Çocuklar İçin Cinsellik Eğitimi – 5: Öneriler | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Çocuklar İçin Cinsellik Eğitimi – 5: Öneriler
06 Aralık 2013

Çocuğu ile sağlıklı bir cinsellik iletişimi yapmaya baş koymuş sevgili okuyucu. Geldik HT Hayat Aile Okulu’nda Iraz Toros Suman’dan öğrendiklerimizin son bölümüne.

Cinsellik hakkında konuşurken dikkat edileceklere de bakıp, seriyi tamamlayalım.

 1. Cinsellik sadece bedenle ilgili değildir. Çcuğunuzla cinselliği paylaşacağınız cümlelerin içine sevgiyi hep dahil edin: “Anneyle baba birbirlerini çok severler ya, birlikte olmak bir de çocukları olsun isterler” … derseniz, çocuklarınız cinselliği kodlarken içine sevgiyi de katarlar.
 2. Cevaplarınız sade olsun. Sordukları kadarını anlatın ki, kafa karışıklığı olmasın.
 3. İnanç ve değerlerinizi çocuğunuza aktarın. “Çocuk 1 yaşında ama ben tuvaletin kapısını kapatıcam” diyebilirsiniz, bu sizinle ilgili bir sınır.
 4. Çocuğunuzun diğer bilgi kaynaklarından faydalanıp faydalanmadığını anlamaya çalışın. Okulda konuşuluyor mu, arkadaşlarla cinsel içerikli oyunlar oynanıyor mu?
 5. Cinsellik hakkında kendi tutumlarınızı fark edin. Siz konudan korkuyorsanız, çocuğunuza korku kodlu bir mesaj gidebilir. Dersinizi çalışıp, çocuğunuzla öyle konuşun.
 6. Sakin olun ve soruyu tam anlayın. “Bebek nasıl olur?” diye soruyorsa öğrenin neyi soruyor, ‘karnından nasıl çıkar’ı mı soruyor yoksa ‘karnına nasıl gelir’i mi? Doğru soruyu bulup ona cevap verin.
 7. Cinsel organların gerçek isimlerini mutlaka öğretin.
 8. Cinselliği konuşmaya erkenden başlayın. Kendi bedeninin kendisine ait olduğunu 2 yaşından itibaren anlatabilirsiniz, “Bu senin bedenin, sen istemezsen kimse seni öpemez” gibi.
 9. Soruları yargılamayın.
 10. Mahremiyeti öğretin. Ayıp ve suçluluktan uzak durun. Çocuklarla “özel”i örneklerle konuşmak ve onlara sınırları model olarak kavratmak gerekir.
 11. Kendi sınırlarınızı iyi etüd edin. Onların sınırlarına da saygı duyun.
 12. Sadece cinsellik konusunda değil, hayatın tüm alanında ve oyunlarda çocuğun mahremiyetini gözetin.
 13. Onlara bu konuyu kitaplarla anlatın. Cinsel eğitim verirken size yardımcı olacak kitaplar şöyle:
 • Red House Kids’ten Sır versem saklar mısın? İyi dokunuş, kötü dokunuş mesajı.
 • Sistem Yayıncılık’tan Ben Nerden Geldim?
 • Sistem Yayıncılık’tan Bana Neler Oluyor?
 • Epsilon Yayınları’ndan 4-6 Yaş İçin Özel Bilgiler.

Kitapları önce sen oku sevgili ebeveyn. Çocuğuna okurken hazırlıksız yakalanma. Bi’ tecrübe et, bak bakalım sen bu kitabı çocuğuna okuyabilir misin?  Cevap hayırsa, rahat hissedeceğin diğer kitaba geç.

Son kez cevap verelim:

#AnneBenNerdenGeldim?

Babanın tohumları ile annenin yumurtaları birleşir ve bebek olur. Bebek annenin karnında büyür ve bebek yolundan geçerek dışarı çıkar.

Daha fazla detay?

 • Anne ve baba birbirlerini çok severler ve sarılarak aynı yatakta yatarlar.
 • Yaşına göre babanın pipisi ve annenin vajinası birleşir denebilir. Genelde bu bilgi 7’ye yakın verilir. O da her zaman değil, çocuk oradaysa.
 • Okul öncesinde babanın tohumu ile annenin yumurtası birleşir demek yeterlidir. Çocuk bilir ki bu iş karışık, detayından uzak durur.

Tüm yazılanların sağlıklı bir iletişimin tesis edeceği sağlıklı bir ilişkiye rehber olması dileği ile. Kolay gelsin.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.