Çocuklar İçin Cinsellik Eğitimi – 4: SSS | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Çocuklar İçin Cinsellik Eğitimi – 4: SSS
29 Kasım 2013

HT Hayat Aile Okulu’ndaki #AnneBenNerdenGeldim seminerinde Uzman Psikolog Iraz Toros Suman’dan öğrendiklerimize, cinsellik eğitiminde sık sık sorulan sorular ile devam edelim. 

  • Çocukların yanında çıplak gezebilir miyiz?

Aslında bu senin sınırınla, kültürünle, değer yargınla ilgili ama 3 ve 8 arasında bir yerde senin bedenin benim bedenim mesajını vermek gerek.

  • Çocukla birlikte uyuyabilir miyiz?

Sizin partnerinizle yakınlaşmanıza bir çocuk asla maruz kalmamalı, cinsel açıdan sınır bu.

Ancak birlikte uyumanın cinselliğin ötesinde anlamları var. Sen ne hissediyorsun? Birlikte uyuyorsan niye uyuyorsun? Şuna dikkat etmek lazım: Birlikte uyumaya çocuğun mu yoksa benim mi ihtiyacım var? Neden birlikte uyuyorsun ve ihtiyaç kimin? Eğer yetişkininse (çok çalışıyorum, gündüz görmüyorum) dur de ve çocuk açısından bak. Çünkü sen, ihtiyacın sonlandığında ve “Hadi sen yatağına git” dediğinde çocuk gidemiyor, “Nereden çıktı bu?” diye şaşırıyor.

  • Çocuğum mastürbasyon yapıyor ne yapalım?

Mastürbasyon doğaldır ve çocukların kendini tanıma sürecidir. Okul öncesi dönemde mastürbasyonun verdiği haz bir yetişkinin cinsel hazzına benzemez. “Bu çocuk 4 yaşında, çok erken değil mi?” demeyin.

Mastürbasyon ne zaman doğal değildir? Çocuk kendi bedeniyle uğraşmaktan başka hiçbir şeyle ilgilenemez hale geldiğinde.

O zaman şunu sormak lazım: “Bu çocuk hayattan kopacak kadar kendi bedeniyle ilgilenmeye mi başladı? Evet bayağı uzun sürüyor ve çok sık tekrarlanıyor.” Peki neden bu kadar kopuyor, mesele ne? Çözemediğin, göremediğin bir kaygı mı var, ona bak.

Mastürbasyon yapan çocuğa “Aaa çok ayıp” diye ketleme, suçlu hissettirici bir cümle kullanma. “Senin kendi vücudunu merak ediyor olman ve dokunuyor olman çok normal, ama biliyor musun bu çok özel bir şey. Bunu banyoda ve tek başınayken yapabilirsin, ama bu kadar kalabalıkta bu kadar özel bir şeyi yapman uygun değil.” Şeklinde yansıtarak açıkla. Bu cümlelerde ayıp ve olmaz yok. Kınama ve suçlama yok.

  • Arkadaşlarla cinsellik içeren oyunlar oynanıyorsa ne yapmalıyız?

“Anladım sizin merak ettiğiniz çok şey var, kızlar erkeklerin cinsel organını çok merak edebilir. Bu kadar merak etmeye başladıysan, gel bak ben bir kitap aldım, beraber okuyalım, resimlere beraber bakalım. Sen sorularını bana sor” de. Bu kadar. En önemlisi bunu takip edebiliyor olmak.

Not düşelim: 4-5 yaşında bir çocuk bir yetişkinin cinsel pozisyonlarını taklit ediyorsa mutlaka maruz kaldığı bir şey vardır. Çünkü bu o yaş çocuğunun bilgisinde değildir.

  • TV ve oyunlar ne derece sakıncalı?

TV’deki çizgi filmlerde bile çok subliminal (bilinçaltına hitap eden) mesajlar var. Gördüğümüz anime filmlerde cinsellik mesajları kurgulanır. Çocuğunuza izlettirmeden önce kendiniz filtre edin ve temiz bulduğunuz filmleri seyrettirin.

