Yeterli Anne-Babalık | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Yeterli Anne-Babalık
14 Mayıs 2012

Beden unutmaz demiştik, Pınar Mermer eğitiminden paylaştığımız notların son kısmında. Sahi ne kadar geriye dönebiliyorsunuz hafızalarınızda?

Genelde 3 yaştan öncesi pek hatırlanmaz denir. Ancak notların ilk kısmında da değindiğimiz gibi bebeğin hatıraları hamilelikte oluşuyor. Haliyle sizinki – benimki de!

Eğitimde verilen bazı örnekleri duyunca hem çok şaşırdım, hem de sebepsiz gibi görünen korkularımın, daha derinlerde yatan bir travma sonucu oluşmuş olabileceğini, üzerine gidilirse bir gün çözülebileceğini öğrendim. Örneğin:

Eğitime katılan ve kendisi de psikolog olan bir bayan, kendisini yiyecek stoklamaktan alamadığından bahsetti. Yıllar sonra öğrenmiş ki, çocukken anne-babası 1 haftalığına uzak bir yere gitmişler ve onu güvendikleri bir komşuya bırakmışlar. Bu kısmı Türk filmine benzeyecek ama komşunun torunu kendisini kıskanmış ve ona hiç yemek verdirmemiş. Muhtemelen çok aç kaldığı için de, bedeni sonraki yıllarda onu yiyecek stoklamaya koşullamış.

Başka çok ilginç örnekler de var ama onları eğitimde Pınar Hanım’dan dinlemek ve psikanalizin sizin hayatınıza nasıl dokunabileceğini öğrenmekte büyük fayda var.

Bu arada bebekliğinizde, çocukluğunuzda ve yetişkinliğinizde anne-babanız ile negatif ilişki yaşamış olsanız da, kafaya takarsanız sorunu aşabiliyormuşsunuz. Yani sizin anne-babanızla ilişkiniz iyi gitmediyse, çocuğunuzla ilişkinizde bunu tekrar üreteceksiniz diye bir şey yok. Kötü tecrübelerin etkisini bertaraf edebilirsiniz, yeter ki kararlı olun.

Travmalardan bahsetmişken; Pınar Hanım, ‘Yazmak tramvayı çok rahat çözer demiş. Bu kısmı, altını çizerek not almışım. Yazarak çöpe yolladıklarım ya da buraya yazarak çoğalttığım olumlu tecrübeler, beni rahatlatıyor. Yazmakta bir keramet var gerçekten. Bu yazının ‘bonus tip’i bu olsun.

Peki fil hazıfalı bedenimizi yazmak dışında nasıl rahatlatacağız?

Beden farkındalığını arttıracak, beden-zihin ilişkisini kuracak her türlü aktiviteyi öneriyor Pınar Hanım. Yoga ve nefes egzersizleri, hareket ve dans terapisi, beden odaklı terapiler ve dahi masaj. Ama nasıl diyorsanız cevabı Pınar Hanım’da diyor ve evrene soruyorum:’Benim de yogaya başlama vaktim geldi mi acaba?

Uzaktan izlediğiniz ve yolunuzun bir gün tatlı bir tesadüfle kesişeceğini bildiğiniz şahane insanlar olur ya, yogayla mesafem aynen bu şekil. Ortak bir tanıdığımız artık lütfen buluştursun bizi.

Ebeveyn – Çocuk İlişkisine Dair Notlar:

– Çocuğunuzda filizlenmeye başlayan kötü bir alışkanlık varsa – ki bu bizimki gibi 2 yaş grubunda şeker sevgisi gibi şeyler oluyor- anne babanın aynı tutarlılığı göstermesi çok önemli. Anne yasaklarken baba eve kutu-kutu sürülebilir çikolata alıyorsa, çocuk o kuralı içselleştirmeyecektir. Bunu size söylüyorum ama lütfen benim kocam ve annem de duysun: “Tek yesin de ne yeserse yesin” düsturunun sonu obez bebekler. Ve bu, adını anmak istemediğim diğer sorunun yanında masum kalıyor. Merak edenler Canan Karatay ve Ahmet Aydın hocaların kitaplarına baksınlar. Kötü hücreler şekerden besleniyor anne-babalar, aman dikkat!

– Çocuk anneyi babaya, babayı da anneye şikayet edebilmelidir. Çocuğunuz size eşinize dair bir şikayetle geldi ise, lütfen onu dinleyin. Kınamanız ya da onaylamanız gerekmiyor. Duygularını yansıtmanız yeterli. Misal “Babanın sana böyle yapması sana şöyle hissettirdi” kabilinden bir cümle, düşündüğünüzden çok daha fazla işe yarayacaktır.

Yeterli Anne Babalık için:

  1. Kendinizle ilgili sorunları fark edin.
  2. Kendi anne-babanızla ilgili kısımları gözden geçirin.

3. 4. ve 5. maddeleri öğrenmek için eğitime katılmanızı tavsiye ediyorum. Yazının ilk bölümünü kaçırdıysanız burada. Bu notlarla hayatıma kattığı örnekler ve farkındalık için Pınar Hanım’a minnettarım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.