Emzirmek, Emzirmemek, Emzir(e!)memek | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Emzirmek, Emzirmemek, Emzir(e!)memek
18 Ekim 2012

Yazıyı Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2013

Annelerin Z-kuşağına yerleşmesi ile, taş devrine, doğal olanın sağlıklı olduğuna ve meşakkatli olanın erdemlerine sahip çıkmaya başladığımız bir dönem yaşıyoruz. Margarini tahtından indirdik, doğal tereyağını dolaplarımıza ve hücrelerimize koyduk. Haliyle hiçbir laboratuvarın yapamayacağı anne sütünü başımızın tacı ettik.

Unutana hatırlattık, bilmeyene anlattık: Anne sütü gibisi yok. Hiçbir mühendis, hiçbir bilim adamı onun yaptığını yapamaz.

Likit anne sevgisi / sofathougt.blogspot.com

Ancak açıkça ilan edilen her hedefin sahibinden beklenen performans, annelere süt konusunda da sorun çıkarıyor. Emzirememe kaygısı yaşayan anne, strese maruz kalıyor. Bu da sütünü azaltıyor. Ya da ne zaman kesmesi gerektiğini bilemiyor.

Bu ve benzeri tuzaklara düşmemek için neler yapılabilir, Uzman Psikologumuz Pınar Mermer ile konuştuk. Kaldığımız yerden devam ediyoruz:

H&A: Endüstrileşmeyle gelen mesai ve mesafe, pazarlama dünyası, konfor arayışı gibi sebeplerin yarattığı gürültü arasında anne sütünün önemi bir dönem unutulmuştu. Bizim devre anneler,  sütlerine itibarını iade ettiler. Bir de sütü olmayan, istese de emziremeyen anneler var. Ya da işe başlayacağı için frekansı azaltmak zorunda olanlar. Onlar için neler önerebiliriz?

PM: Çalışmaya başlayan anneler sütlerini sağabilir. Anne yokken bebeğe bakan kişi biberonu anne kokusu olan giysilere sarıp verebilir. Eve döndüklerinde de emzirmeye devam edecek olurlarsa, bebekleri talep ettiği sürece emzirmeye devam edebilirler. Çalışmaya başlayan anneler emzirmeye devam etmek istiyorlarsa, iş yerinde fazla stres yapmasınlar, daha geniş olmayı öğrensinler. Stres sütlerini azaltır çünkü.

Sütü olmayan anneler ise bebeklerini  bolca kucaklasınlar. Beslerken kollarına alır, gözlerine bakıp konuşurlarsa, beslenme dışındaki ten teması ihtiyacını da karşılayabilirler.

H&A: İade-i itibarına rağmen bazı annelerin emzirme konusunda tereddüt yaşadıklarını görebiliyoruz. Sizce annelerin aklını neler çeliyor?

PM: Emzirme konusunda ikilem yaşamak, emzirmeyi beceremeyeceğini düşünmek, göğüslerin sarkacağı ve beğenilmeme korkusu, depresyon, emzirmekte gecikmek gibi sebepler emzirmeyi engelleyebilir.

Bazı emziremeyen annelerin geçmişlerinde travmatik deneyimler olabilir, hatta sorun kendi annesiyle yaşadığı ilişkiden de kaynaklanabilir. Böyle zamanlarda bir uzmandan yardım almak gerekir.

H&A: Bir de göğsümdeki süt azaldı, bebeğime yetmeyecek paniği var. Süt gerçekten yetmiyor mu?

PM: Zamanla anneler ilk günlerdeki gibi şiş ve akan göğüsler yerine daha yumuşak göğüslerle karşılaşır ve sütlerinin azaldığını düşünerek emzirmeyi bırakırlar. Bebek büyüdükçe sütün yapısının onun ihtiyaçlarına göre ayarlanır. Aslında genelde yeterince süt olur.

H&A: Evet aslında ilk 3 aydaki şişlik, yeni bir görev edinen ve süt veren memede oluşan bir ödem. O ödemi sütün bolluğu olarak yorumlamak, ödem gidince sütün gittiğini düşünmeye sebep oluyor.  Oysa sütün bileşimi ve içindeki yağ oranı, bebeğin cinsiyetine, ayına ve ihtiyaçlarına göre ayarlanıyor. Doğanın harika bir mühendisliği var. Onun işine karışmamak en iyisi, bunun için denklemden gereksiz endişeyi çıkarmak gerekiyor.

İlk 24 ay bebeklerin sadece anne sütü ile yaşayabildiklerini biliyoruz. Anne sütü verme hangi ayın durağında emzirme treninden ineceğiniz size ve evinizin ihtiyaçlarına kalmış. Ancak bu mümkün.

