0-6 Yaş Uyku Düzeni Bozuklukları ve Çözümü | Hamile ve AnneHamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
0-6 Yaş Uyku Düzeni Bozuklukları ve Çözümü
05 Kasım 2012

Sizin çocuğunuzun uyku sorunu var mı?

Ben çözdük diyordum. 20 ay boyunca Gökçe her istediğinde emzirdiğimden, ne o kesintisiz gece uykusu uyumuştu, ne de zombiye dönen ben.

Gece emzirmelerini kestikten sonra 4 saat kesintisiz uyuduğum ilk uykuya şükretmiş, memeyi bıraktıktan sonraysa, rüya bile görmüştüm. Artık gecede 80 kez kalkmadığımızdan, ben uyku defterini kapattığımı düşünüyordum.

Anneysen’in Seride Samurkaş Karaç, nam-ı diğer Uyku Meleği, ile düzenleyeceği eğitime sizlere faydalı bilgileri aktarmaya diye gidecek ve steril bir mesafeden notlarımı tutacaktım.

Uyku Meleği ve Anneysen.com Annelerle

Ne mi oldu?

2,5 yaşındaki kızımın gündüz 2, gece 11 saat kesintisiz uyuması gerektiğini ve bizim bunun hayli altında bir toplamla yaşayıp gittiğimizi, Gökçe’nin ara ara kabaran huysuzluklarının da benim farkında olmadığım bu açıktan kaynaklandığını öğrendim.

Çocuğunu hırçın, hatta huysuz bulan anneler, babalar, anneanneler… Acaba sizin meleğiniz yeteri kadar uyuyor mu?

*Anneysen.com’daki röportajdan aldığım bu tabloyu okurken ‘Gece Uykusu’ bölümünde yazan süreyi 6 aydan sonra ‘kesintisiz uyunması gereken süre’ şeklinde okumak gerekiyor.

‘Meğer çocuğum uykusunu almıyormuş’ diye üzülüyorsanız, yalnız değilsiniz. Bakın Uyku Meleğine göre bunu nasıl çözebiliriz:

Uyku hijyeni nedir?

Uyku için olması gereken ortamın sağlanmasıdır. Wikipedia’nın tanımına bakacak olursak, ‘Uyku Hijyeni’ uykuya dalmadan önceki ve uykuyu bölebilecek tüm davranışsal, çevresel faktörlerin kontrol edilmesidir.

Uyku odası nasıl olmalı?

Uyku dostu bir ortam şunları içeriyor:

1. SES:

Bebekler anne karnında 80 desibel seste yaşarlar. Elektrik süpürgesi, çamaşır makinası, fön makinası çalışırken çıkan ses ile aynı seviyede. Bebekler bu yüzden beyaz gürültü diye adlandırılan bu seslerin olduğu ortamları güvenli bulur, çıt çıkmayan evlerde uykuya dalmakta güçlük çekerler.

Bebek uykusunun %50’si REM, %50’si ise hafif uykudur. Zaten uykuya zor dalan bebekler için aşırı sessiz ortam istenmeyen bir sonuç yaratır.

O halde bebeği kolay uykuya geçirebilmek için ne yapmalı?

 • Süpürge ya da saç kurutma makinasını açabilirsiniz. Ancak bunlar sürekli çalışacak olursa bozulacağından, seslerini telefonunuza kaydedip öyle çalabilirsiniz.
 • İphone’da PC World’un ‘onlarsız yaşanmayacak 3 uygulamadan biri’ olarak tanımladığı şu uygulamadan faydalanabilirsiniz. Dalga, kuvvetli yağış, gök gürültüsü, çekirge sürüsü, saat tıklaması, rüzgar çanı, pervane, uçak, tren sesleri meğer uykuya geçişi kolaylaştırıyormuş. Ki bizim favori seçeneğimiz bu.
 • Buzuki Orhan’ın stüdyo ortamında 80 desibele taşıdığı seslerden oluşan Kolik CD’sini dinletebilirsiniz.
 • Joker ve E-Bebek’lerde satılan Sleep Sheep’lerden edinebilirsiniz.

