Bezi Bırakma ve Psikolojik Gelişim 2 | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Bezi Bırakma ve Psikolojik Gelişim 2
20 Ağustos 2012

Merhaba,

Bezi bırakma konusunda aldığımız uzman görüşüne, geçen hafta kaldığımız yerden devam ediyoruz.

H&A: Kazalar olduğunda nasıl tepki vermeli?

PM: Çocuklar çok korktuklarında veya heyecanlandıklarında tuvaletlerini kaçırabilirler. Bunun sebebi tamamen fizyolojiktir.

Yaşadıkları stres dolayısı ile sindirim ve boşaltım sistemleri daha hızlı çalışacağından,biz büyükler gibi tepki verecek ve daha sık tuvalete gitme ihtiyacında olacaklardır. Aşırı bir tepki vermeden bu gerçeğin farkında olmakta fayda var.

H&A: Bezi bırakmayı zorlaştıran faktörler nelerdir?

PM: Altta yatan fizyolojik nedenler dışında, psikolojik sebepler de bez bırakmayı zorlaştırabilir:

Bazı çocuklar diğerlerine göre daha kaygılı, takıntılıdır. Bu çocuklar, değişikliklere kolay adapte olamazlar. Genelde tuvaletlerini tutma eğiliminde olabilen bu çocuklar, kakalarını tuvalete bırakmakta zorlanabilir, tuvaletle ilgili korkular geliştirebilirler.

Tuvalet eğitiminin verildiği yaşlar, tam da çocukların böyle korkularının ortaya çıkabileceği yaşlardır. Küvet ya da tuvalet deliğinden de korkabilirler. Zihinleri şu soruya teslim olmuştur:

“Suları alıp götüren ve ucunun nereye çıktığını bilemedikleri kanal acaba onları da yutacak mıdır?”

Parentdish.com'dan alınmıştır

Çocuklar korkularını belli ettiklerinde anne-babalara şunları öğütlüyoruz: Çocuğunuzun korkusunu kabul edin ve onunla asla dalga geçmeyin. Doğru yaklaşım, çocuğunuza  korkusu hakkında rahatlatıcı konuşmalar yapmak, gerekirse bu işi eğlenceli bir rutin haline getirmektir.

H&A: Eğlenceli rutin haline getirme bir başka yazının konusu olsun. Bu süreçte hangi yanlışları yapmaktan çekinmeli?

PM: Maalesef çocukları bez bırakmaları için korkutarak ikna etmeye çalışan ebeveynlerle karşılaşıyoruz.

Çocuğu tehdit etmek, ona ceza vermek çocuktaki stres seviyesini arttıracak ve stres tepkisi olarak çocuk, tuvaletini tekrar kaçıracaktır.

Unutmayın, çocuklarla ilişkide kesinlikle ceza veya ceza vermekle tehdit etmenin yeri yoktur.

Hazır olmadan çocuğuna bez bıraktırmaya çalışmak, onun sınırlarına ve bireyselliğine saygı duymamak, dahası ihtiyaçlarını iyi okuyamamak anlamına gelir ki, bu da ebeveyn çocuk ilişkisinde kopmaların kaçınılmaz nedenidir.

Katı tuvalet eğitimi, çocuğunuzda hayat boyu sürecek ruhsal ve fiziksel problemlere yol açabilir. Bazı çocukların katı tutumlara, tuvaletlerini uzun süre tutarak tepki vermeleriyle karşılaşırız. Ebeveynin çocuğa karşı genel tutumu, ona sıklıkla hayır demesi, onu engellemesi de çocuğun kakasını tutmasına sebep olabilir. Bu tutma şekli, çocuğun hazır olduğunu göstermez.

Tuvalet konusunda ebeveynlerinin hata yapmaktan çekiniyor olması, ileride yaşanabilecek duygusal problemlere sebep olmaktan çekiniyor olmalarıdır.

H&A: Bahsi geçen duygusal problemler neler olabilir?

PM: Çocuk bez bırakırken utandırılır, aşağılanırsa; ileride özgüven problemi geliştirmesi muhtemeldir. Yazık ki böyle çocukların, kaygısını kontrol edemeyen takıntılı kişiler olabildiklerini gözlemliyoruz.

Kontrol çocuklar için önemlidir. Bez bırakma dönemi, tam da çocuğun yeni gelişen tutma ve bırakma becerisinin keyfini çıkarabileceği bir dönemdir.

Bu dönemde çocuklar kapıyı açma, ışığı kapatma, ayakkabıları düzeltme gibi konularda takıntı gibi görülecek davranışlar ritüeller geliştirebilirler. Çok ileri gitmedikçe bu sağlıklı gelişimin bir parçasıdır. Bez bırakma konusunda da çocuğun kontrol etme hissini geliştirmesi için çocuk desteklenmelidir.

Yine bu dönemde ayaklanan ve ihtiyaçlarını söyleyebilen çocuk, ‘anneyi tutma ve bırakma’ konusunda da çalışmalar yapmaktadır. Bazen anneye yapışık olmak isterken, bazen anneden uzaklaşıp tek başına bir şeyler başarmak isterler. Bununla beraber emin olmak istedikleri şey, her ne olursa olsun, annelerinin orada onlara yardım etmek için bekliyor olmasıdır. Tabi biz, bu yardımın kızma ve kınama olmaksızın yapılması gerektiğini düşünüyoruz.

Pınar Mermer’e verdiği bilgiler için çok teşekkür ediyoruz. Yazı dizimize Bezi Bırakış yazısında söz verdiğim bilgilerle devam edeceğiz. Ne demişim?

Bir de bu süreçten çıkardığım dersler var ki genel olarak şu başlıklar altında toplamak mümkün:

  • Kumaş mı kullan at bez mi?
  • Klozet adaptörü mü, lazımlık mı?
  • Hangi marka adaptör/lazımlık?

Bunlara da haftaya bakalım. Ramazan Bayramınızı kutluyor, sevdiklerinizle mutlu bir hafta geçirmenizi diliyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.