Çocuklar İçin Cinsellik Eğitimi – 3: Cinsel İstismar | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Çocuklar İçin Cinsellik Eğitimi – 3: Cinsel İstismar
25 Kasım 2013

Geldik notların en daraltıcı kısmına. Bloga hiç bir yazıyı yazarken bu kadar şiştiğimi hatırlamıyorum. Bilmesek olmaz diyeceklerim şöyle:

Ensest sanılalın, bilinenin çok üstünde boyutlarda. Hiçbir sosyo ekonomik ve sosyo-kültürel grup tanımıyor. Çok eğitimliler ya da çok varlıklılar arasından da çıkabiliyor. Bu konuda bilinçlenmek gerekiyor.Burada en kritik konu çocuğa verilmesi gereken mesaj. Mesajlarımız şöyle olmalı:

Bu beden sana ait. Sana istemediğin bir şeyi kimse yapamaz, akrabaların olsa dahi. Bu kol, bu bacak, bu yanak sana ait, sen istemeden kimse seni ö-pe-mez. Biri sana istemediğin şekilde dokunursa ve sen engelleyemezsen, çok rahatsız olursan gel bana haber ver.

Çocuğuna yardım et sevgili anne. Yoldan geçerken çocuğunu öpen, mıncıklayan gıcık yetişkine şunu söyle: “Hiç hoşlanmıyor görüyor musunuz ve bunu hiç istemiyor”. Bunu karşı tarafa açıkça söyle ki çocuk da ona saygı duyduğunu ve gerektiğinde onun bedeninini onun adına sahiplenebildiğini görsün. Sen çocuğuna bu mesajı sürekli verirsen, çocuğun “Biliyor musun anne, bilmemne amca beni öptü ve ben bundan hiç hoşlanmadım diyebilir”. Hiçbir zaman demesin inşallah.

İstenmeyen her dokunuş, cinsel istismardır. Zorla öpmek, öğretmenin zorla öpmesi, “Hadi amcanı , bilmem kimi öp” diye ısrar etmek de öyle.

Finalde çocuğun senden ne duyduğu çok önemli. Çocuğuna iyi dokunuş, kötü dokunuşu anlat. Ama paranoyak etme. Mesajlarını kitap okuyarak ver, oyunların arasına serpiştir.

Diğer Çocuklarla Oynan Cinsel İçerikli Oyunlar

Yaşıtlarıyla küçük cinsel oyunlar oynamaları normal ama bu oyunları kendilerinden büyüklerle oynarlarsa travmatize olabilirler.

#annebennerdengeldim

Çocuklar okul öncesi dönemde cinsel tecrübeye sahip değildirler. Bu sebepten hikaye uydurmazlar, yani söyledikleri her şeyi doğru kabul ederiz. Yani çocuğunuz cinsel içerikli hikaye anlatıyorsa, dikkatinizi ona vermelisiniz.

Diyorsa ki: “Biliyor musun, falan amca pipisini benim koluma sürttü, filan amca beni kucağına alıyor pipisinin üstünde hoplatıyor, dudağımdan da öpüyor”, bu yalan olamaz!!!

Bu yaşta çocuğun cinsel tecrübesi olmadığı için böyle bir nokta atışı yapamaz. Okul öncesi dönemdeki çocuğunuzdan böyle bir hikaye duyuyorsanız, %100 doğrudur. Dikkatinizi ona vermeniz lazım. Ya da resimde erekte olmuş bir cinsel organ çiziyorsa da çok bariz bir alarmdır. Çocuğunuzun yaptığı resimlerine özenle bakın.

Peki ne yapmak lazım? Tahtaya vuralım, şayet böyle bir şey olduysa, sakın çocuğunuza soru sormayın. “Orana mı dokundu, bunu da yaptı mı?” gibi sorular manipüle edicidir. Bu tip soruların cevabı ya evet’tir, ya hayır. Çocuk sizin paniğinizi hisseder ve korkar. Korktuğu gibi de kendini suçlu hisseder, “Annem bu hale geldiğine göre galiba ben bir şey yaptım” diye düşünür.

Bu tip sorular bilgi kirliliği yaratır ve geri dönüşü yoktur. Maazallah böyle bir durumda hemen bir terapistten destek alın.

İstismarcı her sınıftan, her gruptan çıkar ve bu istismarcıların %90’ı kendi çocukluklarında istismara maruz kalmıştır.

Anne-babalara düşen ne? İyi dokunuş, kötü dokunuşu öğretmek ve “Bana anlat ben sana yardım ederim” mesajını çocuğa vermek. Ama bunu paronoya meselesi haline getirmemek.

Cinsel eğitimin SSS’i ile devam edeceğiz. Sonraki yazıda görüşmek üzere.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.