Doğuma Hazırlık Kursu Notları 3 | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Doğuma Hazırlık Kursu Notları 3
13 Mayıs 2011

Merhaba,

Doğuma hazırlık kursunda öğrendiğim, yenidoğan bakımı ile ilgili hamileyken bilmemizde fayda olan konuları paylaşmaya devam ediyorum.

Bebeğime ne kadar süre anne sütü vermeliyim?

Bebeğiniz ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü almalıdır. Bundan başka bir şey verecek olursanız minik midesini ona çok gerekli olmayan şeylerle doldurmuş olursunuz. Çevrenizde size su vermeniz için baskı yapan insanlar olabilir. Anne sütü veriyorsanız ilk 6 ay su da vermeniz gerekmez, çünkü anne sütünde miniğinize gereken su zaten mevcuttur.

Bebeğim emmeye başladı. Ancak bana üşüme geliyor. Sorun ne olabilir?

Emzirmeye başladıktan sonraki  2 – 3 gün içinde kol altlarınız ağrıyor ve size bir üşüme geliyorsa, bu muhtemelen süt ateşidir.

Bebeğiniz sizi emdikten 1 saat sonra bile göğsünüz taşlaşıyor, göğüs ucunuz geriliyor ve bebeğiniz memenizi yakalamakta zorluk çekiyorsa, çok dikkat etmeniz gerekir. Henüz çok kuvvetli çekemediği için bebeğiniz göğsünüzdeki sütü boşaltamıyor ve içerde kalan süt, kanalları tıkayarak sorun yaratıyor.

Bu hemen anında çözmeniz gereken bir problem. O kadar ki, bebek ziyaretine gelen misafirleriniz varsa bile yollayın, yalnız kalın. Göğsünüze gelen sütü hemen çıkartmanız gerekir.

Hemen duşa girin. Sertliğin olduğu yere dayanabildiğiniz kadar sıcak su tutun. Ya da sıcak suda tuttuğunuz jel kompresleri kol altınıza, memenizin üstüne koyun. Nefes alın, kendinizi “Göğsüm gevşiyor, kanallar açılıyor” diye telkin edin. Sağ elinizi başınızın altına alın, sol elinizle saat yönünde masaj yapıp, içeride kalmış ve kanalları tıkamış olan sütü bastıra bastıra indirin. Eğilerek namaz pozisyonu alın, elinizle göğsünüze bastırarak su gelene kadar fışkırtın. Sonra soğuk kompres yapın. Bu arada sıvı alımınızı kesin.

Bu sorunu hissettiğiniz anda çözmezseniz, ileride antibiyotik tedavisi görmeniz gerekebilir.

göğüs pompası

Sıtma gibi titreme yaratabilen süt ateşinden kurtulmak için bir başka yol da sütünüzü sağmaktır. Gökçe doğduktan sonra çektiğim süt ateşini ve nasıl kurtulduğumu daha önce paylaşmıştım. Bebeğinizi en az 15 dk. emzirip doyurduğunuza emin olduktan sonra sıcak ılık bir duş alıp, göğsünüzü pompa ile boşaltın.

Ancak bu sağdığınız sütü bebeğinize kesinlikle biberonla vermeyin. Emzirme henüz tam oturmadığından, biberona çok kolay alışacaktır ve memenizi  bir daha istemeyebilir. Bebeğinizi biberonla tanıştırmak için  4- 6 hafta bekleyin. Sağdığınız sütü daha sonra vermek üzere saklayın.

Anne sütü nasıl saklanır?

Hijyen kurallarına dikkat ederek sağdığınız sütü dolapta 48 saat, buzlukta 1 ay, -18-20 derecede yani derindondurucuda ise 3 ila 6 ay saklayabilirsiniz. Dolapta sakladığınız sütü kapağa yakın koymayın.  Hangisi en iyi süt derseniz, emzirdiğiniz andaki süt en iyisidir.

Süt saklamak için piyasada bulabileceğiniz süt saklama poşetlerini veya Avent’in Via Süt Saklama kaplarını kullanabilirsiniz. Daha önce anlatmıştım: Via kaplar daha sonra mama, meyve püresi, çorba gibi katı gıdaları da saklamanıza ve taşımanıza yardımcı olacağından daha iyi bir çözüm olacaktır.

philips avent via kap

Via kaplara tarih yazabilir, hangi sütü en önce sağdığınızı takip edebilir ve üst üste koyup stoklayabilirsiniz. Bu şekilde buzdolabınızdaki yeri en verimli şekilde kullanabilirsiniz. Ayrıca pompanız ve biberonunuz Avent’se, bir adaptör yardımı ile sütü pompa ile direkt Via kap içine sağıp, biberon gibi başlık takarak bebeğinize verebilirsiniz. Vidalı kapağı sayesinde çantanızda taşırken içindekileri asla sızdırmaz.

Biberona başlamak istiyorum. Nasıl bir biberon tercih etmeliyim?

Emzirmeyi oturttunuz artık biberona başlamak istiyorsunuz. O zaman biberon emziğinizin yenidoğan akışlı olmasına dikkat edin.

Piyasadaki çok sayıda emzik ve biberon çeşidi arasından en iyisini nasıl bulacaksınız? Aslında bunu genelde bebeğiniz seçer. Ancak anne – baba olarak şu noktalara dikkat etmekte fayda var: Avent biberon emziklerinde havanın bebeğinizin midesi yerine biberona girmesini sağlayan benzersiz bir etek sistemi vardır. Koliği ve huzursuzluğu azaltır. Bebeğinizin doğal emzirmede olduğu gibi süt akışını kontrol etmesini sağlar. Bu şekilde meme ile biberonu kolayca birleştirebilirsiniz.

philips avent biberon

Biberonun hayatınıza katacağı büyük kolaylığı ıskalamamak için doğumdan sonraki 4. haftada bebeğinize biberonu teklif edin. Zira bazı bebekler biberon almaya eğilimli olmayabiliyorlar. Tecrübeyle sabittir ki, bu anne için daha zor bir rutin demek.

Sevgiyle kalın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.