Çocuklara Sınır Koymak – II | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Çocuklara Sınır Koymak – II
15 Mart 2013

Geçtiğimiz hafta kaldığımız yerden devam. Anneysen.com‘un Psikoloji İstanbul’dan kendisi de bir baba olan Tolga Erdoğan ile düzenlediği ‘Çocuklara Sınır Koymak’ eğitiminden bakın başka neler öğrendik:

Çocuklar Nasıl Öğrenir?

Bunun sınır koymayla ne alakası var demeyin. Çocuğunuza dair bir manuel istiyorsanız, bilmeniz gereken en önemli şeylerden biri nasıl öğrendiği. O zaman öğrenimine hız kazandırabilir ve gerginliğinden daha kolay sıyrılmasını sağlayabilirsiniz.

Temelde 3 tip öğrenme sistemi var: görselişitselkinestetik yani harekete/dokunmaya dayalı.

Bebeğinizin ne şekilde öğrendiği erken bebeklikten itibaren tespit edilebiliyor. Bunu bize en çok neyle oynadığı söylüyor. Bir örnek verelim: Çocuğunuz arkadaşına vuruyor, bu hiç istenmeyecek bir durum olduğundan, siz de buna hemen bir son vermek istiyorsunuz. Görsel öğrenen çocuğa arkadaşına “Bak arkadaşına vurunca burası çok acıyor” diye gösterin. İşitsele bunu daha çok duyurun. Dokunsalsa acıyan yerine dokundurun.

  • Çocuk görselse her üçünü de kullanır, ama en baskını görseldir.
  • İşitselse kuralı bizden daha fazla duymak ister.
  • Dokunsalsa ona dokunabileceği şeyler üzerinden deneyim kazandırın. Buna bir sonraki eğitim notlarımda uzun uzun değineceğiz. Takipte kalın.

Görsel öğrenen çocuğa kavramları kartlar veya kitaplar yoluyla öğretmek kolaydır. Gerginken görsel çocuk kitap okur; işitsel olan ninni /şarkı ister, dokunsal olan da su ile oynayıp onu şaplata şaplata dağıtmak ister örneğin.

Nasıl öğrendiğinden emin değilseniz, bunu bulmak için aranızdaki ilişkiye ve sezgilerinize güvenin. Konuyu bilerek bakmanız size doğru cevabı fısıldayacaktır zaten.

2 Yaş Sendromu

Bebeği olan anne-baba için Freddy’nin Kabusu olan bu dönem, ‘Erken Ergenlik Dönemi’ olarak da bilinir ve şöhretini layıkıyla hak eder. Efendim konunun asla ürkütmek istemediğim hamile okuyucular için hızlı açıklaması şu: Çocuk ilk 1-1,5 yıl boyunca kendini annenin bir uzvu sanıyor. 2 yaş civarında bir bakıyor ki, “Ben başka biriyim ve kendi kararlarımı verebilirim”. Oradan bize ve tükenen sabrımıza merhaba demeye başlıyor.

Bu dönemi atlatmanın kanımca en iyi yollarından biri mümkün mertebe çocuğunuzun tarafında olmanız ve bunu ona hissettirmeniz. Bu seriden sonra paylaşacağım Montessori Felsefi de geçişi nispeten yumuşak yapıyor.

Sınır koymaya, duygusunu yansıtarak devam edebilirsiniz. “Anneannenden kalma nazik vazoyu yere atmak istiyorsun, biliyorum. Yere onu değil şu tahta kaşığı atalım çocuğum. Saksıdaki menekşeyi, kullanmayı yeni öğrendiğin o makasla kesmek istiyorsun, biliyorum ama bu da bi’ can el insaf çocuğum. Ocağın üstünde kaynayan şeye dokunmak istiyorsun, biliyorum ama bunun fikri bile beni öldürebilir bi’ tanem. Tuttuğun kürekteki kumu arkadaşına boca etmek istiyorsun… ama kum bahçede olur arkadaşın gözünde olmaaaz!!!”…gibi gibi. Anladınız siz onu. Montessori yaklaşımı bizi buradaki  feci örneklerden muaf tuttu bu arada, bakalım sizde de yarayacak mı?

3 Yaşa Kadar Sınır Konmayan Çocuk Daha Zeki Olur Mu?

Bizim devre anneler bu meydan okuma hali ile bir zaman geçirdi. Ben bunu yapan birkaç kişiye dek geldim. Gözlemlediğim şey şu oldu: Evde hayır yok dışarıda var, çocuğun aklı karışıyor.

Doğarken kafama aldığım astrolojik darbeler nedeni ile kuralı hayli seven bir yapıda olduğumdan, benim bunu yapmam imkansızdı. Sonra Gökçe’nin başarısı efsane olmuş öğretmen anneannesi, olacakları bildiğinden bunu yapmama izin vermezdi.  Ama hayır’larımı çok ekonomik kullandım.

Yine de içimde bir acaba hep asılı kaldı . O yüzden arada fırsatını bulup Tolga Bey’e bunu özellikle sordum: O söyleyene kadar düşünememiştim. Biri benim bir değerimi ölçmek istese, testler/ölçümlemeler yapar, elime bazı sorular verir, cevaplarını alır. 3 yaşına kadar çocukları nasıl bir teste tabi tutacağız ki, daha zeki mi değil mi öğreneceğiz a dostlar?

Yani ayalım: Arkadaşınızın evinde rujunuzla sanat icra eden bir çocuğunuz varsa ve siz bunu özgüvenli/zeki olsun diye yapıyorsanız, o iş öyle değil anneler… Sevdiklerinizi kaybetmeden ve çocuğunuza yarar yerine zarar getirmeden ayın duruma!

Hafta başı Ödül/Ceza üzerine konuşup, seriyi bitireceğiz. Görüşmek üzere.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.