  •  4-5-6 yaşlara hitap edilen filmlerde seksi kadın bedeni olması uygun değildir.

Toplumsal cinsiyet modellemelerine de dikkat etmemiz gerekir. Spider Man çok güçlü ama sevgilisi ezik ve ona muhtaçtır. “Erkekler ağlamaz, kızlar hanım hanımcık oturur” diye çocukların algılayamayacağı ve ileriki yaşlarına dek genelleme yapacağı mesajlar veriyor, kendi kararlarını vermelerine izin vermiyoruz. Bu kalıpları zihinlerine biz yerleştiriyoruz. Klipler ve reklamlarda da buna benzer ağır mesajlar gidiyor.

  •  Özdeşim konusu: Çocuğum karşı cinse özeniyor, ne yapmalıyım?

Çocuklar 3-6 yaş arasında bizim gibi olmak ister. Ancak bazen mesaj karışır.

Kızlar erkeksi, erkek çocuklar da daha dişi davranışlar sergilemeye başlayabilir.  Örn. kızlar elbise giymek istemez,  erkek çocuklar da anneleri gibi makyaj yapmak isteyebilir.

Böyle bir durumda şuna dikkat etmek gerekir:  Annenin veya babanın kritik şekilde yoksunluğunda, çocuk bir özdeşim figüründen yoksun kalıyor olabilir.

Tek ebeveynli çocuk büyütülen ailelerde genelde bu gözlemlenebilir. Ya da ikisi de vardır ama pskilojik ve duygusal olarak aslında çocukla birlikte değillerdir. Çocuk orada tek cinsiyetli ebeveynle büyürse özdeşim fügürü bulamayabilir ve karşı cins gibi davranma eğilimine girebilir.

Böyle bir durumda bir model yaratmak çok önemlidir. Halalar, amcalar, dayılar gibi bir karşı cins bir özdeşim figürünün çocuğun hayatında olması çocuğun işini kolaylar. Çocuğun kendi cinselliğini tanıması için yardımcı bir figürdür.

Ama temelde kızlar pantolon giyiyorsa ve kamyonla oynuyorsa, bir sorun yoktur. Oyuncak seçiminde cinsel ayrım gütmemek olmamız gerekir. Erkek çocuk tencere tava ile kız çocuk da kamyonla oynayabilir, bu normaldir.

  •  Oedipus Kompleksi: Çocuğum bana aşık, ne yapacağım?

Bir kere bu normal, her çocuğun “Ben büyüyünce annemle/babamla evlenicem” durumu var. Bunda bir sorun yok sevgili ebeveyn. Bu bir dönem.

Her çocukta aynı olmaz, dozu ve kendini gösterme şekli farklıdır.

Karşı cinsle ilk tecrübe ebeveyn üzerinden olur. Cinsel değil, duygusal bir tecrübedir bu. Yapılacak şey sakin olmak. “Ah sen beni ne kadar seviyorsun, ben de seni çok seviyorum ama biliyor musun, çocuklar anne-babaları ile evlenemezler, ama bir ömür birbirlerine yakın olurlar. Biz de seninle yakın olacağız.” mesajını verin. Korkacak bir şey yok.

  • Toplumsal cinsiyet eşitliği: Erkekler ağlamaz…Mı?

Hanım hanımcık ol, eteğini ört, düzgün otur dediğiniz kızınız,  vajinusmus tanısıyla baş etmek zorunda kalabilir. Erkekler ağlamaz dediğiniz çocuğunuz da, ileride ağlayamadığı için bir agresyon bombasına dönüşebilir.

Örnekler çok uç olsa da dikkat etmemiz gerek, burada iş biraz bizle başlıyor. Çocuklarımızı nasıl kalıplarla büyüttüğümüze dikkat etmemiz gerek.

Serinin son yazısı haftaya. Görüşmek üzere.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.