Mükemmel Anne Misiniz, Yeteri Kadar Anne Mi? | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Mükemmel Anne Misiniz, Yeteri Kadar Anne Mi?
30 Mart 2012

Sanki ilki olmak zorundaymışız gibi, cevap size de öyle geliyor değil mi?

Geceleri çekmece tokmağı gibi sertleşen omuzlarınız, ağrısı ile mevcudiyetini sürekli ‘burda’layan beliniz, sızlayan ayak parmağınız öyle diyor sanırım, mükemmel olmaya çalışırken daha da solan saçlarınıza bakarak.

Oysa b şıkkıymış doğru olan! Öyle der Klinik Psikolog Pınar Mermer. Kendisi ile geçirdiğim iki saat, beni ilki olma çabasından azad etti. Etti de, ikincisi olabildim mi? Henüz değil sanırım, ama azimliyim.

Öğrendiklerim o kadar değerli ki, sizlerle paylaşmak istiyorum. Bunu Klinik Psikologmuş gibi konuşuyor olmadan yapmanın yolu, aldığım satırbaşlarını özetle paylaşmaktan geçiyor. Daha bütünlüklü bir içeriğin yolu da, Pınar Hanım’ı ziyaretten.

Çocukken hepimizin korktuğu, şimdi de mesaisini çocuklarımız üzerinde veren canavarlar aslında gerçekten var mı?

  • Evet, yatağın altında olduğundan şüphe duyulan canavarlar gerçekten var. Bu tehdit ‘kollektif bilinçdışı’ndan geliyor. Savanlarda gece avlanan hayvanların ve onlara kurban giden bebeklerin tecrübesini genetik mirasla devralıyoruz. Çok küçükken yatağın altından çıkacak timsaha yem olmamak için ablamı kanırttığım ve dalmadığım uykuların haklı bir sebebi varmış. Ne güzel!

Çocuğun dünya ile ilişkisini belirleyen 3 ilişkinin ne olduğunu biliyor musunuz?

  • Annenin çocukla, babanın çocukla, anne-babanın birbiri ile ilişkisi. Sonuncusu özellikle önemli. Ebeveynlerin ilişkisinin ne kadar sağlam olduğu çok önemli, çünkü çocuk anne-babanın birbiri ile olan iletişim biçimini içselleştirir. Bunun canlı kanıtı bizim evde zuhur ediyor, eminim sizinkinde de!

Çocuk nasıl hissetmeye programlanmıştır?

  • Anne çocuğa nasıl bakıyorsa, çocuk kendini öyle hisseder. Çocuğunuzla pozitif ilişki kurduysanız, hayata pozitif bakacaktır. Harvard Üniversitesi’nde yapılan bu çok değerli çalışmaya göz atmak isteyebilirsiniz. Annenin durumuna çocuğun verdiği tepkiler aslında her şeyi apaçık gösteriyor.

Bir birey olarak bebek…

  • 9 ay karnında taşıyıp en az 6 ay meme veren-vermek isteyen anneler için bunu kabullenmek kolay olmasa da, canımızın içi bebeklerimiz bizim uzantımız değiller.  Kendine ait özellikleri olan birer bireyler ve kendi yaşamak istedikleri var. Buna saygı göstermek gerek.

Ebeveynlik fikri ne zaman başlar?

  • Meleğiniz kollarınıza doğunca mı dediniz? Hayır. Hamile kalınca mı? O da değil. Aslında ebeveynlik fikri, sigarayı bırakmaya karar verdiğiniz ya da daha sağlıklı yemeye karar verdiğiniz bir dönemeçte yani bebek fikri anne-babanın aklına düşünce başlıyor.

Hamilelik süreci bebek üzerinde ne kadar etkili?

  • Bebeğin kara kutusu ya da insan beyninin ‘hard disc’i olan ‘bilinçdışı’ hamilelikte oluşup şekilleniyor.  Beynimizin en ilkel kısmı duygu, düşünce, arzu, deneyim ve hatıraları depoluyor. Bunlar her zaman bilince çıkmayabiliyor ancak davranışlarımızın %90’ı burada şekilleniyor. Hamileliği rahat geçenlerin sorunsuz bebekleri olduğu bilgisini benim için daha da perçinledi bu bilgi.

Beden unutmaz!

  • Bir önceki maddenin didaktik bir şekilde öğrettiği şey bu. Bu yüzden nefes egzersizleri ve yoga çok faydalıdır.

Haftaya notlara ‘Beden unutmaz’ın örnekleri ile kaldığım yerden devam edeceğim. Görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.