Çocuklar İçin Cinsellik Eğitimi – 1: Anne Ben Nerden Geldim? | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Çocuklar İçin Cinsellik Eğitimi – 1: Anne Ben Nerden Geldim?
15 Kasım 2013

Çocuklara Cinsel Eğitimi Nasıl Veririz? Onun Cinsellikle İlgili Sorularına Nasıl Cevap Veririz?

Eskiden, TV’nin sadece TRT olduğu zamanlardan cinsellik anılarını yoklar mısın çocuk büyüten sevgili okur? Öpüşen çift görünce kanal değiştirilirdi evde hatırlıyor musunuz? Kumandaya apar topar uzanıp kanalı zaplayan el ya babamın ya da annemin olurdu, artık hangisine daha yakınsa. Hele de evde küçükler ya da daha büyükler varsa, bu iş salisede hallolurdu.

Böyle bir neslin çocuğuyuz biz…

… de bizim çocuklarımız bilginin her türlüsüne daha kendisi talep etmeden maruz kalan bir kuşak. Artık her şey ortada. Hatta istendiğinden de fazla. Çok sıkılan her şey gibi, civatadan boşanarak.

Peki bundan çocuklarımızı nasıl koruyacağız?

Cinsellikle ilgili hiç konuşulmamış bir nesil, kendi çocuğuyla nasıl konuşacak? Zorlandık diye kaçınamayız da, çünkü o boşluğu bizim yerimize arkadaş çevresi ve medya hiç de istemeyeceğimiz şekilde dolduracak! Maazallah, işin taciz boyutu var bir de.

O yüzden HT Hayat ekibi (belki biliyorsunuz, oradaki Pembe Bisiklet de yazarınız) olarak, çocuklarımıza bunu anlatabilmenin bir yolu olsun istedik.

70 anne-baba okullu olduk @HTHayat Aile Okul'nda

#AnneBenNerden geldim diye sorduk Uzman Psikolog Iraz Toros Suman’a. Larespark Otel’de 70 ebeveyn ile dinlediklerimizden, işte dün gece öğrendiklerimiz:

Anne Ben Nerden Geldim?

Çocuğun sana cinsellikle ilgili soruları ile geldi. Ama sen rahat değilsin, o zaman o da olmaz sevgili Anne.

Konuşmaya başlamadan önce kendi değer yargılarını gözden geçir. Cevabınla ona kendini suçlu ya da normal hissettirebilirsin. Dikkat et.

Yeterince hazır değilsen şunu söyleyebilirsin: “Bunu bana sormana sevindim. Bana biraz izin ver, hazırlanayım. Yarın senle bu konuyu tekrar konuşalım.” Dersine yazı dizisinin sonunda önereceğimiz kitaplardan çalış ve söz verdiğin gibi anlat.

Sadece sorduğu kadarını cevapla, fazlasını değil. O talep etmedikçe fazla detaya girme. Konuşman bir diyalog olsun, konferans değil. O sana sordukça esas neyi öğrenmeye çalıştığını anla. “Anne bebek nasıl olur?” diyorsa neyi merak ettiğini öğrenmek için ayırt edici sorular sor. Merak ettiği zaman, merak ettiği kadarını anlat.

Babanın tohumu ile annenin yumurtası birleşir, bebek olur. Sonra annenin bebek kanalından doğar.

Bu kadarı genelde yeterli bir açıklamadır.

  • Cinsellikle ilgili açıklamalarına sevgiyi dahil etmeyi unutma. Sadece çok teknik bir bilgi verirsen o da bunu teknik bir bilgi olarak kodlar. Bunu asla sadece bedensel bir şey olarak gösterme.
  • Dahasını sorarsa anne baba birbirini çok sever, aynı yatakta yatar diyebilirsin. Ancak bunu sana sorduğunda söyle ki, bunun zamanı genelde okul öncesi dönemin sonlarına doğrudur. 3 yaş civarı çocuğa bunu söyleyecek olursan, yatakta onu da bulursun.
  • Çocuk senin vereceğin cevaba hazır değilse, onu anlamlandıramayacaksa, bu bir konferansa döner. Stres yüklenirsiniz ve amaca hizmet etmez.
  • Cinsel organlara ad takmadan, isimleri ile söyle. İşin doğrusunu senden duysun. Gerekiyorsa kitaplardaki görsellerden yararlan.
  • Çocuğun hazır oluşu her şeyden önemlidir.

Çocuk 12-21 yaş arasında hangi yaşta neye hazırdır, ona da bakalım:

Erken ergenlik: 12-14 yaş: Fiziksel değişimin çok yoğun yaşandığı dönemdir. İlk regl, ilk ereksiyon bu dönemde yaşanır. Çocuk sürekli bedeni ile uğraşır. Saçımı şöyle mi böyle mi toplasam, şu 3 tüyümü tıraş etsem mi dönemi.

Orta ergenlik: 15 – 17 yaş: Arkadaşlar aileden daha önemli hale gelir. Anne ve babadan hoşlanmama, dışarıdaki hayatı daha cazip bulma dönemidir. Çocukta yavaş yavaş bir siyasi görüş oluşur. Yaşamsal fikirler bu dönemde oturmaya başlar.

Geç ergenlik 18- 21 yaş: Kişisel gelişimin tamamlandığı dönemdir.

Sonraki yazıda Mahremiyet konusu ile devam edeceğiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.