CKM’deki İlkyardım Eğitiminden Notlar | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
CKM’deki İlkyardım Eğitiminden Notlar
24 Şubat 2012

Bir ilkyardım eğitimine katılmayı ne zamandır istiyordum. Katıldığım Ayşe Öner’in Doğuma Hazırlık Kurslarından kulağımda kalanlar vardı. Ama bildiklerim hiçbir şey bilmediğimi anlamaya yetecek kadardı.

O yüzden dün 40 düğünün bir araya gelmesini umursamayarak, düştüm CKM  yollarına. Semineri veren doktorun sitesinde gördüğüm tanımlar zaten beni mıknatıslamıştı konuya.


İki doktor muayenesinden çıkan Gökçe sızmak üzereyken girdim salona. Kucağında ve göbeğinde mini mini bebekleriyle gelenler olduğunu görünce de bir ‘oh’ çektim. Gökçe emerken uyuyabilecek, ben de elimden geldiğince notlar alacaktım.

Sunuma ilkyardımın ne olduğu üzerine bence çok da gerekli olmayan, beylik bir girişle başlaladık. Keşke tanımlarla o vakti kaybetmeyip, 40 dakika sonra açılıveren homeopati konusuna daha fazla eğilseydik. Benim seminere dair yegane eleştirim bu.

Gelelim notlara… Yalnız bir uyarım olacak. Bu notların bir kolumda Gökçe uyurken aldığım notlar olduğunu söylemeliyim. O yüzden amfilerde aldığım notlardan farklı. Ancak seminere katılamayan annelerin bu notları okumak isteyeceğini düşündüğümden paylaşmayı ödev biliyorum.

  • Yanık: Yanan yer su ile yıkanmalı. Su soğuk değil, soğuk ılık olmalı. Yetişkin bir kişinin üzeri alev aldı ise, yere yatıp yuvarlanması sağlanmalı. Ya da yanan kişi halı ya da battaniyeye sarılmalı. Üzerindeki giysiler soyarak değil kesilerek çıkarılmalı.
  • Burun kanaması: Burnu kanayan kişiyi oturtun ve tüm kanı sümkürtün. Kafasını öne eğip 3-5 kadar burnunu sıkın. Asla geriye doğru yatırmayın.
  • Göze çöp girmesi: Vücut ısısında bolca su ile gözü akıtın. Etkilenen gözü aşağıya doğru tutarak yıkayın. 112’yi arayın. Göze batan bir cisim varsa asla ovalamayın. Gazlı bezle kapatın ve basit bir sıyrık bile olsa hemen doktora gidin.
  • Çocuğunuz ateşli havale geçirirse: Sibel Hanım, anne-babayı çok korkutan havalenin doktorlar için çok da endişe verici olmadığını söyleyerek başladı sunumuna. Bunun alt mesajı şu: Çocuğunuz havale geçirirse panik yapmayın. Peki ne yapın? Onu soyun, yana yatırın. Ağzında yabancı bir cisim var mı, kontrol edin. Ağzını bezle temizleyin ve solunum yolunu açın. Tahta bir kaşıkla dilinin tam ortasına basın ki, dil geriye gitmesin. Acile gidin. Evdeyken asla ve asla soyup yıkamaya ya da küvete koymaya kalkmayın.

0-1   Yaş Bebekler için Yapay Solunum Nasıl Yapılır?

Bebeğinizin bilinci kapalı ise ve soluk almıyorsa hemen şunları yapın:

Bebeği sert bir zemine yatırın. Ayak parmaklarına dokunun. Tepki veriyor mu bakın. Başını geriye alıp çeneyi yukarıya kaldırın (Bu hareket için başı 90 derece yapın diyor Sibel Hn). Solunumu var mı kontrol edin. Bilinci kapalı ise ve solunum yoksa bebeğinizi soyun.

