Uykusuzluktan Bitkin Annelere Bebek Uyutma Tavsiyeleri | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Uykusuzluktan Bitkin Annelere Bebek Uyutma Tavsiyeleri
03 Mart 2012

Şu yazıyı nasıl zor yazıyorum anlatamam. Sanki Guiness’e kayıtlı en güçlü adamın tokadını yemişim… Öyle bitkin, öyle yorgunum ki hıncımı elimdeki çay fincanından ve kilo almam için evren tarafından elimin altına sıkıştırıldığından şüphelendiğim kuru üzüm stoğundan çıkarıyorum.

Sersemsepelek halimin sebebi haliyle Gökçe. Bugün uzlaşmamaya yeminli kalktığından gün ortasında haberim oldu. Öyle olunca da onu giydirmek, hazırlamak, karnını doyurmak, ayakkabısını seçmek, gittiğimiz cafede arkadaşlarımızla vakit geçirmek katmerli bir dert haline geldi. O kadar huy yaptı ki bugün, 20 yıl önce yaşasa ilk tokadını yerdi eminim. Neyse ki şimdi uyudu.

Bazen de uyku konusunda  uzlaşmadığı oluyor. Yorgunluktan ya da hastalıktan bitap düşmedi isem, bununla nispeten kolay baş edebiliyorum. Gerçi bu konuda uykusuz geçen 1,5 yıldan sonra bir evrim geçirdim ama olsun.

Gökçe yoğun şekilde emdiği için, memede kolaylıkla geçiyordu uykuya. Ben fanisi bunun bana büyük kazıklar atacağını biliyordum ama neyle ikame edilebileceğini bilmiyordum. “Bir rutin oluştur, yatırmadan önce katı bir şekilde hep aynı adımları tekrar et” iyi bir öneriydi de, bizim rutinimizin memeyle son bulmasına engel olamıyorduk. Bunun o gün bildiğim tek çaresi Alman Anneler gibi ağlatmaktı. Lakin ona da benim içim elvermiyordu.

Bilsem çok daha başından denerdim annelerin denenmiş yöntemlerini.

İlk yılında işe yarayabilecek bu önerileri ıskalayıp da, gece emme talepleri ile uykusu kevgire, kendisi zombiye dönen anneler için naçizane tavsiyelerim olacak...

Aletha Solther’ın hayat kurtaran Bilinçli Bebek kitabını okuyun.

Okumayacaklar ya da okuyacağım da ne olacak diyenlere şunu söyleyeyim:

Sevdiğim İngilizce bir tabir var “Unlearning”. Bir şeyi öğrenebilmek için doğru bildiğin bir şeyin yanlış olduğunu öğrenmekle başlıyorsun. Ancak bunu yaptıktan sonra oluşan boşluğa yeni edindiğin, eskiden yanlış olduğuna kuvvetle inandığın  bilgiyi koyuyorsun ve işte o zaman öğrenmiş oluyorsun.

Ben misal, bu kitapla bebeğin ağlamasının kötü bir şey olmadığını, yalnızca Alman Disiplini altındaki çocukların ağlamadığını öğrendim.

Bebekler ağlamalıdır çünkü gündelik hayatta karşılaşıkları basit şeyler bile onlar için birer stres kaynağıdır. Spora gidip ter atamayan,  sevdiği kitabın satırlarında huzuru bulamayan, kendisiyle ilgili hayati kararlar hep başkalarınca alınan bebeğin yapabileceği yegane şeydir ağlamak.

Ağlayan bebek vücudunda birikmiş stresi musluktan akıtır ve homeostaz’a döner, yani rahatlar.

Neymiş? Ağlamak bir bebek için stresini boşaltabileceği elzem bir araçmış.

Peki kendinizi zavallı Heidi’nin mürebbiyesi Bayan Rottenmeier gibi hissetmeden nasıl yapacaksınız bunu?

Bebeğiniz ağlarken, onun yanında olacak ve sinirden kasılan minik bedenini şefkatle tutacaksınız. Ağlamak istediğini bildiğinizi, buna ihtiyacı olduğunu kabul ettiğinizi söyleyeceksiniz. Ağlasa da onu sevdiğinizi tekrar edeceksiniz. Ağlamanın onun rahatlatacağını, onu anladığınızı söyleyecek ve ennn önemlisi iç burkan çığlıklarına tahammül edeceksiniz. Dikkatini başka bir şeyle dağıtmayacaksınız ki, ağlama ihtiyaçları yıllar içinde birikip bir travmaya dönmesin.

Bu örnek içimi burkuyor ama evlat edinilen çocuklar, kendilerini seven bir aileye kavuştuklarında en çok ne yapıyorlar biliyor musunuz? Ağlıyorlar.  Özellikle de yeni ebeveynleri ile güven ilişkisini tesis ettikten sonra. Çünkü birikmiş gözyaşlarını akıtmaları gerekiyor. Üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin!

O yüzden anneler, bebeğinizin ağlamasının kötü olmadığını kabul etmekle başlıyor uykudaki huzurunuz. Yatmadan önce bebeğiniz tatmin olana kadar emzirin ama memenizde uyumasına izin vermeyin. Konuşun onunla “Artık emme bitti, uyuyup taa sabah uyanacağız,” diye. Bebeğiniz anlayarak sizi şaşırtabilir. Eğer ağlarsa da sıkıca tutun onu, “Seni çok seviyorum ama gece meme yok,” deyin. Siz kararlı olun. Evdekiler de öyle. Emin olun ağlaması çok sürmeyecektir. İki gece içinde yepyeni ve tüm aile için daha huzurlu bir rutininiz olacak, göreceksiniz.

Diyelim olmadı ne olacak diyorsanız: Ben Psikolog Nilüfer Devecigil’i joker hakkım için saklı tutuyordum. ‘Bizim illa bir uzman görmemiz’ lazım diyorsanız, jokerimi size veriyorum.

Bitirmeden uyarılar:

Yürek ısıtan videoda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var:

 • Cep telefonları, fön makinaları ve mikrodalgalar çalışırken radyasyon yayar. O yüzden bebeğinizi bu araçlara çok fazla maruz bırakmayın. Fön makinasının sesini duysun ama makinaya çok yakın olmasın, çünkü yaydığı radyasyon çok fazladır. Benzer şekilde elektrikli süpürge de işe yarar.
 • Okyanus dalgası, kuş cıvıltısı gibi ritmik sesler de çok rahatlatıcıdır. Bunların olduğu CD’lerden alabilirsiniz.
 • CD demişken Buzuki Orhan’ın kolik CD’sini anmadan geçmek olmaz. Kaç anne baba fan’ıdır, inanın bilmiyorum.
 • Bebeği sarsmadan sallamak da işe yarar ancak meme yerine sallanmayı konan bebek daha zor bebektir.

Uykusuna kavuşan ve her annenin vuslata ermesini gönülden dileyen Müge

Uykusuzluktan Bitkin Annelere Bebek Uyutma Tavsiyeleri için 2 cevap

 1. merve der ki:

  Bebek uyutmak için mükemmel bir video buldum denendi ve onaylandı.
  Süpürge sesi videosu ama bu video gerçekten bende işe yaradı.

  https://youtu.be/qHzK1m5GsG0

  • editor der ki:

   Harikasınız, videoyu bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz.
   Beyaz gürültü bebeklerin uyumasına yardımcı oluyor, evi süpürürken bebeği uyutmak güzel bir bonus.
   Sevgiler :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.