Hassas Göğüs Ucuna Çare: Termopedler | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Hassas Göğüs Ucuna Çare: Termopedler
04 Haziran 2012

Philips Avent Termopedler

Yeni termopedlerin çıktığı haberini alınca, emzirmeye başladığım ilk günleri hatırladım.

Yavrusunu 3 saat 15 dakika boyunca ıkınıp kucağına alan bir anne olarak feci doğum yorgunuydum. Annelikteki en önemli brövelerden birini aldığımı sanıyordum. Beni daha zorlu bir sınavın beklediğini meleğim emdikçe kor demirler batan göğüs uçlarım bana ‘dur daha bakalım’ deyince anladım.

Anne sütüne olan inancım o kadar şarj edilmişti ki, muhtemelen ‘lohusa kendimi’ sadece memelerimden ibaret algılıyordum. Zaten Gökçe de sürekli emmek istiyordu. Sürekli!

Evde çıt çıkaran herkese ejderha kesiliyordum, çünkü çıt Gökçe’nin uyanması ve yine, yeniden emene kadar susmaması demekti. Oysa hassas meme uçlarımın buna tahammülü bitikti. Üstelik Friends dizisinde Rachel’in işini elinden almaya çalışan adama püskürdüğü gibi, kimse bana bunun bu kadar zor olacağını söylememişti.

Hamileyken Emzirme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hamileyken elimden geçen Avent külliyatına ve ürünler hakkında farkındalığım olmasına şükrediyor; kalkan ya da kelebek uçların olmadığı dönemdeki anneler gözümde tanrıçalaşıyordu. Nasıl dayanabilmişlerdi buna ve geç doğmak ne büyük bir lükstü!

Bebek doğduktan sonraki ilk ayki ihtiyaçların çoğu bebek değil anne ile ilgili…

Kelebek uçları ve kalkanlar olmasaydı, ben anne sütü vermeye devam edemezdim büyük ihtimal. Bebeğim için o kadar hazırlanmıştım ki, ilk ayda gerekenlerin nerdeyse tamamının benimle yani yorgun, hormon dengesi alt üst, uyku yoksunu acemi anne ile ilgili olduğunu ve bu süreçte oksijen maskesi takmanın anne için geliştirilen aparatları yerli yerinde kullanmak olduğunu kavrayamamıştım. Baby-shower değil de keşke mother-shower diye bir adet olsa da her anneye anlatabilsek durumun vehametini.

Biz anneler bunu yapıyoruz. İlk 1-2 yıl içinde belki de hiiiiç yatmayacağı bebek odasını hazır ediyoruz da, pompa alsak mı almasak mı diye düşünüyoruz. Pompa çalışan, çalışmayan, emziren, süt vermek isteyen her anneye lazım, hemen peşinen belirteyim.

Göğsü çok acıdığı için sütünü memeden veremeyen, sürekli pompa ile çekip veren meşakketli anneler, bu işi sürdürmek zor, onu da hemen belirteyim. Bebekle kurulan ten teması süt verme işini çok kolaylaştırıyor ve bunun arz-talebe dayalı bir denge içinde sürüp gitmesini sağlıyor. Süt gözyaşı gibi olduğundan, yani ihtiyaç anında üretildiğinden bebeğin hiç emmediği bir modelde bu döngüyü sürdürmek güçleşiyor. Yapana helal olsun velhasıl.

Emzirmeye Destek Ürünler

Pompa lazım, peki başka neler lazım? Kalkan, kelebek uçlar, göğüs ucunuz yoksa Niplette, tek kullanımlık pedler ve termopedler. Termopedler hariç kalanları bu yazıda anlatmıştım. Okumanızda büyük fayda var.

Termoped nedir, ne işe yarar?

Emzirme dolayısı ile acıyan ve hassaslaşan göğüslerinize sıcak-soğuk uygulamalar yapmanıza yarayan jel dolu keseciklerdir. Piyasadaki ürünlerden farkı, göğüs için özel olarak dizayn edilmiş olmaları. Ucundan göğsünüzü çevreleyecek şekilde tasarlanmış olduğu için bunu sütyeninizin içinde yıkanabilir kılıfında kullanmak çok pratik.

Ne zaman sıcak, ne zaman soğuk kullanılır?

Emzirmeden önce süt akışınızı canlandırmak için sıcak uygulama yapıyorsunuz. Termopedleri mikroldalgada ya da sıcak suda birkaç dakika tutup, kılıfı hafifçe nemlendiriyorsunuz. Buhar ısısı rahatlık hissi sağlıyor. Sıcak uygulama yaptıktan sonra sütünüz daha rahat gelecek, göreceksiniz.

Soğuk kullanımsa emzirme sonrası hissedeceğiniz ağrı, yanma ve şişliği hafifletmek için. Pedleri buzdolabında/dondurucuda tutuyor ya da birkaç dakika buzlu suya batırıp öyle kullanıyorsunuz.

Annenin sütünün gelmesi önemlidir, ancak bunu başaran annenin başarması gereken ikinci şey sütü göğüste bırakmadan boşaltmaktır.

Benim tecrübeme göre sorunsuz bir emzirme süreci şöyle gelişiyor:

  • Öncelikli amaç sütün gelmesi. Ki böylece bebeğiniz besin alabilsin, daha da önemlisi fototerapiye gerek kalmadan yenidoğan sarılığını atlatabilsin. Sıcak duş işe yarar, sıcak havlu işe yarar. Ama sıcak termoped hepsinden daha çok işe yarar ve annenin konforunu artırır.
  • Ancak süt gelmeye başlayınca da bunu boşaltmak önemli bir amaç haline geliyor. Yoksa süt göğüste kalıp tıkanıklıklara ve dahası mastitise yol açabilir.

Ayva çekirdeğinden ve havuç rendesinden istediği verimi alamayan bir anne olarak keşke termopedler bana da yetişseydi diyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.