Beyaz sesler bebeğe anne karnındaki tanıdık ortamı hatırlattığından, bebeğe güvenebileceği bir ortam yaratıyor ve dış dünyadaki sesleri bastırıyor. İkinci nokta önemli çünkü bebeğinizin kulağı bir köpeğinki kadar hassas. Sizin duymadığınız bir havlamayı o duyup uyanabiliyor. Bu sebeple klasik müzik CD’leri uykuya geçişte önerilmiyor, zira klasik müzikteki ani iniş çıkışlar onları uyarıyor.

“Klasik müziği bebeğinize uykuya geçişte değil, uyanık oldukları zaman dinletin.”

Beyaz seslerden yukarıdakilerden bebeğiniz 6 aylık olana kadar gece, 6-8 ay arası ise gündüz uykuya geçişte faydalanabilirsiniz. 6 aydan sonra ise gece de kullanmayı bırakmalısınız.

2. IŞIK:

Bebeğinizi uyutacağınız ortam çok aydınlık olmamalı. Parlak ışık melatoninin salgılanışını, uykuya, daha da önemlisi derin uykuya geçişi engelliyor. ‘Uçakta camlar bu yüzden kapatılır,’ der Uyku Meleğimiz.

Ancak bebeğinizi gündüz uyuturken zifiri karanlık bir ortam yaratmanız da doğru değil. Ayşe Öner’in de üzerine basa basa da söylediği gibi ‘gündüz gündüz gibi, gece ise gece gibi uyumalı’. Bebeğinizin odası yalnızca geceleyin karanlık olmalı. Eğer odasında küçük bir ışık olacaksa, bunun yerden veya dışarıdan gelmesine özen gösterin. Işık asla yatağının yanı başında, yüzüne direkt vuracak şekilde olmamalı.

Gelelim zamanelerin çok sevdiği iPad, iPhone ve TV ışıklarına.

Bunları gündüz uykusuna yatmadan yarım, gece uykusuna yatmadan 1 saat önce kapatmalısınız. Çünkü bunlar…

 • Parlak ışık’tır ve uyarır. Yani  vücudun uyku ile ilgili hormonları salgılmasını engeller.
 • Kırpışan renkler kaynağı’dır ve çocuğunuzu transa geçirir. Çocuğunuzun beyni bu durumu ‘vücudum dinleniyor’ gibi algılar, yorgunluğu ve uyku ihtiyacını algılamaz. Dolayısı ile konsantre olamaz ve dinlenemez.

3. SICAKLIK:

Çocuğunuzun uyuduğu ortam 18 – 22 derece olmalı. Onu kat kat giydirmeye ant içmiş ey güzel anneler. Eğer odada siz üşümüyorsanız, bebeğiniz de üşümez. 25- 26 derecelik sıcacık (!) ortamın yapacağı yegane şey, çocuğunuzun uykusunu bozmaktır.

Bebeğinizin üşüyüp üşümediğini anlamak istiyorsanız, şu iyi bir yöntem: Giyinik olduğu bir yere dokunun, eğer soğuk değilse üşümüyor demektir. El ve ayağının soğuk olması üşüdüğü anlamına gelmez zira bu organlar bebeğinizin klimasıdır. Buraları örtmekten özellikle kaçının ki, bebeğiniz vücut ısısını düzenleyebilsin.

4. RENKLER:

Parlak renkler uyarıcıdır, çocuğunuzun odasında yumuşak tonlar kullanın. Psikolojik açıdan uyaran renklere de dikkat. Kırmızı body’leri oyuna saklayın. Uyaran olmasından dolayı duvar kağıdında ayıcık, böcek sevimli dursa da önerilmiyor.

5. ÇEVRE DÜZENLEMESİ:

Bebeğinizin odasına dönence asmaktan kaçının. Bunlar eğlence amaçlı kullanılabilirler ancak uyku için kötüdürler. Döndüğü zaman kırpışan renk etkisi yapar ve bebeğinizi transa geçirirler. Bebeğinizin beyni ‘dinlendin, uyumana gerek yok’ der.

Klasik müziğin uyutmadığını söylemiştik. 6 aylık olana kadar faydalandığınız beyaz sesi de, 6. aydan sonra kapatıyoruz.

6. YATAK:

Bebeğinizin yatağı sert olmalı; asla pamuktan, yumuşak veya pofuduk değil. Böylece bebeğiniz sert yatağa gömülmez ve nefes almaya devam edebilir. Adı bile sevimsiz, ani bebek ölümlerine karşı oldukça yerinde bir önlem.

