Bebek Beslenmesi 1: Çocuğum Neden İştahsız? | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Bebek Beslenmesi 1: Çocuğum Neden İştahsız?
30 Ekim 2013

İlk 1000 gündeki beslenme önemli, insanın tüm hayatı boyunca sahip olacağı potansiyeli belirliyor demiştik hatırlarsanız.

Anneysen.com bu ay başında bizleri çocuk beslenmesinin öncü ismi Prof. Dr. Benal Güyükgebiz ile tekrar buluşturdu.

Genel olarak erken dönem beslenme üzerine bilgiler dinlediğimiz sunumda, iştahsız bir kızım olduğu için ben “Bir çocuk neden iştahsızdır?”ın izini sürdüm. Benzer durumdaki anneler için anladığımın sadedine gelelim…

İştahsızlık Neden Bir Anne Suçudur?

Beslenmenin başlangıcı reflekstir, çünkü emme bir reflekstir der Benal Hoca. Hal böyle olunca süreci etkileyen en önemli faktör de bebekle onu besleyen kişi, yani çoğunlukla anne arasındaki etkileşimdir.

Genetik olmayan her şeyde olduğu gibi çocuğun yemesi-yememesi de bizden ve bebeğe karşı tutumumuzdan kaynaklanır.

Yapılan hatalar, sadece beslenme sürecine zarar vermekle kalmaz, daha sonraki yıllarda psikolojik sorunlara da yol açabilir.

Bile isteye hata yapmayacağımıza göre, nerelerde aldanıyoruz ona bakalım:

İştahsızlığın Erken Dönem Nedenleri

  • 1. Suç: Sadece meme vermek ve ek besinle tanıştırmada geç kalmak

Sen geceni gündüzüne katar, 20 ay boyunca emzirebilirsin sevgili anne. Hatta ilk 6 ay sadece anne sütü der, meleğin ağzına lokma su bile koymayabilirsin.

Oysa bilmelisin ki, 5. aya kadar yiyeceklerin tadıyla tanışmayan çocuk için katı gıdayı alma treni kaçmaktadır. Anne sütünün özgün ve şekerli tadını alışan çocuk, başka tatlara kapalı olur.

Hep böyle midir? Olmayabilir, ama bizde durum aynen bu oldu. 20 ay sadece emen sonra da zor yiyen bir çocuk istemiyorsanız, 5. ayda yiyeceklerle tanıştırmaya başlayın derim naçizane.

  • 2. Suç: Emzirme travması yaşayan annenin meme verme isteksizliği

Şok olarak şunu da öğrenmiş bulunmaktayım ki, iştahsızlık anne memesini alırken zorluk yaşayan çocukta daha çoktur.

İlk dönem haz da ızdırap da ağız yoluyla. Çocuk, ihtiyaç hissettiği anda memeyi bulamazsa ve bu ihtiyacı birkaç sefer karşılanmazsa, daha sonraları iştahsızlıktan sorun yaşayabiliyor.

Emzirmeye başlayacağınız dönem için dikkat. Göğüsler çok acıyacağından anne meme verme konusunda isteksiz davranabilir. Aman bunun sonu iştahsız çocuğa varmasın.  Ben demiyorum vallahi, tıp diyor.

  • 3. Suç: Aşırı baskıcı veya serbest olmak

İştahsız çocuk aşırı baskıcı ve serbest ebeveynin çocuğudur.  Acıkan bebek yer, aman da yesin büyüsün diye yemek işini travmaya çevirmeyin. Annenin baskıcı tavrı ya da son kaşık ısrarı yüzünden yemek yemeğe küsen çocuklar olabiliyor.

Çocukla inatlaşan anne, önce kısa sonra uzun vadede kaybetmeye mahkumdur. Billahi aynen böyle der Hoca.

Peki doğru beslenmenin erken dönem yol haritası nasıl olmalı?  Buna da sonraki yazımızda bakalım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.