, dilerseniz bir danışın. ancak tek denemenin sonucu da sizi yanıltabilir.

   sevgiler.

 6. Aslı der ki:

  Merhaba. 1aylık oğlunu emzirmeye devam ediyorum, ama doyduğu halde göğsümden süt akmaya devam ettiği için 3 gün önce philips avent tekli elektrikli pompa aldım. Fazlasını derin dondurucuda saklayacağım. Sorunum şu; pompa başlığı göğsüme yapışmıyor, çekince kolayca ayrılıyor. Tüm parçaları tekrar tekrar anlatıldığı şekilde monte ettim. Videosunu izledim herşey doğru, acaba normali bu mudur? Sanki güçlü vakumlaması gerek diye düşünüyorum. Böyle olunca süt yine geliyor ama çok yavaş akıyor, damla damla. Göğsümde süt dolu iken de, bebek yarısını emdiğinde de aynı durum. Memeden pompa ucunu ayırırken, kolayca ayrılması normal mi? Teşekkürler.

 7. Duygu harika Özcan der ki:

  Merhabalar,benim de bir sorunum var,lütfen yardımcı olun,bir haftalık aneyim,normal doğum yaptı ve sütüm doğumdan hemen sonra geldi ancak bebeğimi yanıma iki saat sonra getirdiler,solunumun düzelmesi biraz zaman aldı,yanıma getirdiklerinde de bebeğim meme almadı,Valentinianus pompası ile sağdım,biraz verdim kaşıklar ama tam anlamıyla içemedi.evde uzun uğraşlar sonucunda memeye alıştırdım ama bebeğim çok çabuk yoruluyor hemen uykuya dalıyordu,biraz da benim ihmalkarlığım yüzünden bebeğim sarılık oldu ve 24 saat fototerapi aldı tabi bu esnada biberona alıştı,doktor sürekli emzir diyor,,memeden beş dakika emiyor uykuya dalıyor sonra,arkasından biberon ile takviye yapmak zorunda kalıyorum doymadığı için,uykuluyken bile biberondan süt çekiyor ama benim mememi ememiyor,iki gün sonra randevumuz var,o zamana kadar sarılığı düşürmek için bol bol anne sütü vermem gerekiyor,eşim bırak alıştırsa alışsın sağıp verirsin diyor,kullandığım üründen çok memnunum ama okuduklarıma göre pompa belli bir zamandan sonra sütü kesiyormuş,bu konuda bana öneriniz ne olabilir acaba?bir de bir forumda Aventin silikon göğüs ucunun meme almak istemeyen bebekler için olumlu sonuç verdiğini yazmışlar,bununla ilgili bir bilginiz var mı acaba?

  • muge der ki:

   duygu hanım merhaba,
   öncelikle tebrikler sağlıkla büyütün. sarılıktan korkmayın benim kızım da oğlum da oldu, yenidoğan sarılığı pek çok bebekte oluşan bir durum, anneyi zorluyor ama tedavisi aslında kolay, büyütmeyin. takibi elden bırakmayın sadece.

   en iyi pompa bile bebek kadar çekemez bunu baştan belirtelim. sadece pompa ile devam ederseniz çok uzun süre anne sütü veremeyebilirsiniz. döngünün devamı için bebeğin memede olması gerekiyor. ama avent natural pompa süt üretim kanallarını uyararak bir miktar süt üretimini tetikliyor. bu açıdan pompanı kritik. sizin pompanızın bu özelliği var mı bilemiyorum.

   avent natural pompa ile çekip avent natural biberon ile verirseniz, süt tedariğine destek olursunuz. ama bebeğinizin emmesi şart. bir arkadaşım sizin olduğunuz noktadan memeye dönebildi, nasıl başardın diye sorduğumda hırs yaptım dedi. azmederseniz siz de memeye tekrar dönersiniz kanımca. çok sevgiler.

  • muge der ki:

   silikon göğüs ucu hakikaten bazen meme almayan bebeğe yardımcı olabiliyor, bunu eklemeyi unutmuşum. meme ucu yaralarına karşı geliştirilmiş bir ürün aslında ama bu faydasına ben de tanık oldum. sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.
Önceki yazıyı okuyun:
Babaların Doğum İzni

3 gün. Sadece 3. Rutin, teklifsiz bir hafta sonu süresinden sadece 1 gün uzun yani. Tamam içlerinde 9 ay taşımıyor...

Kapat