Çocuk Gelişiminde Anne – Baba Etkisi 9 | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Çocuk Gelişiminde Anne – Baba Etkisi 9
05 Şubat 2014

Çocuk gelişiminde anne baba etkisi seminerinden geçen hafta en sık sorulan soruların cevaplarını paylaşmıştık. Çocuklarla kullanacağımız dil üzerine biraz daha açılım yapalım.

Çocukla başarılı iletişimin önerilen dili şu:

Gelelim Aile Sistemi konusuna. Bakın aile sistemi günümüz Türkiye’sinde nasıl ve aslında nasıl olmalı?

İlk şemada Baba ve Anne üstte, Çocuk altta. İşte olması gereken bu. Ebeveyn ve çocuk arasında güç ayrımı olmalı ve çocuk aslında altta olmalı.

Peki evimizde, kafe/restoran/tatillerde karşılaştığımız ailelerde durum bu mu?

Benim için unutulmaz bir Ayvalık tatili vardır misal. Ortunç’taki huzurun tekneden bangır bangır çalan Serdar Ortaç şarkıları ile katledildiği zamanlar hariç, huzura ve yeşile batmış bir koyda sevdiceğim ile tatil yapıyorduk.

Bizi en az teknelerden gelen gürültü kadar terörize eden bir de aile vardı:

Çocuk anne ya da babayı tehditkar biçimde her an yanında istiyor, biri gelmeyecek olursa bağırıp çağırıyordu. Anne buna sevgi adına dayanıyor, Ayvalık’ın buz gibi sularında muhtemelen içindeki yangını durmaya çalışan, yüzmeye cüret edebilmiş isyandaki baba ile de tartışıp duruyordu.

Bu anıya kalsa, biz çocuk yapmazdık. O çocuk ve otoriteyi kayıtsız şartsız ona teslim eden ebeveyn çifti, fena ürkütmüştü bizi.  Travmayı atlatmamız bir 4 yıl almıştır sanırım. Sadece bu değil, büyüklerin tepesine çıkan her çocuğu görüşümüzde, biz bir adım öteledik ebeveyn olma gününü.

İyi mi yaptık? Yok, abartmışız. Ama kabul edelim pek çok evde azıyla ya da çoğuyla yaşanan durum şu:

Ç

A _ B

Yani kral çocuk durumu var. Bu büyük bir sorun çünkü çocuk bu düzlemde kendi gelişimini devam ettiremez.

Bunu bırakın koalisyon durumunda (Ç-B-A ) bile sorun yaşamak kaçınılmazdır. “Bu durumla da ileride uğraşırsınız” der Uzman Psikolog Fatma Tosuntaş ve “Faturayı eninde sonunda ödersiniz” diye de uyarır.

Çünkü

“Çocuk öncelikli değildir. Öncelikli olması gereken kişi eştir. Eşi unuttuğunuz yer, çocuğa iyi gelmez.”

Halbuki günümüzün fedakar serçe annelerinde şöyle bir beklenti var.  “Ben her şeyimi çocuğa veriyorum, eşim de beni beslemeli.” O eşin mutluluğu dışarıda aramaya başlaması yazık ki an meselesi oluyor ama biz bu koca buzdağını göremeyebiliyoruz, değil mi?

Sizde durum nasıl?

Bizde Ortunç canavarı yok, ama onsuz ne yaptığımızı hatırlamadığımız günlerin çokluğu var. Uyuyunca da hala ondan bahsetme durumu. Babamız centilmen bir bey olduğu için de, Gökçe bazen onu taleplerine pek güzel ikna edebiliyor.

Yani kral değil ama prenses çocuk var. Oysa biz rencide edici olmayan otoriteyi biraz daha tesis edebilsek, Gökçe’ye çok daha fazla güvenebileceği sınırlar çizeceğiz ve sınırları o talep eder hale gelecek. Çünkü güven bulacak.

Zira efenim biliyoruz ki, çocuk dürtüseldir ve aslında her şeyi ister. Sınır ise anne-babanın onu koruyacağının teminatıdır aslında ve yazık ki, çoğu zaman çizilemez ya da silik çizilir. Oysa…

Aldık mı mesajı? Ben aldım.

Sınır konmamış çocuğun okulda başkasının ihtiyacına toslayınca edineceği sınırın tehlikelerden bu yazıda bahsetmitik. Daha fazla okuyayım ben bu sınır koyma konusunu derseniz de, burada.

Eğitimden kalan son notlarda görüşmek üzere. Yaz yaz yoruldum, seni de yordum biliyorum. Dayan son yazıda mezun oluyoruz :)

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.