Çocuk Beslenmesi 3 – Gözden Kaçanlar | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Çocuk Beslenmesi 3 – Gözden Kaçanlar
05 Temmuz 2013

Bebek beslenmesi konusunda Prof. Dr. Benal Büyükgebiz’in uyarılarına kulak vermeye devam ediyoruz.

Unuttuğumuz Su

Bedendeki toksinleri temizleyen suyu, susama noktasına gelmeden tüketmek gerekiyor. İdeal olan beyaz ya da açık sarı renkteki idrara sahip olmak için, gereken günlük tüketim 2-3 litre. Bebeğinizin idrarı koyu sarı renkse, içtiği su yetmiyordur.

Bebeğim su içmelisin.

Bebekler söz konusu olduğunda, önemli olan bir diğer nokta da suyun niteliği. Bir yaşına kadar böbrek fonksiyonları yetersiz olan bebeğe verilecek suyun düşük mineralli olması tercih edilir.

İçtiği süte ya da meyve suyuna su katmak, çocuğun su içme alışkanlığı edinmesini engellediğinden önerilmez. Yemekten yarım saat önce su vermek, Türk annesinin yokluğundan her daim şikayetçi olduğu iştahı tıkayabilir.

Ancak yemekten sırasında ya da sonrasında içilen 1 bardak suyun yediğimiz danayı, enginarı eriten mide asidini bastırmasından çekinmek yersizdir. Su içmesini sağlamak için bebeğinize sık sık su teklif edin, biraz daha büyük çocuklar için suya kendilerinin erişebileceği bir düzen sağlayın ve siz de tüketerek rol model olun.

Görmezden Geldiğimiz Obezite

Anneler çocuklarına yedirmeye o kadar programlanıyorlar ki, çoğu zaman çocuklarına şişman teşhisini koymakta geç kalıyorlar.

Kilo sınırını aşmış bir çocuğa yemek yeme demek yeterli olmayacaktır. Evdekilerin de yemeklerine dikkat etmesi gerekir. Çocuğunuz şişmanlıyorsa mutfak düzeniniz değişmeli.

Çocuğunuzun kilosu normal mi sorusunun cevabı yaşa değil, boya göre takip edilir. Boy/kilo konusundaki oranları merak ediyorsanız ve beslenmesinin yolunda olup olmadığını anlamak istiyorsanız, değerleri anneysen.com mikrositesi olan Büyüme Çiçeğinden takip edebilirsiniz.

Unutmadan ekleyelim, 2 yaşından sonra çocukların boyu ayakta ölçülmeli. Yatarak ölçümlerde 1,5 cm’lik sapma olması muhtemeldir ve sonuç yanıltıcı olabilir. Bazı doktorlar 2 yaş yerine 90 cm. sınırını da uygulayabiliyorlar.

Yemeyen Çocuğa Arızaya Bağlamadan Yedirebilmek

Aslında sorun yemeği sadece bir kayın doyurma aktivitesi olarak görmekte yatıyor. Oysa yemek aynı zamanda mutluluğumuz ve huzurumuz için de gerekli. Ona bir tatmin yolu olarak  hakkını verdiğimizde, çözülüyor sorun. Bizim için de, takıntılı hale geldiğimiz çocuğumuzun beslenme anlayışı için de.

Çocuğunuz yesin istiyorsanız, sofraya oturun ve eşinizle sohbet ederek yiyin yemeğinizi. Masadaki neşeyi kaçırdığını düşünen çocuğunuz, yemeğe katılacaktır. Hoca der ki:

Çeviri yemek listeleri ile değil, ekonomik ve kültürel olarak ulaşabildiğiniz gıdalarla beslenin. Beslenmeniz yeterli ve dengeli olsun.  Az sevdiğinizi az, çok sevdiğinizi çok tüketin. Siz yemekten keyif alırsanız, miniğiniz de alır.

Ne yedirmeyeceğimi anladım, ama bebeğime hangi ek gıdaları vermeliyim diye merak ediyorsanız Benal Hoca’nın istahsizcocuk.com adresindeki şu listelere göz atabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.