Bezi Bırakma ve Psikolojik Gelişim | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Bezi Bırakma ve Psikolojik Gelişim
13 Ağustos 2012

Geçen haftaki “Bezi Bırakış” yazısını okuyup beğendigini umuyorum sevgili okuyucu.

Zira bu işe soyunmuş anne-baba ve bebeğin, sonuca kolaylıkla ulaşması için bir mini bir yazı dizisi ile desteklemek istiyoruz hanenizi.

Bugün ikincisini okuyacağınız bölümde Yeterli Anne Babalık yazımızdan hatırlayacağınız Uzman Psikolog Pınar Mermer, bez bırakmanın psikolojik boyutunu anlatacak bize.

Sizler için sorduk, buyrun:

H&A: Bezi bırakmanın doğru yaşı var mıdır?

PM: Her çocuğun gelişimi farklıdır. Ancak modern hayatın hızı, aileleri bezi erken bırakmaya itebilir. Misal, bazı okulların tuvalet eğitimi olmayan çocuğu almak istemediğini biliyoruz.

Bezi bırakış konusunda farklı ekoller var. Bazı ekoller, çocuğa doğuştan itibaren bez kullanmadan tuvalet kullanma alışkınlığı verilebileceğini savunur. Bazıları ise yalnızca çocuk isterse bezi bıraktırmayı, istemezse bıraktırmamak gerektiğini. Çocuk dört- beş yaşlarında olsa bile!

Benim bu konudaki fikrim, çocuğun sinyallerini ebeveynin iyi takip etmesiyle belirlenecek bir dönemde bırakılması şeklinde.

Ancak bazen ebeveynler çocuklarının verdiği sinyalleri gözden kaçırabiliyorlar.

H&A: Zamanlama için nelere dikkat edebiliriz?

Ebeveynlerin kendileri hazır olmadığı için bezi bırakmayı erteleyebildiklerini görüyoruz. Çocuk hazır olsa bile! Bunun altında ebeveynlerin çocuklarının bebeklikten çıkmalarını istememeleri gibi gizli bir neden yatıyor olabilir.

Bu konuda uyanık olmak lazım, zira bu durum uyku ve yemek davranışlarında da tekrar edebilir. Örneğin çocuk yemeğini kendisi kaşıkla yiyebilecekken ve bunu talep ediyorken, annesi ısrarla ona yedirmeye devam ediyor olabilir. Bazen de çocukların kendi yataklarında yatmaya hazır olduklarını, ancak çocukla yatan ebeveynin belli sebeplerden dolayı ayrılmaya hazır olmadığını görüyoruz. Bez bırakmada da benzer bir durum yaşanıyor olabilir.

H&A: Ya çocuk hazır olmadan, anne bez bırakmaya zorluyorsa?

PM: Günümüzde emzirmeyi bırakma, bezi bırakma gibi konularda annelerin toplum tarafından baskı altında tutulduğunu görüyoruz.

Bebeğin bezi erken bırakması başarı olarak algılandığından, bu durum anneler üzerinde baskı kurabiliyor. Yaşıtı bebekler bırakmışken, bebeği bezi bırakmamış anne kendini başarısızlığa uğramış gibi hissedebiliyor. Anne çişini-kakasını tuvalete yapabilen bir çocuğa sahip olmayı çok ciddi bir başarı olarak görüyorsa, çocuğunu buna zorlayabiliyor.

Oysa her çocuk biriciktir ve kendine ait bir zamanlaması vardır. Hatta sadece çocuğun değil, her ebeveyn-çocuk çiftinin kendine özgü bir zaman çizelgesi vardır.

Bebeğe bakan kişi olarak siz hazır değilseniz, zor ve yorucu bir dönemden geçiyorsanız, ıslak giysilerle uğraşmak size zor geliyorsa, ya da daha önce değindiğimiz gibi duygusal olarak çocuğunuzu bebeklikten çıkarmaya gönüllü değilseniz, çocuğunuza bu beceriyi kazanması konusunda yardımcı olmanız kolay olmayacaktır.

Bu konuda sıkıntılar, çocuk hazır değilse de baş gösterecektir. Ebeveyn çocuk ilişkisini bir dans olarak düşünürsek, siz veya çocuğunuz bu dansta zorlamayla yanlış adımlar atabilir ve dansın ahengi bozabilirsiniz.

H&A: Diyelim iki taraf da hazır. Nelere dikkat etmek gerek?

PM: Bezi bırakma süreci başladıysa, hem siz hem de çocuğunuz buna hazırsanız, ebeveynin dikkat edeceği en önemli şey, bu konuda sabır göstermek.

Çocukların bedenlerini zihinlerini ve duygularını kontrol etmeleri kolay değildir.

Çocuğunuz “Sakın söyleme” diye uyardığınız bazı şeyleri, ‘pat’ diye uygunsuz yerlerde söyleyebilir, size küçücük gelen bir sebepten dolayı uzun uzun ağlayıp öfke patlamaları yaşayabilir. Bu örneklerde olduğu gibi tuvalet konusunda da bedensel ve zihinsel kontrole sahip olmadığı için ‘pat’ diye tuvaletini bırakıp, sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

Bunu çocuğun size karşı, sizi üzmek için yaptığı bir şey olarak algılarsanız hayal kırıklığınız üzüntü ve öfkeye dönüşebilir. Oysa unutmamamız gereken en önemli şey şu ki, onlar yetişkinler kadar kontrol becerisine sahip değiller!

Pınar Mermer’le yaptığımız şöyleşinin devamı haftaya. Görüşmek üzere….

Bezi Bırakma ve Psikolojik Gelişim için 4 cevap

  1. zeynep der ki:

    oğlum 3 yaşında çişini sölüyor fakat hala kaka konusun da bir ilerleme yok kaçırıyoruz yaptıktan sonra sölüyor kakadan korkuyo ne yapa bilirim yardımcı olursanız sevinirim

  2. sümeyye der ki:

    19 aylik bir kızım var bazen tuvalete gidip oturmak istiyor tuvaleti geldiğinde söylüyor sizce bırakabilir miyiz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.