H&A: Emzirmeyi 1 yıldan önce bırakmak durumunda kalan annelere neler söyleyebiliriz?

PM: Emzirmenin ne sebeple erken bırakıldığı  önemli.

Emzirmeyi bıraksa bile duygusal ve fiziksel olarak bebeğinin yanında olmaya devam eden duyarlı bir anne varsa, diğer sosyal ve psikolojik faktörler uygunsa, çok sorun olmayacaktır. Ancak anne bebek ilişkisi baştan sağlıklı değilse, güvenli bağlanma kurulamadıysa, dört sene emzirmek de işe yaramaz.

H&A: Bebek her talep ettiğinde emzirilmeli midir?

PM: Bazı uzmanlar memenin susturucu olarak kullanılmaması gerektiğini savunurlar, buna katılıyorum. Her strese girdiğinde onu beslemek, bebeğin sakinleşmeyi yemek üzerinden tanımlamasına sebep olabilir. Bu nedenle bebeği ağlarken “ne amaçla emziriyorum” sorusu annenin aklında öne çıkmalı diye düşünüyorum.

H&A: Emzirme fanatiği anneler için neler önerebilirsiniz? Onları uyarmamız gereken noktalar neler?

PM: Dünya Sağlık Birliği en az iki yıl, Amerikan Pediatri Akademisi ise en az bir yıl emzirmek gerektiğini savunur.  Anne bebek ilişkisinde ilk bir yılın önemi büyüktür, bu nedenle ilk bir yıl emzirmek aradaki bağı güçlendirmek açısından faydalı olabilir. Ayrıca psikanalitik kurama göre ilk bir yıl oral dönemdir ve bebek dünyayı ağzı yoluyla tanır, emmek onu rahatlatır.

Kadınlar emzirirken göğüslerini besleme amaçlı kullanmanın karmaşık bir deneyim olduğunu fark ederler. Bir bebeği verdiği süt ile besleyebilmek, karşılıklı dokunmak, bakışmak yani o sırada bir iletişim biçimi geliştirmek ilk defa emziren bir kadının kendisinin farklı yönlerini görebilmesi açısından ilginç bir deneyimdir.

Bebekle bu kadar yakınlaşmak bazı anneler için kolay alışamadıkları bir durumken, bazı anneler bu yakın olma halinden uzun süre vazgeçmek istemeyebilirler.

Ancak…

Zamanı geldiğinde anne bebeğin ayrışma ihtiyacını görebilmelidir. Özellikle ayaklandıktan sonra, bebek anneden ayrılma çalışmaları yaparken onu emzirerek yakın tutmaya çalışıyor muyuz, bu mutlaka kontrol edilmeli.

Anneden ayrılma çalışması yapan bebek

Bebeğin kendini sakinleştirebilmesi ve kendi kendine uykuya dalabilmesi için beceri kazanması gerekir. Çok uzun emzirmek bunu da engelleyebilir. Yine de her ailenin kendi düzeni olduğunu bu konularda kesin doğruların olmadığını unutmamak gerek.

……………………….

Pınar Hanım’a verdiği bilgiler için çok teşekkür ediyoruz.

Ben de annelerin özellikle kendi annelerinden dinlediği hikayeleri filtrelemeleri gerektiğini düşünüyorum. Anneniz sizi bir gün bile emzirememiş olabilir, yine de siz istediğiniz sürece, bebeğinizi yıllarca emzirebilirsiniz.

Başka annelerden duyduğunuz acılı emzirme hikayelerini, kanayan meme uçlarını da kulak ardı ediverin.

Evet emzirmek de doğum gibi kolay olmayan bir süreç. Ancak modern hayatın ve Avent gibi markaların sağladığı kelebek uçlar, kalkanlar emzirmeyi mümkün kılıyor. Eskiden göğüs ucu olmayan kadınlar ya ameliyat oluyor ya da günler süren dışarı çıkarma masajları yapıyorlardı. Bu masajlar bir gün bir mühendisin şırıngaya bakıp Niplette‘i görmesine kadar sürdü.

Bugün 10 yıl önceki annelerden ya da ilk çocuğumuzdaki kendimizden çok daha şanslı bir konumdayız. Geçmişte ayağımıza dolanan engeller, endüstrinin önünü aydınlattı; Mothercare’ler, e-bebek’ler, eczaneler emzirme destek ürünleri ile dolu.  Tıbbi bir sorun olmadığı sürece emzirmek için sahip olmanız gereken yegane şey kendi azminiz.

Emzirin.

Emziremiyorsanız dert etmeyin, önemli olan sevginiz.

Vakti gelince de emzirmeyi bitirin. Hem siz hem de bebeğiniz için doğru zamanı içinizde tıklayan anne saati söyler zaten.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.