Oyun Çocuğun Asıl İşidir | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Oyun Çocuğun Asıl İşidir
06 Şubat 2013

Oyunu tam olarak ne zaman bıraktığımı hatırlıyorum: İlkokul 3’teydim. Arkadaşım Aysun evimizin karşısındaki tepeye –Dağ derdik oraya aslında, biz küçüktük oysa kocamandı bizim gözlerimizde – oynamaya çağırmıştı. Ertesi günkü testten o 4 almıştı, yeterince hazırlanamayan bense 3.

Bir önceki akşam “Dağa çıkma, ders çalışmadın” diye diklenen okulun müdürüne anne dediğimden, bu bizim hane için kabul edilemez bir durumdu. Bir daha ne dağa çıktım, ne de oyunla vakit öldürdüm. Esas öldürdüğümün neşeci yanım olduğunu bilmeden.

Daha çok oyun oynasaydım, hayatı belki de bu kadar ciddiye almazdım. İnternet çağı henüz başlamadığı için, bizim neslin ödemesi gereken bir bedeldi bu, tamam. Ama Gökçe?

O oyuna doyamayan annesi tarafından muaf tutulacak bundan, gerçek işi oyun olacak, olması gerektiği gibi. Okula gitmeye başladığında da “aman kızım çalış” annesi olmamaya azimliyim. Yazık ki, Suadiye’de onu oyuna salabileceğim sıra sıra çam ağaçlarıyla bezeli, fareli, tavşanlı bir dağ da yok; bahçesindeki koca söğüdün, gülleri sakladığı o güzel bahçe de.

Ama bir niyetim var. Başa dönüp oyunu öğrendim. Kurallarını da. Ya siz? Oyunun hakkını verebilecek misiniz?

Çocuklarla Nasıl Oyun Oynamalı?

Psikoloji İstanbul’da Pınar Mermer’den“Çocuklarla Nasıl Oynayalım” workshop’ında öğrendiklerim…

Anne baba olarak sorduğumuz pek çok soru var: Çocuğuma en iyi geleceği nasıl hazırlarım? Hangi okula göndermeliyim? Hangi sporları yapmalı? Hangi kitapları okumalı?

Hepsi kabul. Ancak sorulması gereken en önemli soruyu atlamayalım: Bugün, ŞU AN çocuğumun hayatını nasıl kolaylarım? Onunla nasıl iletişim kurarım?

Cevabı da basit. Oyunla. Çünkü oyun çocuğun asıl işidir ve çocuk hayatı oyunla anlar. 

0 -12 Yaş Arası Çocuğu Olanların Oyun Hakkında Bilmesi Gerekenler 

Bakalım neden bu kadar önemliymiş oyun.

Oyun düşünce, beceri ve duygularımızı bir araya getiren bir zamktır deniyor ‘Waldorf Yöntemiyle Harika Çocuk Nasıl Yetiştirilir’ kitabında.

Bir öğrenme aktivitesi olan oyunla çocuk…   

 • İşbirliği yapar
 • Risk alır
 • İçindeki yaratıcı gücün farkına varır
 • Dünya düzenini ve fizik kurallarını keşfetmeye başlar
 • Estetik anlayışına sahip olur
 • Sözel ve analitik becerilerini geliştirir
 • Hayal kırıklıklarıyla baş eder, coşkularını kontrol etmeyi öğrenir
 • Azimli, kararlı, hedefi olan bireyler haline gelir.

Kısacası ona ‘kızım evladım şunu böyle yap’ diye tiratlar atmaya gerek yok. Okula başladıysa durumu sizin için daha zor olabilir ama özellikle okul öncesindeyse şunu iyice netleştirelim:  Çocuk bol bol oynamalı, oyuna doymalı.

Ancaaak….Oyun çocuğun kendi kendine vakit geçirmesi gereken bir anne-baba boş zamanı olarak da görülmemeli.  Çocuğunuz bunu hem istemez, hem de bir modele ihtiyaç duyar. O yüzden onunla oynamanız önemli, keyif alarak hem de!

Anne baba olarak ona en iyi oyun odasını kurmak ve en yeni oyuncakları almak gibi hedefler edindik biliyorum. Oysa en büyük sorumluluğumuz onlarla oynamak. Keyif alarak,ve bunun farkına vararak hem de. Gelin şimdi bunun sınırlarını netleştirelim.

Ebeveynler Çocuklarıyla Oynarken Nelere Dikkat Etmeli?

Oyun kadar, oyunun nasıl oynadığımız da önemli.

Oyun sırasında rahat mısınız? İyi oynayıp oynamadığınızı anlamak için şunu sorun: Acaba bu çok mu aptalca? Bizi gören biri bize deli der mi? Bunlara cevabınız ‘evet’se çocuğunuzla müthiş oynuyorsunuz demektir. Değilse daha bir dikkat kesilip okumaya devam.

Oyun Neler Yapar?

Hepimiz hayatta çok zor şeyler yaşıyoruz. Zor durumlar bazen insanın elinde kalıyor ve içimizdeki sıkıntılarla ne yapacağımızı bilemiyoruz. Bunu atmak için gülmeye, yaratıcılığa ihtiyacımız var. Oyun içimizdeki sıkıntı taşlarını bir bir atmaya yarıyor.

Diyelim geçindirmeniz gereken bir aileniz var. Önünüzde iki ucu şu olan, ara yollar var:  Ya Şeker Portakalı’nın yaratıcılığı yaramazlığa karışan Zeze’sinin babası gibi olacak, sıkıntınızı önünüzdeki masum, savunmasız, minik bedenden acımasızca alacaksınız,  ya da bunu yapacaksınız:

Bu baba ne yırtıyor biliyor musunuz? İşsiz olduğu için başvurduğu ve kabul edilmediğini bildiren mektupları.

Olayları değiştiremesek bile, onlara vereceğimiz tepkileri değiştirebiliriz. Çocuklarımızla dışardaki zalim dünya arasına çekebileceğimiz set de bu zaten.

 • Çocuğumuzla geçireceğimiz zamanı nasıl kaliteli hale getiririz?
 • Beraberce hangi oyunları oynayabiliriz?
 • Ebeveyn olarak öfkemizi nasıl kontrol ederiz, çocuğumuza bunu nasıl modelleriz?

Başlıklara sonraki yazımızda bakacağız. O zamana kadar iyi oyunlar.





Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>





Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.