Biberonla İlgili Her Şey 2 | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Biberonla İlgili Her Şey 2
08 Şubat 2012

Biberon konusuna detaylı bakmaya geçen hafta kaldığımız yerden devam:

Biberonun kullanım ömrü nedir?

Emzikleri her kullanımdan önce çekiştirin. Çizik veya kopmalar yoksa en geç 3 ay içinde yenileyin. Biberonunuzun kullanım ömrü çizik veya yıpranma emareleri olana kadardır.

Aşağıda verdiğiniz örneklerdeki sebeplerden dolayı emziremiyorum.  İstemiyorum ama yenidoğan bebeğime biberon vermek zorundayım. Nasıl bir biberon seçmeliyim?

  • Sütüm gelmiyor:Emzirdiğiniz ve emzirmek istediğiniz sürece sütünüz gelecektir. Çok az annenin sütü olmaz. Bunu doktorunuz kesin bir şekilde söylemiyorsa azmedin, bebeğiniz sizi emdikçe sütünüz gelecek.
  • Göğüs ucum yok /içe çökük: Niplette kullanarak göğsünüzü kalıcı şekilde düzeltebilirsiniz. Nasıl’ı detayı ile burada. Lütfen yazıya bırakılan yorumlara da bakın. Pek çok anne benzer sıkıntıları yaşıyor. Onların sorularına verdiğimiz cevaplar da mutlaka sizin de işinize yarayacaktır.
  • Göğüs uçlarım çok acıyor, bu acıya dayanamıyorum. Hatta göğsüm parçalandı ve kanıyor: İnanın bu acıları ben de çektim. Benim göğüs uçlarımın yara olmamasını sağlayan iki şey vardı. Biri her göğüsten azar azar sırayla emzirmek, diğeri ve daha etkilisi de kelebek koruyucu takmak. Kelebek koruyucular olmasa, göğüs uçlarımın alışma acısına nasıl katlanırdım bilmiyorum.

Avent Kelebek Koruyucu

Bu ve benzeri her sebep ve çaresi için yazının devamını ve burada anlattığım çözümleri mutlaka okumanızı öneririm.   

Bebeğime Nasıl Bir Biberon Almalıyım?

Dikkat etmeniz gereken 4 kriter var: Biberonun boyu, emziğin şekli, biberondan emiş şekli, emzikteki delik sayısı.

  • Ayına göre büyüklükte bir biberon seçmelisiniz. Avent’in 3 boy biberonu var: 125 ml, 260 ml ve 330ml.
  • Emziğin şekli, bebeğin anne memesini emdiği zamanki hali gibi olmalı.
  • Bebeğiniz biberondan memeyi emer gibi süt çekebilmeli. Böylece miniğiniz kafa karışıklığı yaşamaz ve biberondan beslenme ile memeyi birleştirebilir.
  • Emzikte bebeğinizin gelişimine göre delik olmalı. Bu aylara göre değişir ve dikkat edilmesi gereken en önemli şeydir.

Yenidoğan bebeğiniz için kullanmanız gereken biberon ‘0 ay +’ ibareli olan Yenidoğan Akışlı emziktir. 1,5 aydan önce biberon önerilmez ama kullanmanız gerekirse seçmeniz gereken emzik budur. Biberondan süt azar azar akar. Bebeğiniz böylece kolaya alışmaz ve memeden soğumaz. Memeden 1 kaşık süt almak için bebeğinizin çok uğraşması gerekir. Bunu biberondan kolayca alırsa bir daha memeye dönmek istemeyebilir. Bu olmasını istediğimiz son şey olduğu için yenidoğan başlığı kullanmak çok önemlidir.

1 aylık olunda 2 delikli yavaş akış emziğine, 3 aylık olunca 3 delikli orta akış emziğine, 6 aylık olunca 4 delikli hızlı akış emziğine geçmelisiniz. Bu akışlar bebeğinizin beslenme ihtiyaçlarını giderecek şekilde ayarlanmıştır. Biberonda kendiniz asla delik açmamalı ya da varolan delikleri genişletmemelisiniz.

Mama vereceğim, hangi emziği seçmeliyim diyorsanız akış ayarlı (soldaki resimdeki son iki emzik) emziklere bakmanızı öneririm. 3 aylık olduktan sonra kullanabileceğiniz akış ayarlı emzikler çok pratik. Hangi hızda aksın diyorsanız o çizgiyi bebeğinizin burnuna hizalıyorsunuz. 6 aydan sonra da Y kesikli yeni emziği deneyebilirsiniz. Toz mama veriyorsanız kıvamı süte ve anne sütüne göre daha yoğun olacağından, akış ayarlı emziklerle daha iyi sonuç alırsınız.

Ancaaak, burada önemle eklemek istediğim bir şey var: Firmalarca belirtilen ay/yaş göstergeleri yaklaşık olarak verilir. Her bebeğin gelişimi farklı olduğu için siz bebeğinizin yaşına ve gelişimine göre bir ağız seçin. Bebeğiniz büyük bir bebek olabilir, o zaman siz de önden gidin.

Kolik azaltan bir biberon var mı?

Tabii var. Aslına bakarsanız Avent’in biberonları, kolikten çeken anne baba ve bebek için en iyi de tercih. Neden? Çünkü Avent biberonlarda bir valf var. Bu valf bebeğinizin biberon emerken yutacağı havayı midesine değil, biberonun içine yolluyor. Bu da bebeğinizin kolik sıkıntısını azaltıyor. Emin miyim? Evet, çünkü Avent biberonların koliği azalttığı klinik olarak kanıtlanmış.

Piyasada kolik için başka biberon yok mu? Elbette var. Avent biberonun artısı ne diyorsanız, pratikliği derim.  Avent kolik biberonunda pipet, aparat gibi detaylar olmadığı için çok kolay temizlenir. Bebeğiniz koliğin radarına ilk 3 ayda giriyor. Yani sizin bir yenidoğanla baş başa olduğunuz ve yalnızca miniğinizin değil, sizin de yeni bir düzene adapte olduğunuz çeyrekte. Bu dönemde size zaman kazandıran ve kullanımı kolay olan her parça hayat kurtarıcıdır. Tecrübeli annelere sorun.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.