Bebek beslenmesi – 3: İştahsız Çocukla Başa Çıkabilme | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Bebek beslenmesi – 3: İştahsız Çocukla Başa Çıkabilme
01 Kasım 2013

Beslenmedeki ilk 1000 Günün Önemi kapsamında notların ilk iki bölümünde yemek yedirme sorunlarına değindik.

Yemek yeme sorunlarına da bakalım:

İştahsızlık Olarak Değerlendirilen Davranış Modelleri Nedir?

  • Katı yiyecekleri reddedenler

Genelde 5 yaş altı veletlerde yemek yememe ve çok süt tüketme şeklinde görülür. Anneyi “evde süt kalmadı” yalanına sık sık sevk eden bu tipte, demir eksikliği sık gelişir. Büyüme geriliği kaçınılmazdır, dikkat!

  • İştahsızlar

Yedikleri önlerinde yemedikleri arkalarında olduğu halde, gün içinde çok az besin alıp anneyi delirten tiplerdir. İki lokma alıp doyarlar. Ağğğğzına lokma koymadığı halde aktivitesi ve neşesi yerinde olan bu tipin fotosentez yaptığı aşikardır.

  • Yaşına uygun yemek yemeyenler

Püre mağduru diyebileceğimiz bu tip, pürtüklü gıdayı tüketemez. Sıvı ya da püre dışındaki besinleri alırken öğürüp kusabilir. Kaşıkla beslenmeye direnç gösterse de, bir elmayı eline alıp katur kutur yiyebilir.

  • Masa Adabı Geliştiremeyenler

Cuma gecesi ya da hafta sonu kabusu olarak da anılabilecek bu tip, sosyal ortamlarda büyük sıkıntı yaratır. Çok aktif olduğundan masada oturmaya sabrı yoktur. Annesi  engelli koşarken  yemek yedirebilen bir cins olarak ızdırap madalyası takmaya çoktan hak kazanmıştır.

  • Aşırı seçiciler

Belli besinleri asla yemeyen, yediklerini de aynı şekilde yemeyi talep eden bu veletler, bebeklerin gurmesidir. Marka değişince tadını ayırt edebilen turnusol bebelerin sosyal ortamlarda beslenmeleri de annelerine bildiğiniz eziyettir. Allah’tan tercihleri dönem dönem değişir.

Beslenme Üzerine Uyarılar

Yetişkinler hiç demir, A vitamini, kalsiyum tüketmese bile belli süre yaşar, zira depolarımız doludur. Ancak çocuklarda bu depolar yetersizdir. Çocuğun beslenmesine dikkat edilmezse, depo oluşamaz ve büyüme etkilenir. Yetişkin biri demirden zengin beslenirse anemi geç ortaya çıkar. Ancak çocuk demir almadan kötü beslenirse sorun kısa sürede ortaya çıkar ve oldukça kötü etkilenir.

Bir çocuk yediği halde büyüyemiyorsa emilim problemi olabilir. Kontrol ettirin.

Yetişkin biri kilo aldığında yağ hücresi artmaz, ancak çocuklar kilo alırlarsa yağ hücrelerinin sayısı artar ve maalesef hayat boyu kilo almaya yatkın olurlar.

İştahsız Çocuk Annelerine Pratik Öneriler

  • Havucu, peyniri, yumurtayı yemiyorsa kek, omlet gibi başka şeye sakla.
  • Çocuklar ek besinleri kuru lezzet şeklinde seviyor. Oysa bizim üstüne tanımayacağım mutfağımızda sebzeler ıslak şekilde salçalı, soslu pişiyor. Çocuk ıyyk diyeceğim Amerikan modeli, evet evet bildiniz dondurulmuş paketten çubuk çubuk çıkan sebzeyi haşlanmış olarak tüketmeyi daha çok seviyor.  Bu fedakarlığı üst noktaya, o yesin diye siz de öyle yiyerek taşıyabilirsiniz.

Annelere Uyarılar

İştahsız 5 çocuk tipinden biri kendine piyango vurmuş dertli anne. O yemedikçe sen aklını yiyecek gibi oluyorsun biliyorum. Ama çocuğunun acıkmasına fırsat ver. Organizmayı serbest bırak, bak gör çocuğun acıkacak.

Besinle çocuğunun arasına girme.

“Yeter ki yesin” cümlesiyle başlayan hiç bir faili ebeveyn suça karışma. Bırak o öğün öyle geçsin. Sonraki öğüne kadar başka şey teklif etme. Gözünü devirip, “Yemedin n’aaapalım” da deme.

Acıkınca yemek talep edecek zaten. Beslenmenin sosyal bir yanı da var, bu besle. Yedireceğim diye boş yere psikolojik yaralar açma.

Son Söz

Bu değerli bilgileri veren Prof. Dr.  Benal Büyükgebiz’e ve bizleri kendisi ile buluşturan Anneysen.com’a bir kez daha teşekkür ediyorum.

Beslenme konusunda alternatif bir ses dinlemek isterseniz, çok sevdiğim bir arkadaşımın tavsiyesi olan Kağıthane Devlet Hastanesi Başhekimi Gülsen Meral’i de radara alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.