Bilinçli Ebeveyn: Bebeğin Ağlamasını Anlamak ve Uyku Eğitimi | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Bilinçli Ebeveyn: Bebeğin Ağlamasını Anlamak ve Uyku Eğitimi
17 Eylül 2012

Bebeğin uyumasını öğretmek için onu her gece artan sürelerle ağlatmak gerektiğine inanan bir ekol var, biliyorsunuz. “Önce yanında durun, sonra her gece sandalyenizi biraz daha uzağa öteleyin,” diyor bu yaklaşım.

Ben bunun bebeğe uyumaktan ziyade, kendini değersiz hissetmeyi öğreteceğine inanıyorum. Taleplerinin önemsenmediğine inanan bir bebek, uyuyordur da sonunda!

Bir düşünsenize…

Hareket edemiyorsunuz, gıda ya da suya erişiminiz yok, sohbete/eğlenmeye/size bakmakla mükellef birinin yakın sıcaklığına ihtiyacınız var. Bunu bildiğiniz tek dilde –ağlayarak– yapıyorsunuz ve güvenebileceğiniz yegane kişiler, sizi her gece uzaklaşan bir sandalyeden izliyor, her seferinde öncekinden birazcık daha fazla ağlatıyorlar. Günahları yok, onlara çözüm bu diye önerilmiş çünkü.

Sorayım…

Nasıl hissederdiniz kendinizi? O sandalyede oturan kişiyle nasıl bir bağ kurardınız gelecekte? Güvenir miydiniz ona? Ya kendinize? Uzaklaşan sandalyedeki anne/baba kokusu nasıl bir özgüven inşa ederdi size?

Oysa bebeğin ağlaması, bilinçaltının yardım çığlıklarıdır…

Aletha Solter’ın ışığa çıkardığı bu yaklaşım, bebeklerin hamilelik sürecinden 2,5 yaşına kadar olan dönemdeki ihtiyaçlarına yeni bir gözle bakmamızı sağlıyor. Ne diyor bu bakış? Bebekler ağlar, ağlamalıdır da! Tamam, ama…

Ağlama/ağlatma süreci nasıl olmalı?

Önce şu soruya bakmakta fayda var. Kimdir bu Aletha Solter? Gecede 3 saati üst üste uyuyamayıp da ertesi günü kotarabilen her yeni-zombie-annenin kesinlikle tanıması gereken isimdir.

Bilinçli Ebeveyn 2. Avent Anne Okulu'nda

Bizim evin zombisini 20. ayında uykusuna kavuşturan Solter, 10’dan fazla ülkede çoksatan “Bilinçli Bebek” kitabının yazarı olup; bağlanma, travma ve cezaya dayalı olmayan disiplin konularında uzman bir gelişim psikoloğudur.

Bebeğin bağlanma ihtiyacı nedir? Nasıl karşılanır?

Bebekler ağlar. Ağlamalıdır da! Zira ağlayan bebek, gözyaşı ile vücudunda biriken stresi boşaltır. Bebeğin ağlamasına izin verilmeli, ancak ağlarken mutlaka kucaklanmalı ve ilgi görmelidir.

Sevdiğinden yakın temas gören, annesini talep ettiği zaman yanında bulan ve yardım çağrılarına hızla ilgi gösterilen bebeğin bağlanma ihtiyacının giderileceğini söyler Altha Solter, şahane kitabı “Bilinçli Bebek”te.

Kendini bebeğinin ağlamaları karşısında çaresiz hisseden, bebeğine uyku eğitimi vermek isteyen ve onun önünden uzaklaşan sandalye fikrinden dehşetle ürken anneler ve babalar…

Sizler için organize ettiğimiz 2. Avent Okulu’nda bu sorulara cevaplar aradık. Bulduğumuz cevaplardan eğitime katılamayanları düşünerek de mini bir yazı dizisi hazırladık. Uyku eğitimine ve bebeği anlamaya dair öğrendiklerimizle bir sonraki yazımızda sizlerleyiz.

Bu arada 2. Avent Okulu’na eşleriyle, bebekleriyle ve büyücek göbekleriyle gelen tüm annelere ve #AventOkulu hashtag’i ile öğrendiklerini Twitter’dan başka annelerle paylaşan tüm diğergam annelere teşekkürü borç biliyoruz.

Görüşmek üzere…

 

 

 

Bilinçli Ebeveyn: Bebeğin Ağlamasını Anlamak ve Uyku Eğitimi için 2 cevap

  1. Gülşah der ki:

    İyi günler bi konuda yardım isticektimde 6 aylık kızım uyku sorunumuz var uyumadan önce katılırcasına sürekli ağlıyor sakinleştirmede zorlanıyorum emerek uyumak istiyor biberonu elimde gördüğü gibi ağlıyor ne yapmam lazım acaba kendi kendine uyumasını Nasıl öğrenebilirim bide biberonu Nasıl alıştırabilirm acaba şimdiden tşkkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.