Şiddete Maruz Kalan Çocuklarla İletişim | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Şiddete Maruz Kalan Çocuklarla İletişim
21 Haziran 2013

Uzman Psikolog’umuz Pınar Mermer Anlatıyor: 

Son günlerde yaşanan toplumsal olaylar psikolojik olarak hepimizi etkiliyor. Düşünce yelpazesinin neresinde durursak duralım endişe, merak, öfke, üzüntü, heyecan çaresizlik gibi hisleri bir arada yaşıyoruz. Biz yetişkinler bile bu durumla zor baş ederken, her zaman her şeyin farkında olan çocuklarımızın etkilenmediğini düşünemeyiz.

Çocuklarımız televizyonda, internette, yetişkinler konuşurken şiddet içeren görüntüler veya konuşmalara şahit oldular. Hatta bazı çocuklar mahallelerinde ya da evlerinde bizzat yaralandılar ve gaz bombalarıyla karşılaştılar.

Bu sebeple son günlerde çoğu ebeveynin sinirli, uykusuz, endişeli ve tahammülsüz olduğunu çocukların ise korku içinde olduğunu görüyoruz.

Hepimiz çocuklarımızı korumak istiyor ve en doğru yaklaşım konusunda kararsız kalıyoruz. Bu yazının amacı çocuklarımızı travmatik olaylarla ilgili doğru bilgilendirmek ve onları korumak.

Çocuklara Olanları Nasıl Anlatmalı?

Korumak deyince bizim aklımıza genelde saklamak gelir. Oysa çocuklar hassas duygu antenleriyle her şeyi hissederler. Yaşı erenler bilgisayarlarının başına geçtikleri an dünyanın her köşesinden haber alabiliyor zaten. Çocuklar artık eskisi gibi büyüklerin konuşmalarına uzak da değiller: Onları dinliyor, cevaplar talep ediyor, fikirlerini söylüyorlar.

Çocuklara neler olup bittiğini anlatmamak, onların kaygısını artıracağından doğru bir yöntem değildir. “Bu kadar korkunç ne oluyor ki annem , babam bunu benden gizlemeye çalışıyor?” diye düşünebilir; kafalarında çok daha korkunç senaryolar kurabilirler.

Onlara hiçbir şey fark ettirmemeyi başarsak bile, toleranssız ve endişeli olduğumuza şahit olduklarında, buna sebebin kendileri olduğunu sanırlar, ki bu da onlara kendilerini suçlu hissettirir.

Fransız psikanalist Dolto, bebeklere bile her şeyin anlatılması gerektiğini söyler. Çünkü Anlarlar.

Çocuklarımıza yaşananları anlatırken kullandığımız dil çok önemli. Uzun cümleler kurmayın, basit bir dil kullanın. Yaşananlar karşısında hissettiklerinizi söylemekten kaçınmayın. Çocuğunuzun da  duygularını ifade etmesi için onu yüreklendirin.

Hatta duygularını onun yerine adlandırın ve bedenlerinde bıraktığı hissi tarif etmelerini isteyin. Örneğin heyecanlanınca kalbimiz küt küt atar, terleriz, nefes alıp verişimiz hızlanır gibi.

Konuşurken neleri filtreleyelim?

Çocuklara insanların kötü şeyler yaptıkları için şiddete uğradıklarını ve şiddeti hak ettiklerini söylememek gerek. Bunu söylediğimiz noktada çocuk yanlış bir davranışının sonunda şiddet göreceğini düşünüp korkacak ve başkalarında hoşuna gitmediği bir davranış görünce şiddeti kendine hak sayacaktır.

Bazı çocuklar intikam almak isteyebilir, farklı görüşteki çocukları dışlamak isteyebilir. Böyle bir durum onların ruhunda zor kapanan yaralara sebep olabilir. Buna izin vermemek gerekir.

Çocuklar kolay inanır. Yanlış bilgiler çocuğunuzun kafasını karıştırabileceğinden, çevrede duyduklarını mutlaka gelip size anlatmalarını isteyin.

Bu dönemde

  • Çocukları TV haberlerinden, şiddet içeren videolardan ve sosyal medyadan uzak tutun.
  • Yetişkin konuşmalarını onların yanında yapmayın.
  • Yoğun duygular yaşadığınız zamanlarda sakin başka bir yetişkinin yardımı isteyin.
  • Çocukların oyun oynamalarını ve oyunun içinde rahatlamalarını teşvik edin. Çocuklar böyle zamanlarda, olanları anlamlandırmak için tekrar tekrar aynı soruyu sorabilir ve aynı oyun temasını talep edebilir. Sabırlı olun, sorularını yanıtlayın ve oyununu bölmeyin.
  • Korku ve öfke ifadelerini serbest bırakmalarını sağlayın. Bastırmayın. Korkacak bir şey olmadığını söylemeyin. Ağlayabilirler, içindekileri yazarak veya çizerek dökebilirler.
  • Ebeveynlerin de bol bol birbirleriyle konuşmaları, kaygılarını aktarmaları iyi gelecektir.

Unutmayın çocuklarınız her şeyin farkında. Bol bol sarılın onlara ve aklı başında insanlarla kalabalık olmalarını sağlayın. Yalnızlık hisleri derinleşecek olursa, korkular geliştirebilirler. Eğer çocuğunuzda korkular, alt ıslatma, yalnız kalamama, iştahta değişim, öfke patlamaları, uyku problemleri görürseniz bir ruh sağlığı uzmanına danışın.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.