Doğuma Hazırlık Kursu Notları 5 | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Doğuma Hazırlık Kursu Notları 5
07 Haziran 2011

Merhaba Sevgili Anneler,

En son “Ne Kadar Emzirmeliyim?” diye sormuştuk. Notlara kaldığımız yerden devam ediyoruz:

Bebeğinizin burnu tıkalı ise emmeyebilir. Grip veya nezle olduysa, bebeğinizin burnuna serum fizyolojik damlatabilirsiniz. Hapşırık bebekler için temizliktir. Banyo yaparken burnuna kaçacak birkaç damla su, bebeğinizi hapşırtacak ve minik sümüklerin burnundan dışarıya doğru çıkmasını sağlayacaktır. Elinize alacağınız selpağı bir köşesinden burarak burnundan içeriye çok ileriye gitmeden sokun. Selpak burgusu sümüğü yakalayacak ve dışarı çıkarmanızı sağlayacaktır. Sonra tıkanıklık için birkaç damla serum fizyolojik damlatın. Açtığınız serum fizyolojiği atmayın, kapağını kapatıp 24 saat sonraya kadar kullanabilirsiniz. Bazı anneler anne sütü damlatıyor olabilirler. Bundan sonuç alan da çok anne olduğunu biliyorum. Ancak bu riskli bir iş. Anne sütü yağlı olduğundan bebeğiniz o an nefes alacak olursa, anne sütü ciğerlerine kaçacak ve ömür boyu sürebilecek hırıltısı olabilecektir. Bizim doktorumuz Kadir Tuğcu bebeğin burnuna anne sütü damlatmayı kesin bir dille sakıncalı bulduğunu söyler. Siz de dilerseniz danışın hekiminize.

Bebeği yıkarken nelere dikkat etmeliyim?

  • Bebeğinizin sadece burnundan kulağına doğru bir akıntı olabilir. Yıkarken bebeğinizin kulağına su kaçmaz. Kulağına bir şey koymanıza gerek yok.
  • Hepimiz sudan geliyoruz. Bu yüzden bebeğinizi yıkarken ağ gibi malzemeler kullanmayın, bırakın bebeğiniz suyu hissetsin.
  • Bebeğinizi yıkarken doğal sünger veya tülbent kullanın. Bebekler dokunuşla öğrenir. Siz de onu yıkadığınız şeyleri değiştirin ki, bebeğiniz zeki olsun.
  • Normal küvet kullanın. Biz ayaklı küvete dünyanın parasını verdik. Ancak hep kucakta yıkadık ya da küveti yere koyduk. Küvet, sepet, ayak derken 110 TL bir maliyeti oldu ama bu paraya yazık aslında. Bu yazıda anlatmıştım.
  • Bebeğinizin yıkama suyu içme suyu değil, normal su olsun. 30 ila 60 derece arasında mikroplar yok olur. Bebeğinizin yıkama suyunu 60 dereceden alın, bekleyin ılınsın. Sadece son durulama suyu için bir kase içme suyu kullanabilirsiniz.
  • Banyonuz çok sıcak veya çok soğuk değil, 27 – 28 derece olmalıdır.
  • Hem bebeğinizin suyunu hem de oda sıcaklığını ölçmek için Avent’in dijital termometresini kullanabilirsiniz. Çiçek formundaki bu termometre, bebeğiniz büyüyünce onu oyalacağınız çok şahane bir oyuncak olacaktır.
  • Avent dijital termometre

  • Bebeğinizi karnı açken yıkamayın. Açken biraz emzirin, tam doyurmayın, ara verince banyoya sokun. Çok açken yıkarsanız huysuzlanacak, çok tokken de yıkarsanız kusabilecektir. Uykuya geçişini kolaylaştıracağından banyo yaptırmak için akşam saatleri daha iyi olacaktır.
  • Bebeğinizin başında konaklar varsa: Konak, bebeğinizin dışarıdaki kuru dünyaya adapte oluşu sırasında görülen kabuklanmalardır. Bunun için ya Mustela Stelaker krem ve Mustela Newborn Köpük şampuanı kullanabilirsiniz. Veya bu işi daha doğal yollardan halletmek istiyorsanız bebeğinizin başını yıkamadan 45 dk. önce bolca zeytinyağı ile nemlendirip sık aralıklı bir tarakla tarayabilirsiniz. Konakların zamanla yok olduğunu, açılan deriden saçların çıkmaya başladığını göreceksiniz. Ben her ikisini de denedim. Sanırım en çok sık tarakla taramak işe yaradı.

Yenidoğan Ziyaretleri ve Minik Bebeği Sevme

Yenidoğum yapan anneler için burada söyleyeceklerimin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Zira kültürümüzün yap dediğinden başka bir şekilde davranmayı gerektiriyor. Doğumu takip eden ilk günlerde sizi çok fazla ziyarete gelen olacaktır. Mümkünse geleceklerden bu ziyaretleri ertelemelerini isteyin. İlk günler bebeğinizle aranızda kurmanız gereken bir bağ ve oturtmanız gereken bir düzen var. Miniğin sizi bolca emmesi de sütünüzün gelmesi için çok önemli. Etrafta insan varken bunu yapmak zor oluyor. Ayrıca gelen her insan siz ve bebeğiniz için enfeksiyon riski demek. Ben çok yakınlarıma 1 hafta, durumu anlayacak arkadaşlarıma da 1 ay sonra ziyarete gelmelerini rica etmiştim. Ancak yine de bolca ziyaret almanız olası. O zaman da rica edin sizi ve bebeği öpmesinler, bebeği kucaklamasınlar. Gerekirse “Anneyi ve bebeği öpmeyin lütfen!” diye kapıya bir resim yapıştırın. Bu uyarıyı kimse şahsi almayacaktır.

Misafirleriniz gittikten sonra bebeğinizin huysuzlandığını gözlemliyorsanız, hemen cam açıp evi iyice havalandırın. Evdeki negatif enerji gidecektir.  Sabah banyo yaptırdıysanız bile, ılık bir su hazırlayın, bebeğinizi içinde hareket ettirin. Su onu rahatlatacaktır. Eğer yapamayacaksanız bebeğinizin yüzünü yıkayın. Uyarılarıma rağmen Gökçe’yi öpen olduysa ben yüzünü anne sütüyle de sildim.

Artık bebekler 40 gün evde tutulmuyor biliyorsunuz. Biz de hemen çıkanlardanız. Dışarıda çok minik olmasına rağmen bebeğinizi teklifsizce seven, elleyen insanlarla karşılaşabilirsiniz. Ben bu durumlarda hoşnutsuzluğumu belli edip, karşı tarafı her seferinde uyardım ki, bir başka bebeğe yapmasınlar. Gökçe’ye dokundukları yeri Unibaby ile sildikten sonra, anne sütü ile de sildim.

Sonrası için pusetinde masum masum yatan Gökçe’yi teklifsizce seven ellere karşı başka defans teknikleri geliştirdim. Nasıl mı? Sizinle göz teması kurarlarsa, bebeğinizi sevmek için dokunma ihtimali çok yüksek oluyor. Etraftaki insanlarla yakın mesafede göz temasından kaçının. Eğer bankta birinin yanına oturuyorsanız, puseti yana kapatarak hafifçe öte tarafa çevirin. Mesajı alacaklar göreceksiniz.

Bu dikkat hep böyle gitmez tabii. Bebeğe mikrop da lazım. Ama steril olması gereken ilk 6 ayı atlattıktan sonra.

Sonraki yazıda görüşmek üzere.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.