Çocuk Beslenmesi – 1 | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Çocuk Beslenmesi – 1
28 Haziran 2013

Bebeklikte başlayan ve insanın tüm hayatına sirayet eden bir süre var: İlk 1000 gündeki fiziksel ve zihinsel gelişimimiz, bir ömür boyu sürecek potansiyelimizi belirliyor. Ve bu sayaç doğumda değil, ana karnına düşer düşmez başlıyor.

Bir ömür yemeyip hamileyken yediğin profiterolden, milföyden pişman mı oldun sevgili anne?

Severek yendiği annece kesin olan dondurma. Beslenmemizin sabiti. Bir ömür yemeyip hamileyken yediğim tatlılar kanımca sebebi.

Olma diyor sağlıklı beslenmenin uzman ismi Prof. Dr. Benal Büyükgebiz. Hocaya göre abartmadan, severek yenmiş her şeyden faydalanıyoruz. Hatta sevmeyerek, sırf sağlıklı diye yediğimiz o brokoli düşündüğümüz kadar da yaramıyor!

Karnede Matematik Neyse, Annelikte Beslenme O

Hele de konu çocuksa… Çocuğuna en iyisinden, en çoğunu yedirmek üzere annelik yemini etmiş hemcinslerim beslenme konusunda zorda biliyorum. Az yedirse ‘aç bu çocuk’ baskısı var, çok yedirse şişmanlık…

“Yeni anneler donanımlı. Ancak araştırdıkça stresleri artıyor. Hata yapmasalar bile, yüklendikleri stres çocuklarına zarar veriyor” diyor Benal Hoca ve ekliyor: “Ne tarladaki, ne dolaptaki hiçbir besin anne sevgisi kadar mühim değil. Brokoli çorbası içsin, kereviz de yedireceğim diye aşırı stres yüklenirseniz, çocuğunuz tabağındakileri bitirebilir. Ancak stresiniz ona sağladığınız yararın büyük bir kısmını süpürür. Bazen 3 aylık bebeklerin bile annelerine bu yüzden küstüğünü görüyoruz.”

Beslenme telaşının kızgın tavaya düşen yağ haline getirdiği sevgili anne…

Katı gıdayla yeni tanışan ve iki yaşından küçük çocuklarımızı beslerken dikkat edilmesi gereken önceliklere gel beraberce bakalım.

Başaramadığımız Kahvaltı

Cengiz Han ordularınca talan edildiğine yemin edebileceğin salonun, mutfaktan gelen vanilyalı nefis kokuyla alakası var hamarat anne.

Basit ve besleyici olması gereken kahvaltı, bir miniğin sabah rutininde mutlaka yer almalı.

Yokluğunda düşen başarının yanında, yöneldiğimiz şeker, un, şekerli sıvıların hiperaktivite ve hırçınlığı beslediği de biliniyor.

Peki ideal bir kahvaltıda ne tüketilmeli?

  • Tahıl, meyve, sebze ve süt ürünleri.
  • Peynir, zeytin yemeyen çocuk hakkında da beklentiyi normal yerde tutmalı. Türk kahvaltısı güzel ve sağlıklı olmakla beraber çocukların damak tadına hitap etmiyor.

Bu uğurda saçını başını yolmuş annenin, bir rahatlaması; lop yumurta, omlet, krep, ev yapımı müsli gibi çeşitlemelerle çocuğa kahvaltıyı sevdirmeye çalışması gerekiyor. ‘Benimki son 18 saattir ağzına lokma koymadı’ grubundan bir çocuğunuz varsa, ekmek, labne- üzerine azıcık şokella üçlüsü mübah. Önemli olan çocuğun kahvaltıdan zevk almasını sağlamak.

Ve fakat… Bebeğin kahvaltısı ve onu takip eden ara öğünleri, öğlen acıkmasına izin verecek şekilde düzenlenmeli. Yumurta, ceviz, bisküviden mamul ve bizim asla yemeyeceğimiz, bununla beraber çocuğa neden teklif ettiğimizi anlamadığım o bulamacı yiyen çocuk, 2 saat sonra da meyve püresini yiyemez. Kahvaltı ve öğün atlama obezite risk faktörü tamam, ancak bir bebeğin öğlen acıkabilmesi için çok fazla yükleme almamış olması gerekir.

Beslenme konusunda doğru bilinen yanlışlarla devam edeceğiz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.