Ağzından 5 tane kurtarıcı soluk verin. Nefes almıyorsa masaja başlayın.  İki memesi arasındaki düz çizgiyi bulun ve o çizginin tam üzerine  baş ve orta parmağınızla 1,5 cm derine girecek şekilde bastırın. Yandan bakıldığında göğüs içeriye 1/3’ü kadar girmelidir. 30 kalp masajını takiben 2 kez ağızdan soluk verin.  Kalp çalışmıyorsa ve soluk yoksa, 30 masaj + 2 soluğu 3 kez daha tekrarlayın.

İki meme çizgisi arasındaki yer kritik, eğer onun hemen altındaki boşluğa yapacak olursanız, kaburgaları kırabilirsiniz.

Çocuğunuz 1 yaşından büyükse, iki parmak yerine iki elinizi üst üste koyup yapıyorsunuz aynı hareketleri.

  • Yabancı Cisim Yutma: Bebeğiniz yabancı bir cisim yuttu ise, kolunuzun üzerine başı aşağıya gelecek şekilde yatırın. Elinizle çenesi kavrayın. Serbest elinizle iki küreğinin ortasından başına doğru elinizi kaydırarak 5 kez vurun. Boştaki kolunuzun üzerinde döndürüp ağzına bakın. Cisim varsa parmağınızı cımbızlayarak alın. Soluk almıyorsa meme çizgisinin arasına 5 kez masaj yapın. Bunu yaparken başı aşağıda olmalı. Çocuğunuz 1 yaşından büyükse arkasından kavrayın ve tam karın boşluğuna 5 kez baskı yapın. Filmlerdede gördüğünüz bu hareketin adı Heimlich Yöntemi. Bebekler için bu, daha büyük çocuklar içinse bu videolar işinize yarayacaktır.
  • Arı sokması: İğneyi kredi kartı yardımı ile çıkartmaya çalışın. Tırnaklarınızla cımbız yapmayın, zira zehir içeren torba içeride kalabilir. Arının soktuğu yer ağız veya burun içi ise, çocuğunuz alerjik reaksiyon gösterip şişebilir ve soluk alamayabilir. Bu yüzden hemen acile gidin.
  • Kedi köpek ısırığı: Isırılan bölgeyi 5 dk. süre ile sabun ve suyla yıkayın. Biz bezle sıkın ve üzerine basarak hastaneye gidin. İstanbul’da her hastane kuduz aşısı yapmıyor. Kuduz aşısı yapan 15 kadar hastane var ve bunlar devlet hastaneleri.
  • Deterjan yutma: Temizlik malzemesi yutan kişiyi alsa kusturmayın. Hemen 0 800 314 79 00 (3 hat)’dan zehir danışma merkezini arayın. Bu numarayı evinizde kolayca bulunabilecek bir yere yazın.

Bendeki ilk yardım notları bu kadar.

Similum Similus Curentur

Buradan sonra  ‘Benzer Beneri Tedavi Eder’ diyerek homeopatiye geçiş yaptık. 5000 yıllık geçmişi olan bu ‘tamamlayıcı‘ ya da ‘bütünleyici‘ tıp alanı, Türkiye’de yasal olarak tanınmak üzere Sağlık Bakanlığı’nın gündeminde.

Homeopatik tedavide ne farklı diyorsanız, hastadaki bulgu baskılanmıyor, sadece hasta güçlendiriliyor. Ben de migrene kayan başağrılarımdan kurtulmak için homeopatiyi deneyeceğim. Siz de bir homeopat arıyorsanız Homeopati Derneği’nin sayfasını inceleyebilirsiniz.

Yazıyı bitirmeden bir kez daha altını çizmek istiyorum:

Bu yazı, anne babalara fikir vermek içindir ve  ebeveynlerin öğrenmesinde fayda olan konu başlıklarının paylaşımı için yazılmıştır. Burada anlatılanlar tıbbı müdahale için kullanılmamalıdırlar. Seminer sırasında yazılamayan bazı notların hayati olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Hiçbir zaman ilkyardıma ihtiyaç duymamanız dileği ile…

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.