Memeden Kesmek | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Memeden Kesmek
19 Nisan 2013

Gökçe uzun emdi. Emzirme rallisinin başındaki yegane hedefim, ilk 6 ay ona anne sütü dışında hiçbir şey vermemekti. Sanırım buna o kadar çok zorladım ki kendimi, Gökçe 2 yaşına kadarki dönemde de meme dışında beslenmeyi reddetti.

Durumu kestirmişsinizdir: Sadece emerek beslendiği için gece uykusu olmayan ama hareketlenmiş bir yumurcağı olan yorgun anne, tetkik sever doktorlar tarafından “büyümesi az bu çocuğun, bilemem ne kadar TL’lik testler yapmak gerek” diye irrite edilen anne-baba, arkadaşları muzları, köfteleri, ıspanakları deviriken memeee diye ağlayan bir bebe.

Durumdan kısmen Dr. Kadir Tuğcu’yu sorumlu tutabilirim aslında. “Çocuğuna memeden başka ilk 2 yıl gıda vermemeyi başaran sadece iki anne tanıdım” diyerek bunu bir hedef haline getirdiğinden, ben başka türlüsünü düşünemedim sanırım.

Bunun artısı Carlos Gozales’in de Çocuğum Yemek Yemiyor kitabında açıkça belirttiği gibi katılara geç başladığı için gıda alerjisi geliştirmeyen bir çocuk sahibi olmaktı. Sonra Canan Karatay’ın sağlığımız için elzem diye bahsettiği ¼ olan Omega 3/Omega 6 dengesi vardı.

Tamam. Ama modern toplumda 2 yıl sadece anne sütü gerçekten zor bir hedef. Şimdiki aklıma göre kanımca şart değil de.

Peki ben neden yapamadım? Memeden kesmenin bebeğim için bir travma haline gelmesini istemedim. Geçiş yumuşak olsun dedim. Öyle de oldu. Ama ben heder oldum. Siz de kesmeyi düşünüyor, ancak kafanızda bir sürü acaba dolandırıyorsanız Pınar Mermer ile bu söyleşimiz sizin için.

H&A: Emzrimeyi sonlandırmayı konuşalım Pınar. Sence bu neden zor?

PM: Emzirme bebek ve anne arasında ilk yıllarda sağlıklı ve yakın bir ilişki oluşması için değerli bir etkinlik. Anne emzirirken çocuğun hem fiziksel hem ruhsal ihtiyaçlarını karşılar. Süt vererek açlığı giderir, emzirme sırasında salgılanan hormonlar rahatlamayı sağlar, ten teması sayesinde ise anne ve bebeğin bağlanması oluşur. Böyle doyurucu bir aktiviteyi bırakmak, ne anne ne de bebek için kolaydır.

H&A: Emzirmeyi bırakmak için en ideal zaman nedir?

PM: Bazı kaynaklar en az 6 ay, bazıları ise 2 yıl der. Bizim önerimizse her zaman olduğu gibi çocuğun sinyallerini takip etmek. Eğer bir çocuk genel psikolojik ve fiziksel gelişimi normal gidiyorken 16. ayda emmeyi kendisi bırakıyorsa devam etmeye zorlamanın bir anlamı yok.

Anne çalışmaya başladığı için sütü azalıyorsa veya herhangi bir hastalık durumu söz konusuysa emzirmeyi umulandan daha erken kesmek gerekebilir. Böyle bir durumda annenin fazladan sevgisi, göstereceği artı yakınlık, biberonla veya kaşıkla beslerkenki şefkati, miniğin bu dönemi en az zararla atlatmasını sağlar.

H&A: Emzirmeyi nasıl kesmeli? Yavaş yavaş mı, birden mi?

PM: Emzirmeyi tercihen bir anda bırakmayı önermiyoruz. Hedef konmuş zamana doğru, yavaş yavaş azaltarak kesmek daha doğru.

Bebekler de, çocuklar da biz yetişkinler gibi ani değişimlerden hoşlanmazlar. Bu onlarda güvensizlik ve kaygı yaratır. Önceden açıklayarak, kaç aylık olursa olsun anlatarak ve git gide azaltarak bırakmak faydalı olacaktır.

H&A: Çocuğa ne kadar küçük olursa olsun durumu anlatmanın çok faydalı olduğunu düşünüyorum ben. Hatta 6 aylıkken bile. Onlarla konuşmak beklediğimiz sonuçlar hakkında minikleri programlıyor sanki.

PM: Kesinlikle… Ben ilk altı ay mutlaka annenin emzirmesi gerektiğini düşünüyorum. Ancak bazen şartlar daha erken bırakmaya sebep olabilir. Bu gibi durumlarda örneğin anne çalışıyorsa ve bebekten uzaksa, eve döndüğünde bebeği ile olabildiğince çok ten teması sağlayarak geçirmeli. Bu, durumu telafi etmenin iyi bir yolu.

Haftaya bir de memeyi bırakamayan annenin gözünden bakarak devam edeceğiz. Görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.