Çocuğunuz Neden Ağlıyor? Bebekler Neden Ağlar? | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Çocuğunuz Neden Ağlıyor? Bebekler Neden Ağlar?
25 Eylül 2012

 

  • TV’deki eğlence programları şuursuz olduğu ve içine doğacağı dünyayı gördüğü hali ile sevmediği için,
  • Market alışverişi sonrasında yığılan çöp poşetlerinin yaratacağı atık dolu dünyada büyümek istemediği için,
  • Kentlerin ecesi İstanbul’u dönüştürenlerin yaptığı ağaç talanından ve asfalt kabukla kaplanmış bir kentte geçecek kurak, nefes alınamayan yazlardan ürktüğü için.

Abarttım tamam… Ağlıyorlar, çünkü onlar da stres yaşıyorlar.

fosteringperspectives.org

Memesi önünde, çatısı tepesinde, anne-baba-ve dahi onların anneleri de emrinde olmasına rağmen bebekler bile stres yaşıyorlar.

İşin  acı yanı, küçük insanlar şiddete %80 oranında ağlarken maruz kalıyorlar, çünkü ağlama, içimizdeki zorbayı tetikliyor.

Bu oranı bilmek, sizi o tokadı atmaktan ya da atmayı düşünmekten uzaklaştırmıştır umarım. Sizi dürten suçluluk duygusunu da hemen kapı dışına koyayım. Yalnız değilsiniz aslında:

Ağlayan bebeği susturmanın bir hayatta kalma mekanizması olduğunu öğrenmiştim bir seminerde. Savanlarda yaşarken ağlama, insan topluluklarının yerini açık ediyordu vahşi hayvanlara çünkü.

Genlerimizde olan bu bilgiden mi, insanı çaresiz/eksik/yetersiz hissettirmesinden mi, sonunun gelmemesinden duyduğumuz endişeden mi bilmiyorum. Ağlayan bebek sussun istiyoruz, hem de hemen!

O ağlamaya başlamadan önceki huzurlu ortamı yeniden tesis edebilme çabası, geçerli bir sebep olarak size göz kırpıyorsa ve okurken kafanızı salladıysanız, yandınız! Onu da peşinen söyleyeyim.

Neden mi?

Yenidoğan ebeveynliğini, onun ağlamasına tahammül edebilmek, dahası buna alan açmak olarak yeniden tanımlayan Aletha Solter, bebeğin ağlamasının bir ihtiyaç, hatta şart olduğunu söylüyor.

Philips Avent Anne Okulu’nda Aletha Solter’dan öğrendiklerimiz

Detayını bebeğini kucağına aldıktan sonra onu ceza ile büyütmek istemeyen annelerin öncüsü Dr. Solter’ın kendisinden dinleyelim:

Avent Okulu'nda Aletha Solter annelere anlatıyor

Eski ekol, bebeğin 3 nedenden ağladığını söylüyordu:

  1. Yaşadığı mide/bağırsak problemleri > Ki bu görüş bebeği suçlar.
  2. Alerjiler > Bu görüş annenin sütünü suçlar.
  3. Bu kadar ağladığına göre, bebeği yeteri kadar sahiplenmediği ve sevdiğini ona hissetirmek konusunda başarısız olduğu aşikar olan anne. > Neyse ki bugün, bu maddedeki “anne avı”nın geçersiz olduğunu biliyoruz.

Anne Neden Sorumlu?

Hep vurgulanan ama açıkça bağlantısı ifşa edilmeyen başka bir sorumluluğunu öğretiyor yeni ekol bize:

 “Bebekler annelerinin hamileyken yaşadıkları strese karşı korumasızdırlar.”

Yani anne, hamileyken yaşadığı stresi istemese de bebeğine geçiriyor. Avent Okulu’nda verdiği örnek üzerinden konuşacak olursak, annesini 3 aylık hamileyken kaybeden bir hamilenin yaşadığı stres, plasentadan geçen hormonlar sebebiyle aslında bebeğin de stresi oluyor. Bebek bu stresle dünyaya geliyor ve tahmin etmesi zor olmadığı gibi de bolca ağlıyor. Ne kadar sürüyor bu ağlama? Biriken stres hormonlarından kurtulana kadar.

Bunun en sağlam kanıtı sakin insanların, sakin geçen hamilelikleri sonucu ağlamayan, mızmızlanmayan bebekleri. Etrafınıza bakın, örnekleri göreceksiniz. Burcumda yükselen aslanın huzur vermediği bir karın olduğumdan, 2. bebeğimize her daim sakin kalabilen eşimin hamile kalmasını diliyorum misal ben.

Siz de yapınızı çok değiştiremeyeceğinizi hissediyorsanız, şunu bilin en azından. Yaşadığınız her stres bebeğinize yüklenerek dünyaya gelecek ve neticesinde ağlayan bir yenidoğanınız olacak.

Rakamlarla yenidoğan ağlaması

  • Bebekler ilk 12 haftalarına günde 1 saatten fazla ağlıyorlar ve bu durum tüm dünya kültürlerinde aynı.
  • Bebekler en çok 6. haftalarında ağlıyorlar.
  • Ağlayan bebeklerin %5 ‘i kolik olduğu için ağlıyor.

Yenidoğan ağlaması ile başa çıkma

Tamam  yenidoğanınız bolca ağlayacak . Peki siz bununla nasıl başa çıkacaksınız? William Emerson’ın “Birth Recovery” terapisi ile. İsviçreli Doktor Emerson, baş bölümüne dokunarak yapılan masaj ile ağlamanın teşvik edilmesini söyler. Özellikle vakum gibi müdahalelerle dünyaya gelmiş bebekler önce bolca ağlayacak, sonraysa rahatlayacaklardır. Zira klinik olarak kanıtlanmış ki, ağlamak kalp atışını, tansiyonu, vücudun ısısını düzenliyor ve tekrar dengesine kavuşturuyor.

“Bebeğimiz ağladığında ona, kendini ifade ettiği için onunla gurur duyduğumuzu söylemeliyiz”

Sanırım anlaştık. Sonraki yazımıza bebeklik dönemine ait stresin diğer kaynaklarına bakarak devam edeceğiz.

Görüşmek üzere.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.