Çocuklar için Cinsellik Eğitimi – 2: Çocuğun Mahremiyeti | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Çocuklar için Cinsellik Eğitimi – 2: Çocuğun Mahremiyeti
19 Kasım 2013

HtHayat Aile Okulu’nda Uzman Psikolog Iraz Toros Suman’dan Çocuklar için Mahremiyet konusunda öğrendiklerimizle devam ediyoruz.

#AnneBenNerdenGeldim

Mahremiyet

Çocuğumuzun cinsellikle ilgili sorularını çok rahat karşılayacağız, çocuğu strese sokmayacağız, bunda utanılacak bir şey yok mesajı vereceğiz.

Ama nasıl?

Çocuğa sorduğu sorular karşısında “Ah çok ayıp, nasıl konuşuyorsun sen, bu burada sorulacak soru mu? Sakın bir daha duymayım dersen” çocuğun hissedeceği ilk şey suçluluktur ve o suçluluk çocuğun bilinçaltına kazınır, ömür boyu da geçmez.

Türkiye’de vajinusmus sebebi ile psikiyatri polikliniğine başvuran kadın sayısı tahminlerin çok üstündedir sevgili anneler, aman dikkat. “Oran göründü, eteğini kapat, abinin yanında öyle oturulmaz” diye ayıp kavramı yüklemesi yapılmamalı.

Ne yapacağız peki?

Mahremiyeti örneklerle ve model olarak çocuklarımıza kavratacağız.

  • Misal banyo yaparken yalnız olmasına, bunu talep ederek saygı gösterebiliriz: “Biliyor musun, ben banyoda yalnızken daha rahat ediyorum. Yıkanırken yalnız olmak istiyorum” diyebilir, tuvalete girerken kapıyı kapatabilirsin.
  • Bu bir tercih aktarımı ve bunun içinde hiç suçluluk yok. “Çok ayıp içeri girme, anneye çıplak bakılmaz” gibi suçlayıcı şeyler demedin.
  • “Biliyor musun ben böyle rahat ediyorum” dersen ve tuvalete girerken kapıyı kapatırsan ona sadece model olursun. “Kapıyı çal girerken, ben de sen içerideyken çalacağım” de ve de çal sevgili anne.

Sınır ne zaman çizilir? 3 yaş sonrasında rahatsız olmaya başladığınızı hissettiğiniz noktada sınırı çizebilirsiniz. Ancak, çocuğun mahremiyeti söz konusuysa da belirtelim:

Mahremiyet hayatın her alanında olmalıdır, sadece cinsellik söz konuyken değil.

Çocuğu gıdıklamak da açık mahremiyet ihlalidir. “Sen odama girme anne” dediğinde ısrarcı olmanız da mahremiyeti yıkmaktır.

Mahremiyet doğru zamanda sınır koyma becerisidir. “Burası benim eşiğim, buradan içeri girme” dediğimiz andır. Sadece de cinsellik ya da çıplaklıkla ilgili bir mesele değildir.

Senin sınırın çok geniş de olabilir, çok dar da. Esas önemli konu senin sınırını çocuğuna nasıl aktardığındır. ‘Ayıp’la aktardığın bir sınırda suçluluk duygusu beslenir.

“Eteğini ört” cümlesinin sonu vajinismus bile olabilir. Bunun yerine “Sen öyle rahat mısın, bak ben böyle daha rahatım” diyebilirsiniz. Ya da “Sere serpe yatma” yerine “Bak şimdi biz burada çok kalabalığız. Uzanmak istiyorsan, evde uzanabilirsin”diyebilirsiniz.  Sonuca cinsellik ve suçluluk üzerinden değil başka bir yer üzerinden varmış olursunuz.

GEL Bİ’ ÖPEYİM!

Burayı lütfen çok dikkatle okuyun sevgili anne-babalar.

“Çok ayıp amcalardan öyle kaçılmaz! Gel teyzen seni bir öpsün…”gibi cümleleri sık kuruyorsanız, çok tehlikeli sularda seyrediyor olabilirsiniz!!!

Bu cümleler size çok masumane gelse de aslında akraba sevgisi aşılamaz. Çocuğunuza “Senin öpülüyor olman, bir yetişkinin vereceği bir karar demektir mesajını” verirsiniz sadece.

Bu konuda lütfen çok dikkatli olun. Kalkanlar okul öncesi dönemde kazanılır ve siz onun mahremiyetini ısrarla ihlal ediyor olabilirsiniz. Öptürmeme seçimine saygı duyun ki kendi bedeni üzerinde sahip olduğu söz hakkını kavrasın.

Zira mahremiyet hep bizim ona dayattığımız sınırları öğretmek değildir.

Özetle…

3 yaştan sonra farkındalık çok artar. 8-9 yaş civarında yetişkin cinselliğine dair merak uyanır. 3 – 8 arası bir yerde, ben giyinirken yalnız olmak istiyorum gibi bir örnekle sınırı çizebilirsiniz. Kendi sınırınızı test edin ve bunun çocuğunuz için ne kadar anlamlı olduğunu anlamaya çalışın.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.