Doğuma Hazırlık Kursu Notları 4 | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Doğuma Hazırlık Kursu Notları 4
23 Mayıs 2011

Son yazıda “Anne sütü nasıl saklanır?” konusuna bakmıştık. Kaldığımız yerden devam edelim:

Anne sütünü artırmak için neler yapabilirim?

Bebeğiniz emerken susuyorsanız, mutlaka su için. İstanbul’daki anneler  için bir not: İçmek için en iyi su, cam şişelerde alacağınız Taşdelen su. Ancak ben Taşdelen Su’ya ulaşamak için epey çaba harcadım. Fabrikayı 0 216 312 14 00’dan aradıktan sonra size olduğunuz bölgenin bayii telefonunu vermelerini isteyin.  Bu bayii sizi en yakın dağıtımcıya yönlendirecektir.

Taşdelen Su

Sudan başka meyve suyu, ayran, buz, çorba da sütü çoğaltır. Ancak Ayşe Öner der ki sevgili anneler sütü en çok inanç çoğaltır. Siz istekli olduğunuz sürece sütünüz gelir. Sütünüz azalırsa yorgun olabilirsiniz.

Dinlenin, hatta bebeğinizle yatak tatili verin. Üç gün boyunca bebeğinizi de alıp yatağa girin ve gerçekten gerekmedikçe çıkmayın. Üzerine kapanabileceğinizden uyurken hariç bebeğiniz sürekli yanınızda olsun. Sevdiğiniz kitapları okuyup, sevdiğiniz filmleri izleyin. Kokusunu içinize bolca çekin. Birlikte geçireceğiniz tatil sütünüzün artmasına yardımcı olacaktır. Bu üç gün boyunca mümkünse süper kadın olmayın, ev işi yapmayın, bulaşık makinasını boşaltmayın. Sadece ve sadece dinlenin. Bebeğinize anne sütü vermeyi planladığınız dönem için çok iyi bir şey yapmış olacaksınız.

Bebeğinizi ‘sling‘de taşıyabilirsiniz. Evet ayyynen Ceyda Düvenci’nin yaptığı gibi. Aslında ilk üç ay bebeğinizi slingde taşımak sadece sizin sütünüzü artırmaz, aynı zamanda bebeğinizin kolik vb. sıkıntıları da daha az yaşamasına sebep olur. Çünkü ilk 3 ay kayıp trimesterdir ve bebeğiniz aslında hala kendini anne karnında hissetmektedir. Evrim sonucu insan ayağa kalktığından bebekler içerde geçirmeleri gereken zamanı artık dışarıda geçirmektedirler. Bu sebeple anneye sıkıca bağlanmak onları yeniden anne karnında hissettireceğinden bebeğinize huzur verir.

Sondakikahaberleri.info.tr

Sling meselesi derin konu. Peki hangi sling? Buna başka bir yazıda detaylıca yer vereceğim. Ancak bebek ölümlerine yol açabilen slingler bebeğin başını C şeklinde uzun süreli tutan slinglerdir. Kendi araştırmalarımdan Ceyda Düvenci’nin kullandığı, bebeği vücüdunuza sardığınız Wrap Slinglerin çok kullanışlı olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Slingo Hug da çok kullanışlı başka bir üründür. Bu sling konusuna başka bir yazıda detaylıca, tecrübelerimi anlatarak yer vermek istiyorum.

Anne sütü miktarı ile ilgili uyarılar:

İlk üç ay boyunca göğüslerinizdeki doluluğu zaten hissedeceksiniz. Ancak üç aydan sonra göğüsleriniz inecektir. O doluluğu hissetmediğiniz için sütünüz olmadığı yanılgısına düşmeyin. Bizim doktorumuz Kadir Tuğcu der ki, süt gözyaşı gibi o an üretilmeye başlanan bir şeydir. Talep olduğu yani bebeğiniz emdiği sürece siz emzirmeye devam edin, sütünüz mutlaka gelecek.

“Pompalıyorum, artık çok az süt çıkıyor” yanılgısına aman ola düşmeyin! En iyi pompanın bile bebeğinizin çektiği kadar iyi çekemeyeceğini bilmenizde fayda var. Pompayla çekip az geliyor zaten diye emzirmeyi kesecek olursanız sütünün kaçınılmaz olarak azalacaktır, çünkü beyniniz daha az üretme komutunu verecektir.

philips avent göğüs pompası

Pompa, büyük bir rahatlık, özellikle işe dönen anneler için o muzcize sıvıyı bebeğinize daha fazla ulaştırmanın yegane yolu. Ancak asla bebeğinizin emişini ikame etmemeli.

Burada bir hatırlatma da işe dönen anneler için. Diyelim 1 yılı bebeğinizle beraber geçirdiniz ve işe döndünüz. Bebeğinizi gündüzleri emziriyordunuz, ancak işe dönünce bunu haliyle yapamıyorsunuz. Göğüslerinizi de şiş hissetmiyorsunuz, o yüzden pompa kullanmayı düşünmüyorsunuz. Sonuç mastit olabilir. Siz öyle düşünmeseniz de göğsünüzde süt var, bunu boşaltmayacak olursanız kanallarınız tıkanabilir. Yani evdeki rutine uymaya çalışın.

Emzirmeyi oturttuk. Olgun insan sütü geliyor. Nasıl devam etmeliyim?

Olgun insan sütü gelmeye başladığında tek göğüs tek göğüs emzirin. Bebeğiniz 10. günden itibaren tek memeden emmeli ki kremalı sütü alabilsin. 3 aya kadar bu şekilde emmeye devam edin. Aynı memeyi emzirirken bebeğinizi bir sağ kolunuza bir sol kolunuza alıp döndürün. Bu sırada öbür memeniz çok şişerse sütünüzü pompa ile çekin.

Ne zamana kadar emzirmeliyim?

Bebeğinizi iki yaşına kadar emzirebilirsiniz. Hatta iki yaşına kadar sadece anne sütü ile beslemek mümkün ancak bunu çok az anne başarabiliyor. Dünya Sağlık Örgütü 2-4 yaş diyor ancak 4 yaş geri kalmış, yiyecek bulma sıkıntısı yaşayan ülke anneleri için.

Bir sonraki yazımıza bebek banyosu notları ile devam edeceğiz. Haftaya görüşmek üzere.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.