Biberonla İlgili Her Şey | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Biberonla İlgili Her Şey
03 Şubat 2012

 

Merhaba,

Yeni anne olup kafasında şu soruları dolandırmayan var mı?

Biberon almalı mıyım? Nasıl bir biberon almalıyım? Biberon seçerken nelere dikkat etmeliyim? En iyi biberon hangisi? Kolik için biberon var mı? Biberonu ne zaman vermeliyim? Mama vermek için nasıl bir başlık seçmeliyim?

…ve daha da fazlası. Bu yazıda bu sorulara cevap vermek istedim. Eksik bir şey kaldıysa lütfen sorun yine.

Bebeğime ilk kez ne zaman biberon vermeliyim?

Biberonu ilk kez vermek için doğumdan sonra 3 hafta beklemeniz önerilir. Neden? Çünkü bebeğin annesinin memesinden emmeyi öğrenmesi gerekir. Bu süre zarfında ona biberon verecek olursanız, emmeyi çözemeden biberona kolayca alışabilir.

1,5 aydan geç verecek olursanız da, emmeye çok alışacağı için biberon almak istemeyebilir. Çok istenmese de bazı durumlarda yenidoğan döneminde biberon vermeniz gerekebilir. Bu durumda aşağıdaki bölümü dikkatlice okumanızı öneririm.

Bazı bebekler biberon almaz. Bazıları çok inatçı gibi görünse de anne çalışmaya başladığı zaman beklenmedik şekilde kabul eder. Biberonu ilk kez içinde anne sütü ile teklif etmek iyi bir stratejidir. Bunu ilk kez yapanın anne olmaması da tercih edilir: Annede süt kokusu olacağı için bebek biberonu değil, doğal olarak memeyi isteyecektir.

Benim kızım ilk 20 ay boyunca biberon almadı. Bizim biberona başlama hikayemiz arkadaşlarında gördükten sonra, beklemediğim bir anda başladı.

Biberonumuzu Avent marka biberon kullanan başka bir arkadaşının adı ile işaret edip istediği gün ne kadar mutlu olduğumu anlatamam.

Hiç değilse soğuk kış günlerinde dışarıya çıkarken eline alabileceği ve kendince kontrol edebileceği bir içeceği oldu.

Bu beni dışarıdaki emzirme seanslarında ciddi şekilde kurtardı. Planladığım şekilde de memeyi azaltmamızı sağladı.

Biberon kullanmanın faydaları neler?

Yokluğunda annenin mucizevi sütünü bebeğe taşıması ve anneye ciddi hareket özgürlüğü sağlaması. Aileden bir başkası onu beslemenin ‘nirvana’sına ulaşırken, siz kuaföre gidebilir ya da gece kesintisiz bir uyku uyuyabilirsiniz.

Bebeğime biberon verirken nelere dikkat etmeliyim?

Bebeğinize asla yatar pozisyonda biberon vermeyin! Bu orta kulak iltihabına yol açabilir. Yatarak emzirmenin böyle bir sakıncası yoktur, ancak bebek yatarken eline biberon hiçbir zaman tutuşturulmamalı.

Bebeğinize içinde şeker ihtiva eden bir besini biberonla vermeyin: Çürüklere yol açabilir. Aynı sebepten sütüne bal koymak da benzer tehlikeler içerir. İlla koyacağım diyorsanız da, bebeğiniz biberonu bitirdikten sonra dişlerini fırçalayın. Nenedent’in diş macununu ve parmak fırçasını, bebeğiniz 6. ayını bitirdikten sonra kullanabilirisiniz. Tabii Türkiye’de pek çok doktor 1 yaşından önce bal önermez, bunu da hatırlatalım.

Biberonlarınızı ve emzikleri her kullanımdan önce sterilize etmelisiniz. İlk 6 ay boyunca sterilizasyona devam edin, çünkü sütte bakteri çok kolay ürer. Bazı anneler steril dönemi uzatmayı tercih ederler. Ancak ben Ayşe Öner’in de tavsiyesi ile mikroplara alışması için sterilizasyonu 6. aydan sonra bıraktım.

Haftaya kaldığımız yerden devam edeceğiz.

Sevgiler…

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.