Anne Adaylarına Tavsiyeler 1: Yenidoğan İhtiyaçları | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Anne Adaylarına Tavsiyeler 1: Yenidoğan İhtiyaçları
04 Nisan 2013

Göbeğinde yeni bir hayat büyüten her anneye dokunup da söylemek istediğim şeyler oluyor.

Lakin kendimi bildiğimden ve bunun bana gelişigüzel yapılmasına gıcık olduğumdan yapmıyorum. Şanslıyım ki, içimi yiyen önerileri, ipuçlarını ukalalıkmış gibi algılanmadan yazabileceğim bu blog var. Böylece havaya gitmiyor tecrübe dediğimiz o güzelim şey.

Hazırsanız başlıyorum sevgili anne-baba. Okuduklarınız genel bilinenin aksine olacak:

  1. Bebek odası almayın. Bu bebeğin odasını uyku ve giyinme odaklı tasarlamak demek. Oysa 6. aydan itibaren onun esas ihtiyacı ‘oyun’ olacak ve odası bunun için gerekecek. Evet evin her yerinde oynayacak, ama odası onun oyun üssü olacak ki evde sizin de yetişkin alanınız olabilsin. Büyüdükçe buna sanat faaliyetleri de eklenecek.
  2. İlla alacaksanız IKEA’ya bakın, çocuk odaları Montessori felsefesine paralel çözümler sunar. Bu yazıdan sonra başlayacağımız seride Montessori felsefesini ve bebekli hayata uygulamasını anlatacağız. Az daha sabır lütfen.
  3. İlk ay bebeğinize her yere taşıyabileceğiniz bir hamak yeter. Kıyafetlerinin sayısını da abartmadıysanız evde uygun bir yere asın tamamdır.  Gardırop vs. yaptıysanız 20 aylık olduğunda ‘Kendi nasıl alabilir acaba bu kıyafetleri?’ diye önüne geçip düşüneceğiniz bir koca mobilya parçanız oldu demektir.
  4. Dönence almayın. Uyku Meleği anlatmıştı niye’sini.

Peki Ne Alın?

Yenidoğan Bebeğe Alınacaklar

Baston olarak da kullanılabilen hafif bir puset, Bumbo tipi bir koltuk, en yakın market 18 km. uzakta değilse 1-2 paket bez, daha da iyisi Bezsiz Bebek kitabı, takoz yastık, kışsa uyku tulumu, bir-iki ahşap çıngırak ve keçe top (1000 tane plastik varyasyonu değil), kırılmaz ayna, 10 kadar kısalı uzunlu body ve 6 -7 tulum. Patiklerini ya elde örün ya da InchBlue gibi gerçek deriden olanlarından alın. Bebeğinizi taşıyabileceğiniz esnek kumaştan bir sling’iniz olsun. Yaz bebeği ise organik pamuk kumaştan olsa tercih sebebidir. Çok uslu bir bebek değilse zaten ilk 6 ay arabada oturmak istemeyecek. Bolca tülbent. Önlük? Benim kızım hiç takmadı. Emzik? Her bebek almıyor. Ama anneye rahatlık olsun diye 3 haftadan sonra verilebilir. Seçim için şunlar önemli.

Peki başka ne elzem?

Bir yenidoğana sadece annesini verin,  birkaç giysi ile de örtünme ihtiyacını karşılayın yeter. Demek ki yedeklenmesi gereken en önemli şey annenin kapasitesi. Bu da anne için karşılanacak ihtiyaçlar demek, aldığımız hiçbir şeyi aslında talep etmeyen bebeğimiz için değil. Yani kelebek uç, kalkan, göğüs ucu kremi, Niplette, biberon ve pompa demek.

İlk üçü anne emzirmek istese de göğsü çok acıyacağı için gerekli. Niplette göğüs ucu olmayan anneye gerekli. Son ikisi de, sevgisinden sonra en mühim şey olan anne sütünü, yokluğunda da kesintisiz tedarik edebilmek için.

Hangi Biberon, Hangi Pompa?

Bu ikisine daha detaylı bakalım. Zira bunların hangisi olduğu kadar, ne zaman alınacağı sorunsalı  da önemli. Her anne bunlardan birini mutlaka yaşayacak çünkü:

  • İlk 4 ay geceleri 1,5 saatte bir uyanmaktan bitap düşecek. Sağdığı sütünü baba, anneanne verebilirse anne 1 gece olsun uyuyup güç toplayabilir.
  • Yenidoğan sarılığı bebeği ilk hafta bekleyen bir tehlikedir. Bunu mamaya ya da fototerapiye gerek kalmadan aşmanın yolu, anne sütünü pompa ile çekip vermekten geçer. Bebeğin kolostrumlu bu sütü alması elzemdir.
  • Bebeğin ilk 6 ay sadece anne sütü alması gerekir. Bağırsak florasını değiştiren mama, ancak anne bebeğine süt veremiyorsa verilmelidir.
  • Gelsin diye uğraşılan süt, memeye hücum edince anneyi başka bir tehlike bekler: Süt ateşi. Eğer bu süt çekilip depolanmazsa, biriken süt maazallah sonu ameliyat gerektirebilen bir iltihap olan mastite bile sebep olabilir.
  • İlk aylar sütünüz bol olacak. 3 aydan sonra süt miktarınız düşmeye başlayacak. Bu arz fazlasından faydalanmak için pompa elzem. Siz dışarıdayken de mama yerine anneciğinin sütünü alır melek.

Bazı anne çalışmaya başlayana kadar pompa almayı düşünmez. Bazı anne de alımını çok gerekli görmez, zira pahalı bir kalemdir. Ya da fecisi çok pahalı olmasın diye uygun fiyatlı bir pompa alır. Bunların hepsi içimi cızlatan eyvah’lardır. Doğrusu ıvır zıvıra parayı çok kaptırmadan, doğru pompayı doğuma giderken hastane çantasına koymaktır.

Yani daha hamileyken almanız gerekir pompayı. Peki en iyi pompa nasıldır?

Buna da sonraki yazımızda bakalım…

Anne Adaylarına Tavsiyeler 1: Yenidoğan İhtiyaçları için 1 cevap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.