Çocuk Beslenmesi 2 – Doğru Bildiğimiz Yanlışlar | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Çocuk Beslenmesi 2 – Doğru Bildiğimiz Yanlışlar
03 Temmuz 2013

Anneysen.com‘un çocuk beslenmesi konusunda bizleri buluşturduğu Prof. Dr. Benal Büyükgebiz’den öğrendiklerimize geçtiğimiz hafta kaldığımız yerden devam edelim. Benal Hoca der ki:

Son zamanlarda nelerin beraber tüketilebileceği konusunda kafalar karıştı. Aslında geleneksel mutfak beslenme konusunda genel doğruları içeriyor.

Doğru bildiğimiz yanlışlara bir göz atalım o halde.

Süt, yoğurt, pekmez birlikte yenir mi?

  • Kalsiyumun pekmezde bağlayacağından korkulan demir miktarı 1, yazıyla yalnız bir mg’cık. Pekmez içerdiği demir için değil, zengin olduğu magnezyum ve diğer mineraller için tüketilmeli. Çocuğunuz pekmezi yoğurtla, kahvaltıda sütünün yanında yemeyi seviyorsa, bırakın yesin.

Boş kalorili bir besin olmayan pekmez, şeker talebi yüksek minikler için doğal bir tatlandırıcı. Ancak evde tatlı yaparken kullandığınız pekmez pişerken 2000’nin üstüne çıkıyorsa,içinde WHO’nun potansiyel bir kanserojen madde olarak tanımladığı akrilamid oluşur.

Aynı sebepten pekmezi alırken de düşük ısıda yapılmış olanlarından almaya çalışın.

Lakin akrilamid konusunun hayatı karartmasına izin vermemek lazım: Suyun içinde pişen tencere yemekleri dışında, evde yüksek ısıyla pişen her şeyde oluşabiliyor akrilamid. O keke şeker de koysanız fark etmiyor yani.

Temel Reis Efsanesi: Ispanak Demirden Zengin Midir?

  • Kullanılabilir demir kaynağı olarak zengin olmayan ıspanaktan, bir çocuğun günlük demir ihtiyacını karşılaması için yarım kilo yemesi gerekir. Yani ıspanağı yiyin, yedirin ama mucize beklemeden.

Seviyorsanız ıspanağı yoğurtla tüketmekte sakınca yok. İçindeki demirin emilimini engelleyen yoğurt veya süt değil, ıspanaktaki ‘okzalat’tır. Ancak engellemesi, hiç emilmemesi anlamına gelmez. Ispanak zengin bir kalsiyum kaynağıdır. Yoğurtlu ıspanak ile kalsiyum alımı artmış olur.

Ayrıca severek yenen her şey genel sağlık parametresini artırır.

İskender: Dost Mu, Düşman Mı?

Üzerine tereyağı cızlatılmış mis gibi İskender, kara listeye bir girdi pir girdi. Diyetteyiz diye pidelerini yemeyi bıraktık, etindeki demir ölmesin diye de yoğurdunu terk eyledik. Kırpıla kırpıla bir şeye benzemediğinden, hepten çıkardık favori listesinden. Daha sağlıklı ve zayıf mı olduk? Ola ola, mis kokulu İskender’den olduk, o kadar.

Doğrusunu öğrenelim: 2 kaynaktan demir alıyoruz, bitkilerden ve hayvanlardan.

  • Bitkilerden aldığımız demir, birlikte tüketilen diğer besinlerden etkilenebilirken, hayvansal gıdalardan aldıklarımız etkilenmez. Et sadece demir değil, zengin bir protein ve çinko kaynağıdır. Seviyorsanız, eti yoğurtla yemekte bir problem yok.

Esas sarsıcı olansa şu:

“Süt ve süt ürünlerinin sebzelerle birlikte yenmesi hakkında yapılan bir araştırmada, sütün çinko emilimini % 70, yoğurdun ise % 78 arttırdığı; demir emiliminin ise etkilenmediği sonucuna varılmıştır.

Bir başka çalışma ise süt ürünlerindeki kalsiyumun, hayvansal kaynaklı demirin emilimini etkilemediğini ortaya koymuştur.”

Bıldırcın Yumurtası Tavuğunkinden Besleyici Mi?

  • Daha besleyici olduğundan tutun da, öksürüğe deva olduğuna kadar pek çok söylence var bıldırcın yumurtası için. Ancak tıbbi literatür, söylencelerle aynı fikirde değil. Aksine, bıldırcın yumurtasına karşı gelişen alerjik tepkimelerin tanımlandığı yayınlar mevcut.

Tam bu noktada “Bir tavuğunkinin boyuna bak, bir de bıldırcınınkinin” diye alaylı kahkasını duyuyorum eski ve aksi çocuk doktorumuzun: “Bir bebeğin yumurtadan alacağı faydayı alması için 4-5 adet bıldırcın yumurtası yemesi gerekir!”

Sonraki yazıda suyun beslenmedeki önemine ve obeziteye değinerek devam edeceğiz. Görüşmek üzere.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.