Bebek Büyütürken Okunacak Kitaplar | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Bebek Büyütürken Okunacak Kitaplar
08 Temmuz 2012
Güncelleme Tarihi: 5 Ocak  2015

Eğer göbek deliğinizin altında bir hayat büyütüyorsanız, ya da minik bir çift ayağı kucağınıza aldıysanız rotanızı kütüphanenizi şimdiye kadar dolduran kitap konularından aebeveynlikle ilgili olanlara doğru çoktan kırmışsınızdır.

Bu konudaki en iyi seçki ne diye düşünüyorsanız, benim araştıra -sora bulduklarım işinize yarayabilir. Hem de ne zaman okunursa en iyi olacağı bilgisi ile…

Bebek büyütürken okunacak rehber kitaplar

Bebek bakımı için hangi kitapları, ne zaman okumak gerek?

Hamileliğiniz boyunca neler olduğunu öğrenmek için Dr. A. Christine Harris’in Hamilelik Günlüğü’na bakabilirsiniz. Bu kitap gün gün bebeğinizin gelişimi hakkında bilgiler veriyor.

Her gün neler olduğu benim için fazla, özet bir bilgi alayım diyorsanız, Avent size bebeğinizden mektuplar yolluyor. İki haftada bir alacağınız mektuplardan meleğinizin gelişimini öğrenecek ve onunla hamileliğin genelde ilerleyen dönemlerinde kurulan bağı çok daha erken kurup, anne olmanın duygusal taksimetresini çok daha erken açacaksınız.

Hamileliğinizin son 3 ayında Ayşe Öner’in Avent’in katkılarıyla hazırlanan Hamilelik, Doğum ve Bebek Bakım Kitabı size ihtiyacınız olan tüm bilgileri verecek. Ayrıca kitaptan çıkan Avent’in Emzirme Rehberi CD’si ile, emzirmeye görsel bir başlangıç da yapmış olacaksınız.

Bebeğinizin 0-3 aylık dönemine hazırlık yapmak için en iyi kitaplar Dr Harvey Karp’tan Mahallenin En Mutlu Bebeğinin Uyku Kitabı ve Aletha Solter’dan Bilinçli Bebek. Bebeğin ihtiyaçlarını merkeze alan, aşırı disiplinci olmaktan kaçınan, doğal ebeveynlik taraftarı birer anne baba olmaksa hedefiniz, o döneme gelmeden bu kitapları bitirmiş olmakta büyük fayda var.

Bu döneme bebeğin uyku düzeni ve ağlaması damgasını vuruyor. Bunları yorumlamak ve ona göre davranmak, sizin sonraki dönemdeki ilişkinizi tanımlayacak. O yüzden adımlarınızı doğru atmanınız çok önemli.

6-12 ay döneminde yemek ve meleğinizin kilosu sizin ana gündeminizi oluşturacağından Carlos Gonzalez’den Çocuğum Yemek Yemiyor’u okumuş olmak içinizi bayağı ferahlatacak. Elde kaşık koşan, hayatı kendine ve yakın çevresine dar eden, obez çocuk yetiştirme ihtimali yüksek olan ebeveyn olmak istemiyorsanız, bu kitap size doğru yolu ve doğru ölçüleri gösterecek.

1,5 yaş civarında Dr Harvey Karp’dan Mahallenin En Mutlu Yumurcağı’nı bitirmiş olmakta büyük fayda var. Büyük! 4 yaşına kadarki çocukların tarih öncesi dönemden geldiğini ve bu döneme ait dili bir elçi gibi kullanmayı öğrenmek, meşhur iki yaş krizini nispeten kolay atlatmanızı sağlayacak.

Bu yaştan sonrası ve aile düzeninize çeki düzen vermek ise Kim John Payne & Lisa M.Ross’dan Daha Sade Bir Hayat kitabına düşüyor. Ritmin ve sadeliğin çocukların hayatında ne büyük bir yeri olduğunu öğrenince çok şaşıracaksınız. Bir çocuğun odasında olması gereken oyuncak sayısının 6 olması gerektiğini de. Aldığınız oyuncakların ve kütüphanesine koyduğunuz kitapların çokluğu, meleğinizin odaklanmasını zorlaştırıyor. Oysa siz başka türlüsünü ummuştunuz, değil mi?

1-2 yaş arası döneme bir de Susan Striker’dan Çocuklarda Sanat Eğitimi’ni eklemiş olmakta büyük fayda var. Böylece karalama yapmanın, yazı yazmanın öncülü olduğuna dair önemini kavramış olacak, çocuğunuza at-eşek-ev çizmenin onun yaratıcılığına zarar verebileceğini öğreneceksiniz.

Bu öneriler hoşunuza gittiyse, Philips Avent Anne Okulu’nun eğitimlerinde yazarlardan bir kaçı ile tanışma şansınız var diyeyim, bu da bu yazının bonus tip’i olsun. Ayşe Öner’li ilk dersin notları bir önceki yazıdaydı, kaçıranlara hatırlatmış olalım.

İyi okumalar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.