Ağlamak İnsanı İyileştirir, Miniğinizi de | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Ağlamak İnsanı İyileştirir, Miniğinizi de
28 Eylül 2012

Avent Anne Okulu’nda Dr. Aletha Solter ile öğrendiklerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Bebekler de stres yaşarlar, özellikle hamileyken annenin stresi plasentadan geçen hormonlar sebebi ile bebeğin de stresi olur demiştik. Bir de diğer kaynaklara bakalım.

Beni rahat bırakın! Bu yaptığım sağlıklı bir şey!*

Bebeklik dönemine ait stresin kaynakları neler?

  1. Doğum öncesi stres: Bir önceki yazıda bahsettiğim hamileyken annesini kaydeben kadın örneği.
  2. Doğum travması: Vakum gibi müdahalelerle zor doğan bebekler. Emerson terapisi.
  3. Karşılanmayan ihtiyaçlar: Bilerek veya bilmeyerek aç bırakma, yeteri kadar sarılmama. Ten teması çok olan bebekler daha az ağlıyorlar.
  4. Fazla uyarana maruz kalma: Meleği pusete koyup 3 dükkana girdiyseniz, ağlaması muhtemeldir. Mağaza kalabalıklarına siz alışkınsınız, o değil.
  5. Gelişim sırasında yaşadığı hayal kırıklıkları: Gördüğü hareketleri yapmak isteyecek ancak hepsini yapması mümkün olmayacak. Çabalayıp alamadığı oyuncak onu ağlatabilir.
  6. Fiziksel acı: Kızınızın saçı çekildiği için ağlamasına izin vermiyorsanız, başını yıkarken saçına dokunduğunuzda bunu hatırlayıp ağlayabilir. Tamamlanmamış duygusal durum tetiklendiğinde ağlama kaçınılmazdır.
  7. Diğer korkutucu deneyimler: Diyelim çocuğunuza küçük bir köpek çarpıp onu düşürdü ve siz ağlamasına izin vermediniz, “Hadi ama, o daha küçük bir köpek, bir şey yok” diye de zararsız görünen anne inkarına giriştiniz. Çocuğunuz gece köpek ağlaması duyar da uyanıp ağlarsa şaşırmayın. O korkuyu ve ona verdiği stresi ağlayarak atması gerekecek.

Bu sebepleri bilmek bence şu yüzden önemli: Onun ağlamasına tahammül etmeyi kolaylaştırıyor.

Çocuğumuz ağlarken ne yapmalıyız?

Artık onu anladığımıza göre, ağlarken çocuğumuza bol bol sarılmak düşüyor bize. Meleğinizin güvenli kollarınızda ağlamasına izin verin ki, ağlamanın pozitif iyileştirici gücünden faydalanabilsin.

Solter’ın verdiği, beni çok etkileyen bir örnekten bahsetmek istiyorum: Evlatlık edinilen çocuklar yeni ebeveynlerine güvenmeye başladıklarında ne yapıyorlar biliyor musunuz? Ağlıyorlar. Hem de çok uzun bir zaman. Zamanında akmayan gözyaşları yıllar içinde çocuğun ruhunda birikiyor ve gözyaşları birikmiş stresi atana kadar dinmiyor.

Bu arada her fiziksel acının da duygusal bir acı içerdiğini öğrendik. Bu yüzden çocukların düştükten ya da parmaklarını kıstırdıktan sonra ağlaması iyi bir şey aslında.

Bebeğimizin ağlayışlarına tahammülümüzü artırmak için Avent Okulu’nda şu egzersizi yaptırdı Solter bize:

“Küçükken ağlarken annen baban ne tepki veriyordu? Onların tepkileri karşısında sen ne hissettin?”

“Ağlarken bebek gibi göründüğümüzü, erkeklerin ağlamadığını, ağlamak istiyorsak odamıza gitmemiz gerektiğini” duymadan büyüyenimiz var mı?  Nehri doğru yatağına çevirmek ve çocuklarımızı bu yanlışları sıralamadan büyütmek için bir şansımız var anneler. Çocuklarımız ağladığında onlara bu alanı açmak ve bunu bizim yanımızda, yalnız olduklarını hissetmeden yapmalarını sağlamak gerek.

Kapalı kapılar ardında ağlayan bebeklerin beyinlerinde ciddi hasarlar oluştuğunu da okumuşluğum vardır zira. Zaten bu yüzden Ferber bana çok uzak gelirken, bebeği annesinin kucağında ağlatan Solter yakın geliyor.

Bebeğin Gece Sık Uyanması ve Ağlamaları ile Başa Çıkmak

Solter ilk çocuğunu yaklaşık 23 ayına kadar geceli gündüzlü emzirmiş, sürekli uyanan bir bebekle uykusuz geceler, haliyle verimsiz gündüzler geçirmiş.

Eminim onlarca anne bunu aynen yaşamıştır.

Biz tam olarak Gökçe 20 aylıkken böyle bir dönemden geçiyorduk. O kadar uykuya hasrettim ki, ayakta olmam gereken her an aslında sadece stand-by’daydım ve her nasılsa hem evi, hem veledi hem de diğer tüm önemli işleri kotarabiliyordum. Bebeği 3. aydan sonra ağlatmak gerektiğini söyleyen ekollere aşınaydım da 3 ay 1 günlük çocuğu, önceki günden farklı göremediğimden buna bir türlü cesaret edemiyordum. Yavrusuna kıyamayan her anne gibi de öyle böyle derken aylarımı doldurmuştum.

Sonra Solter’ın Bilinçli Bebek kitabından “ebeveynin güven dolu kolunda ağlatma” yöntemini öğrendim.

Bebeğin gece sık uyanması ile başa çıkma

Solter’ın kendi bebeğine yaptığı gibi, her istediğinde Gökçe’yi emzirmedim, mememde uyumasına da izin vermedim. Protesto ağlamalarına “Emmek istiyorsun ama memede uyumayacağız bebeğim. Seni çok seviyorum ama memesiz uyuyacağız” diyerek teselli verdim. Gökçe ilk gece 1 kez uyanıp mızırdandı, 2. gece 6 saat uyudu. Sonraki gecelerde de çözdük bu işi. Dingin annenin eşime, Gökçe’ye, çevreme ve kendime çok iyi geldiğini itiraf etmeliyim.

Yukarıdaki resimdeki diğer iki madde ne mi diyor?

  1. Madde: Bebeği uyuması için kendi başına ağlatmak bebeğin kaygılı, kendine ve size güveni olayan birine dönüştürebilir.
  2. Madde: Bebeğin uyuması için onu sakinleştirmek, stresi gideren ağlamayı bastıracağı için daha sık uyanmaya sebep olabilir.

Bunu aynen yaşayıp, bebeği istediği her an emzirmeyi annelik fedakarlığı görme hatası yaptığımdan, başka anneleri uyarmış olmayı diliyorum.

Bu uyarı da Solter’dan:

“Bizler memelileriz. Tüm memeliler uyumak için annelerinin yanına giderler. Bebeğiniz uyuyana kadar onun yanında olun.”

Sonraki yazı ile dizimizi bitireceğiz. Görüşmek üzere…

 

*Not: Görsel buradan alınmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.