Seminer Notları: Çocuk Gelişiminde Anne Baba Etkisi – 3 | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Seminer Notları: Çocuk Gelişiminde Anne Baba Etkisi – 3
20 Aralık 2013

3-6 yaş: Girişimciliğe karşı suçluluk evresi

Bu dönemde girişimcilik duygusu oluşur. Anne çocuğun girişimcilik duygusunu bastıracak olursa, çocukta suçluluk duygusu gelişir. Buna izin vermemek gerekir.

Bu dönem aynı zamanda ödipal dönemdir.

 • Kız çocuk babaya, erkek çocuk anneye yönelir. Kendi iktidarlarını oluşturmaya başladıkları bu dönemde çocuklar dişil/eril taraflarını geliştirir ve öğrenebilmek için de karşı cinse yönelirler.
 • O sebeple bu dönemde beraber uyuma önerilmez. Çocukta suçluluk duygusunun oluşmaması için babanın ‘annenle uyuyamazsın’ sınırını koyması lazım. Bu dönem sonunda ensest yasağı konulmalı. (Editörün notu: Bu konuda farklı düşünen psikologlar olduğunu belirtmek isterim. Alternatif görüş için Nilüfer Devecigil’in çocukla uyku eğitiminin zararları temalı yazıları okunabilir.).
 • Başarılması gereken bu gelişim döneminde çocuğa “Annenle evlenemezsin ama büyüyünce annen gibi güzel bir kadınla evlenebilirsin” mesajı verilebilir.
 • Ancak baba çok sert bir baba tarafından büyütüldü ise, burada sınırı çizemeyebiliyor. Çocuğun bu mücadeleyi kazanmasına izin verirseniz, aslında çocuğunuza hasar verirsiniz. Çocuk mümkünse anne babanın odasına kapı çalarak girmeye teşvik edilmeli.

3-6 yaş döneminde çocuk önceki dönemden sorun getirir. Mastürbasyon, alt ıslatma gibi sorunlar baş gösterebilir. Aslında bunlar birer semptomdur.

Bu dönemde erken rehberliğin büyük önemi vardır. Sorunlar ele alınmazsa, ergenlikte patlar. Gizil dönem üzerine yığılır. Sorun ne kadar büyürse, çözüm o kadar uzar. Önemli olan normal olanı bilmektir.

Sorun çocuğun mastürbasyon yapması değil, çok sık mastürbasyon yapmasıdır. Bir iki günde bir mastürbasyon yapıyorsa, anne ile muhtemelen daha az mutluluk yaşadığı, ebeveyn ilişkisinden beslenemediği içindir.

Burada çocuk mastürbasyonu cinsel haz alma amaçlı değil, regüle edici amaçlı kullanmaktadır.Alışkanlık haline geldi ise, altında yatan soruna ve şuradaki yutulası notlara bakmak gerekir.

Bu dönemde

 • Kekemelik baş gösterebilir. Anne baba soruna panikle yaklaşırsa kalıcı hale gelebilir. Önemli olan normal tepki verebilmektir.
 • Çocuk ilk yalanı söyler ve bu onun için çok kıymetlidir. İlk yalan genelde, erişkin anlamıyla bir yalan olmayıp kalemi yerine koymadığı halde koydum cevabı vermesi gibi bir şeydir. Ancak bu, çocuk için çok mühimdir. ‘Hmm tamam’ diyen annesine bakar ve ‘Demek ki annem benim zihnimi okuyamıyor’ gibi bir çıkarımda bulunur.
 • Bu tip durumların farkına varacak olursanız, yalan söyleme çocuğum diye üstüne gitmek de doğru değildir. Bu dönemde yalan ve ayıp, soyut olup algılayamadğı kavramlardır.
 • İzinsiz bir şey alabilir: Yine bu dönemde ilk kez bu durumla karşılaşabilirsiniz. Çocuk ilgisini çeken bir şeyi izinsiz almaması gerektiğini bilmez, bunu sükunetle anlatmak lazım. Aşırı panikle yaklaşırsanız, problem kalıcı hale gelebilir.
 • Anne babayı çaresiz bırakmaya yönelik davranabilir. Korkmuyorum deseniz de çocuk yüzünüzdeki kaygıyı okur. Korkmayın, korkuyorsanız da mimiklerinizin sizi ele vermesine izin vermeyin.
 • Cinsellikle ilgili konuları merak eder. Ona cinsel eğitim vermeniz gerekebilir. Bu konudaki eğitimin notlarını daha önce burada paylaşmıştık. Seri 5 yazıdan oluşuyor, tümünü okumanızı tavsiye ederim.
 • Anne baba ile inatlaşır. Otorite kurmanız gerekir. Kuramayacak olursanız, bizimkiler benim gücümden korkuyor der. Size otorite kurdurmamayı başarırsa, bundan zevk almaz, aksine yoğun suçluluk hisseder.

Gelişimsel mesajlar ile devam edeceğiz. Sonraki yazıda görüşmek üzere.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.