Bunun bir sebebi de şu: Anne karnında bebek sıkışıktır, çok da rahat değildir. Bebeğinizi kolayca uyutmak istiyorsanız, bu benzerlikten faydalanmakta yarar var. Ancak yenidoğanınızın uykusu için kontrol edilmesi gereken en önemli parametrelerin SES ve IŞIK olduğunu tekrarlayalım.

Sonraki yazımızda uyku rutininin nasıl kurulacağına ve rutini nelerin baltalayabileceğine bakacağız. Tüm aile için huzurlu uykuya, artık 1 adım daha yakınız. Teşekkürler Uyku Meleği Seride Hn. ve Anneysen.com.

 

0-6 Yaş Uyku Düzeni Bozuklukları ve Çözümü için 9 cevap

 1. ayşe der ki:

  güzl şeyler paylaşmışsınız ama hep bebekler üzere benim kızım 3 yaşında ve bende uyku problemi çekiyorum bu yaş çocuklar için yapılacaklar hakkında da paylaşım yapar mısınız tşkler

  • muge der ki:

   merhaba ayse anne,
   Avent blogu genelde 3 yasina kadar donemi icerir. Ancak zaman zaman yas araligimizi genisletiyoruz.
   Aslinda bu yazi da 6 yasina kadar tum cocuklarin uyku sorunlarini inceliyor.

   serinin iki Yazisi daha olacak, umarim yardimi olur.

   sevgiler

 2. eda der ki:

  bebim kızımda çok hiperaktif 18 aylık fazla iştahıda yok uykuda yok ne yapmalıyım

  • muge der ki:

   Eda Anne Merhaba,
   Uzmanımız Pınar Hanım şöyle der:
   Kızınız bir profesyonel tarafindan hiperaktivite bozukluğu tanısı aldıysa bu önemli bir şey.
   Mutlaka şimdiden bir ruh sagligi uzmanının gözetiminde olmalı.
   Eger böyle bir tanı yoksa ancak hareketli hali bunu düşündürdüyse,iştahsızlık ve uykusuzluğun fiziksel sebepleri araştırılmalı.
   Eger doktorunuz her seyin yolunda olduğunu söylüyorsa mutlaka ailesel faktörler gözden geçirilmeli.
   Bazi cocuklar zor bir mizaçla dogabiliyorlar.
   Bir cocuk psikologundan yardım almanızı öneririm.

  • dr -mehdi der ki:

   kizinizi oz haline burakin kendiniz fakat duzenli zamanda uykuya girin ve evinizi karanlig yapin kizinizia bile bakmayin bir az zamandan sonra yaniza gelip ve size sarilacak.
   dr.mehdi from iran.goney azerbaycan

 3. Cagla der ki:

  Benim 2bucuk yasinda bir kizim 6aylik da bi oglum war oglumun bi problemi yok fakat kizim uykuda direniyo uyumak istemiyo gece 2ye 3e kadar ayaktayiz belirli bi duzenimiz yok bunun icin sabah kacta kalkip oglen uykumuzunda kacta olmas4 gece kacta yatmamz ıcn yardmcı olursanz sevnırm

 4. uyku der ki:

  Merhabavbenimde 3 yasinda bi kizim var kendi odasinda yatiyo bunda bi sorunumuz yok ama gece cok sik uyanip yataginda ben yanina gidesiye kadar agliyo ve hala gece sutu iciyo benimne yapmam lazim

  • muge der ki:

   merhaba,

   gece uyurken bir sağ bir de sol omzuna dokunarak sabaha kadar deliksiz uyumasını telkin edin derim ;) buna EMDR tekniği deniyor ve inanılmaz işe yarıyor. en azından denemeye değer. uyanıkken de bunu tekrarlayın ama, çocuğunuz böylece bir yazılım yüklenmiş oluyor ;)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.
Önceki yazıyı okuyun:
İndirimli Avent Ürünleri

Merhabalar, Philips Avent'in indirimli ürünlerini arayan anne-babalar için ay sonuna kadar iyi haberlerim var: Hemen tüm Avent ürünleri 30 Ekim'e...

Kapat