Doğuma Hazırlık Kursu Notları 2 | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Doğuma Hazırlık Kursu Notları 2
05 Mayıs 2011

Merhaba Sevgili Anneler,

En son bebeğimizin gazını nasıl çıkarırız demiştik. Kaldığımız yerden devam:

İlk günlerde bebeğimi memede ne kadar tutmalıyım?

Her seferinde 10 dk. bir taraf, 10 dk. diğer taraf olmak üzere göğüslerinizi değiştirerek bebeğinize verin. 3 gün 1 hafta bu şekilde atlatırsanız göğüs ucunuz yaralanmaz.

Emzirmeyi bitirince göğüs ucu kreminizi sürün. Kullandığınız göğüs ucu kreminizin lanolinli ve doğal olması gerekir.

Piyasada bulabileceğiniz başka marka kremlerin yanında, Avent’in Moisturizing Nipple Cream‘i çok iyi bir üründür. Renklendirici, koruyucu madde veya parfüm içermediğinden emzirmeden önce temizlemenize gerek yoktur. Bebeğiniz bunu yutarsa bile sakıncası olmaz.

Kremi ne kadar süreceğiniz size kalmış, ancak çok kalın sürmenize gerek yok. Eğer çok yapış yapışsa, bir önceki yazıda anlattığım papatyalı suyla silin. Emzirme sonrası kreminizi tekrar sürün.

Emzirme sütyeni nasıl olmalı, ne kadar süre takmalıyım?

Kreminizi de sürdükten sonra yapmanız gereken, göğüs uçlarınızı kurutmak. Bunun bir kaç yolu var. Öncelikle iyi bir emzirme sütyeni edinmekte fayda var. Yandan değil, yukarıdan açılan emzirme sütyenleri daha çok işinize yarayacaktır. Apse yapabileceğinden balenli sütyenlerden uzak durun. Ben İnci’nin bu modelini kullandım ve çok memnun kaldım. Dışı şık, içi pamuklu.

Emziryeni sütyeni alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da ölçüsü. Süt gelince göğüsleriniz büyüyeceğinden normal ölçünüzden 1 numara büyük almanız gerekiyor. İlk haftalarda sütyeninizi takın ancak geceliğinizin altından sütyeninizin o kısmını açık bırakın ki, uçları havayla temas etsin ve kurusun. Aksi takdirde mantar olabilir. Sütyeninizin bu parçası 3-4 gün açık dursun. Doğumdan sonraki ilk hafta evde Amazon gibi gezen çok anne olduğunu biliyorum. Hatta mümkün olan her an göğüslerinizi güneşe tutun, bu çatlak ve bitap göğüs uçlarınıza çok iyi gelecektir.

Göğüs kalkanı nedir, işime yarar mı?

Göğsü kurutmak için bir diğer yöntem de kalkan kullanmaktır. Avent’in delikli kalkanlarını takarak hassas göğüs uçlarınızın çamaşırınız veya giysinizle temas etmesini engelleyebilir, aynı zamanda hava alarak kurumalarını sağlayabilirsiniz.

philips avent kalkan

Kalkan taktım, krem de sürdüm. Ancak emzirirken canım çok acıyor. Nasıl dayanacağım?

Çok yumuşak olan göğüs ucu dokusu ilk emzirme seansları sonrasında ciddi şekilde tahrip olur. Çünkü buna hazırlıklı değildir. Bebeğiniz için hayati olan şeyse, sevginizin yanında ona vereceğiniz sütünüzdür. Dahası süt miktarınızın çok olması için, bebeğinizi sık sık emzirmeniz gerekir.

İlk haftalarda hemen her anne, çatlayan göğüs uçlarından ve emzirirken batan kor demirlerden ızdırap çeker. Bu acıya rağmen emzirmeye devam etmesinizi sağlayan harika araç ise silikon kelebek koruyuculardır. Bebeğinizin silikonu ağzına almasında hiç bir sakınca yoktur. Sadece her kullanımdan önce sterilize edilmeleri gerekir.

philips avent kelebek göğüs ucu koruyucu

Kalkan ve kelebek koruyucu ile ilgili daha fazla bilgi isterseniz, kullanırken dikkat etmeniz gereken noktalarla beraber daha önce burada anlatmıştık. Göğüs ucunuz ilk hafta yaralanmazsa süper. Şayet göğüslerinizi rahatlatmak isterseniz, emzirme sonrası yangında şunu da yapabilirsiniz:

Bir havucu kabuğunu soymadan fırça ile yıkayın. Birkaç damla sirkeli suda bekletin. Sonra çıkarıp rendeleyin. Göğüs pedinizin üzerine 1 kaşık koyun, sütyeninizi üzerine kapayın. Bebeğiniz emeceği zaman açıp emzirin. Silmenize gerek yok. Göğüsleriniz çok rahatlayacaktır. Haızrladığınız bu karışımı buzdolabında saklayın. Bekleyen karışımı kullanmayın, akşam yenisini hazırlayın.

Göğüs pedlerini bu kullanım dışında, ilk 1 hafta kullanmamaya gayret edin. Göğüslerinizin hava almasını sağlayacağından kalkanlarınızı kullanmanız daha doğru olur. Ayrıca sıcak güneş ışığı ve fön ısısı da göğüs ucuna iyi gelir. Ancak ilerleyen zamanda emiliciliği çok yüksek olan Avent Göğüs Pedlerini rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Avent Göğüs Pedi

Haftaya notlara kaldığımız yerden devam edeceğiz.

Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.