Memeden Kesmek 2 | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Memeden Kesmek 2
29 Nisan 2013

Memeden kesmek isteyip de kesemeyen, ne zaman ve nasıl keseceğini merak eden anneler için notlarımıza geçen hafta kaldığımız yerden devam.

H&A: Bazen emzirmeyi kesemeyenin anne olduğunu da görüyoruz. Ben de çok kontrol ettim kendimi. Acaba memeyi kontrol kalıbı gibi ya da Gökçe’yi sinemde tutmanın bir aracı olarak mı kullanıyorum diye.

Annesiyle kuzusu. Süt kuzusu olmasa da olur.

PM: Bazen durum tam da bu oluyor maalesef: Bebekler memeyi bırakmaya hazır oluyor, ancak anneler olmayabiliyor. Annenin bebekle bu kadar yakın olmaktan vazgeçmesi oldukça zor. Böyle bir durum söz konusu ise, anneler şunu unutmasınlar: Emzirme zamanı dışında da yeterince yakın olabilirsiniz.

H&A: Memeyi bıraktırmanın bazı hızlı yöntemleri var. Memeye koyun tüyü koymak, sirke sürmek gibi. Sen bu yöntemler hakkında ne düşünüyorsun?

PM: Bunu asla tavsiye etmiyorum. Onca zaman çocuğun beslendiği, yaralarını sardığı o yerin algısına vuracağı darbeyi ve çocukta yaratabileceği kafa karışıklığını düşünebiliyor musunuz? “Ne oldu da beni bugüne kadar besleyen tatlı, ılık, yumuşak şey gitti yerine acı bir şey geldi? Ben neyi kötü yaptım? Ben kötü müyüm? Annem beni neden cezalandırdı?”diye düşüneceklerdir.

Emzirme, bebek ve annenin karşılıklı hazır ve rahat hissederek son vermesi gereken bir durum. Meme, annenin çocuğu ödüllendirmek veya cezalandırmak için asla kullanmaması gereken bir şey.

Bazen de “Memeyi kediler fareler yedi” gibi cümlelerle karşılaşıyoruz. Bu da çocukta dehşet yaratır. Böyle şeyler yerine sıklığı azaltın. Ona başka yiyecekler tanıtın, beraber bolca oynayın. Çocuğu zorlamadan yeni bir döneme keyifle geçiş yapın.

H&A: Son bir sorum daha olacak. Bebek 1,5 – 2 yaşını geçti ise, anne memeyi onu yakın tutmak için kullanmıyorsa, çocuk katıları rahatlıkla yiyebiliyor ancak memeyi bırakmayı reddediyorsa, ne yapılabilir?

PM: Çocuklar emmeye anneye yakın olma dileği ve rutin haline geldiği için devam ederler. Böyle bir durumda annenin ne zaman emzirdiği önemli. Gün içinde keyifli şeyler yapılıyorsa emzirme atlanabiliyor, bir bakmışsın çocuk unutmuş.

Bir de çocuğun memeyi ne amaçla kullandığına bakmalı. Amaç rahatlamak ve anneye yakın olmaksa, bunun için başka yollar da var. Her gün çocuğun istediği gibi oyunlar oynamak işe yarar. Çocukla ilgili konularda hep olduğu gibi bu süreç de yavaş işlemeli, farklı aktivitelerin keyifli olabileceği beraberce keşfedilmeli.

Şayet gece emzirmesi varsa, meme yerine bir yudum su verebilirsiniz. Memesiz uykuya dalamıyorsa, “Artık gece meme yok ama onun yerine su var, emzik var” diyebilirsiniz. Çocuğunuz kabul etmek istemeyebilir, ağlayabilir ama burada önemli olan annenin göstereceği kararlılık. Çocuklar 6. aydan itibaren gece beslenmesine ihtiyaç duymazlar. Anneler çocuğa kendi kendine uykuya dalma becerisi kazandırdıklarını düşünerek rahatlayabilir, bu konuda daha kararlı davranabilirler.

Pınar’a verdiği bilgiler için teşekkür diyoruz.

Philips Avent Yemek Seti Hediye

Çocuğunuz ve kendiniz için doğru vaktin geldiğine inanıyorsanız, yazıların size yardımcı olacağını umarım.

Bu seti Twitter üzerinden hediye ediyoruz. Detayı aşağıda.

Bu tweet’i RT edenler arasından seçilecek bir takipçimiz, Philips Avent Yemek Seti kazanma şansı yakalıyor:

AventYemekSeti kazanmak için RT: Emzirmeyi bırakma önerileri @hamileveanne’den, hediye yemek zamanı seti Avent’ten: http://goo.gl/9x9Pb

Süre çarşamba akşam sona eriyor.

Hoş geldin katı gıda, hoş geldin baharın yeni tatları.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.