Doğuma Hazırlık Kursu Notları | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Doğuma Hazırlık Kursu Notları
28 Nisan 2011

Merhaba Sevgili Anneler,

Gökçe’nin doğum gününde 3 tane arkadaşımızın hamilelik haberini aldık. Tesadüfen hepsi 2 aylık. Geçen akşam bir tanesi ile konuşurken fark ettim ki, çok iyi bildiğim şeyler kısa bir süre geçmesine rağmen aklımdan akıp gitmiş. Normal aslında bu. Zira zihnimin odağında şu an sadece Gökçe’yi büyütmek ve bunu layıkıyla başarmakla ilgili konular var.

Onca emek vererek öğrendiğim pre-natal bilgilerin sınava kadar ezberde tutulan ders misali belleğimden  kayıp gitmemesi için bu notları blogda kayda geçirmek istedim. Böylece bilgiler yakın arkadaşlarıma ve ihtiyacı olan diğer anne adaylarına da yarayabilecek. Olur da karar verirsek, belki bir gün yine bana da.

Notların içeriği ne derseniz: Ben hamileleği planladığımda başlamıştım doğum kurslarına gitmeye. Ortada daha bebek falan yoktu. Tam 3 tane Ayşe Öner seminerine katıldım. Bebek’deki yerinde seminerler veren Ayşe Öner, Mustela sponsorluğunda çeşitli hastanelerde ücretsiz seminerler düzenliyordu. Bebek’e gidemem ya da bütçesi yüksek diyorsanız, bu seminerler işinize çok yarayacak.

Blog’daki ilk yazılarımız Avent’in elindeki literatürü sizlere iletiyordu. Hem bu yazıları hazırlamak, hem de kurslara katılmak aslında beni oldukça donanım sahibi yapmıştı. Ancak itiraf edeyim, Gökçe’yi kucağıma aldığım ilk gece sınava yeteri kadar hazırlanmadığımı düşündüm. Bu notlar sizin aşağıdaki soruları kolayca bertaraf etmeniz için.

Doğumu atlattım, bebeğimi kucağıma aldım. Tanrım şimdi ne yapacağım?

Bebek doğar doğmaz kucağınıza alın, hatta eşiniz de kucaklasın. Ağzını açıp aranıyorsa hemen emzirin. Doğum masasında yapabiliyorsanız çok iyi. Emzirmek için ilk saati kaçırmayın. Bebeğinizi götürürlerse, odaya çıkar çıkmaz bebeğinizi istediğinizi söyleyin. Kolostrum akışı dikken daha çok olacağından oturmaya çalışın.

Nasıl emzireceğim? Göğüs ucumun temizliği için ne yapabilirim?

Aktardan alacağınız papatyayı yıkayın. Kettle’da kaynattığınız suyun içine bir avuç atıp, bir taşım kaynatın. Sonra kapatın, dinlensin. Doğumdan sonra hem mama, hem de sağdığınız sütü saklamada bolca kullanacağınız için ‘Avent Via Kaplar’dan hamileliğinizde edinmenizde fayda var.

Kabınızı sterilize edin. Sterilizasyon için piyasadaki başka marka  sterilazatörler yanında Avent’in sterilazatörlerini kullanabilirsiniz. Ben bunu kullandım ve çok memnun kaldım.  Papatyanın suyunu tel süzgeç ya da tülbentten süzerek Via Kap’a koyun. Gazlı bezi papatyalı suya batırıp, bununla göğsünüze pat pat dokunuşlar yapın. Sütyen giymeyin. Bebeğinizi kolunuza yatırın, diğer elinizle göğsünüzü alttan destekleyin. Kahverengi kese yani aerola ağzının içine tamamen girecek şekilde bebeğinizi memenin içine gömün. Bu anda bir çay kaşığı kolostrum alsa bile süper.

Ben bilinci olmayan bebeğinizin ilk anlarda yapabileceği tek şey emmek. Emecek, emecek, emecek. Emecek ki, sizdeki süt miktarı artsın. Siz birkaç ay sadece bir memeden ibaret olacaksınız, buna hazırlıklı olun. Bebeğiniz emmeye başladıktan sonra göğsünüzü sıkıştırmayın, süt inişini engeller. Emerken bebeğiniz rahat olsun.

Sadece göğüs ucum bebeğin ağzında, şapırtı çıkıyor ve göğüs ucum çok acıyor?

Bebeğiniz göğsünüze yanlış tutunmuş demektir. Hemen doğru tutunmasını sağlayın. Doğru tutunma teknikleri için buraya bakabilirsiniz. Göğüs ucunuzu hatalı tutunma ile tahriş etmeyin, çok sıkıntı çekersiniz.

Gazını ne zaman ve nasıl çıkarmalıyım?

Bebeğiniz kuvvetlice emiyorsa, saatinize bakın. 5 dk. sonra bırakırsa omzunuza dayayın ve gazını çıkartın. Bu defalarca yapacağınız gaz çıkartma seanslarının ilki. Bebeğinizi omzunuza, başını başınıza dayayın. Elinizi yuvarlayıp beline doğru, midesinin altına vurun. Elinizin topu ile yukarıya doğru masaj yapın. Emerken yuttuğu hava bu ritmik vuruşlarla çıkacaktır. Şayet uyuduysa gıdısını, ayağını kaşıyıp uyandırın. En fazla 10 dk. emzirin. İlk gün daha fazla  emzirirseniz, henüz alışmayacağından göğüs ucunuz tahriş olacaktır. Emmeyi kesmiyorsa, küçük parmağınızı ağzının basın. Emmeyi yine de kesmiyorsa, ağzının kenarından içeriye sokun. Lık lık yapınca, çenesini tutup aşağıya basın ve memenizi kurtarın.

Notlara devam edecegiz.

Sevgiler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.