Çocuk Gelişiminde Anne – Baba Etkisi 10: Çocuğa Bakış | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Çocuk Gelişiminde Anne – Baba Etkisi 10: Çocuğa Bakış
11 Şubat 2014

Sizin çocuğunuz hangisi? Nesne çocuk mu, özne mi? Tabii ki özne. Öyle mi dediniz? Bakalım gerçek durum neymiş:

 1. Çocuğunuz proje çocuk mu? Oradan oraya koşturuyor mu? Peki sorguluyor musunuz aldığı tenis, müzik, bale dersleri onun için ne kadar değerli? Yoksa zamanında sizin olmadı diye, fırsatları boca mı ediyorsunuz üzerine?
 2. Yemekte kendinize koyduğunuz porsiyon kadar mı koyuyorsunuz ona da? ‘Yiyemiycem’ dediğinde ne kadar ısrar ediyorsunuz?
 3. Kendiniz üşüyorsunuz diye, onu da kat kat giydiriyor musunuz?

Aldınız mesajı. En iyiyi yapmaya çalışan anne, bu zihniyette maalesef çuvallıyor. Çocuğunun gözüne bakmıyor, gerçek ihtiyacını görmüyor, varsayım yapıyor ve yazık ki çocuğu ile ilişkide kalmıyor.

“Proje çocuk nesnedir. Yeterli anne olayım diye çocuğa aktivite, kurs vb. projeleri dayıyorsak, çocuk bunu hisseder. Çocuğun bunlara gerçekten ihtiyacı var mı, ona bakılmalı.”

Bu konuda temel düstur bu. Temel Ebeveynlik İşlemlerimizi doğru yapmalıyız yani.

Çocuğu Sakinleştirme Yöntemleri

Bahsetmiştik, bizim anne baba olarak görevimiz çocuğumuzu üzüntülerden korumak değil. Çocuğu bırakacağız üzüntüsünü yaşayacak. Duygusunun üzerini örtmeyecek sadece en iyi şekilde teskin edeceğiz.

Eğer çocuğu biz teskin etmezsek, o kendi kendini eder. Bu da düzenli okuyucuların çok iyi bildiği parmak emme, aşırı yeme ya da tv seyretme, mastürbasyon gibi yerlere varır.

Peki çocuğu nasıl doğru bir şekilde teskin edebiliriz?

 • 0-6 yaş arasında çocuk ağlarken yalnız bırakmayacağız, yanında durup ninni söyler gibi konuşacağız.
 • Daha büyük çocuk ‘Çık odamdan anne’ nidaları atıyorsa, ‘Odadan çıkacağım ama kapıdayım’ diyebiliriz. Yakın duracak, gözlerine bakacak ve ilişkide kalacağız.
 • Gülümseyecek ve amigdalayı kaldıracağız.
 • Yüzümüzü yumuşatacağız ki, hem kendi bedenimiz hem de onunki rahatlasın.
 • Beraberce nefes alacağız.

Ya da serin salatalık tekniğini uygulayabilirsiniz:

Amaç çocuğu teskin edebilmek, bedenini sakinleştirmeyi ve sakinlik duygusuyla kalabilmesini öğretmek. Şöyle yapılıyormuş:

 • Anne çocuğa kendini sakinleştirmeyi öğretmek için salatalık dilimi ve vücut losyonu kullanır.
 • Çocuk ya da anne çocuğun gözünün üzerine salatalık dilimlerini koyar, ebeveyn çocuğun ellerine losyonla masaj yapar.
 • Çocuğa derin nefes alıp vermesi ve vücudundaki serinlik duygusunu fark etmesi söylenir.

Bir anne olarak eğitimin şu bilgisini duymak çok rahatlatıcı oldu kendi açımdan.

“Ergenlik de dahil, çocuğumuzla yaşayacağımız sorunları her zaman telafi etme şansımız var. Yeter ki ilişkide kalabilelim.”

Hatta “Anne baba doğru hareket edince, çocuktaki sorun iki günde çözülür” der Fatma Hanım.

Aktarımlarımız

“Sağ beyin her şeyi depolar” demiştik yazı dizisinin başında hatırlarsınız.

 • Bunun şöyle bir tehlikesi var:  Sağ beyinde 5 yaşından kalan savunma mekanizmaları, 30 yaşında bir işe yaramaz.
 • Çocukken, her şeyi tek boyutlu düşünürüz. ‘Değersizim’ gibi ifadeler de çocukken kolayca yerleşir. Bu gibi düğümler oluşmuşsa ve çözülmezse, öteye gidemeyiz.
 • İşin kötüsü de, örselenmeler nesilden nesile aktarılır. Annenin çözmediği problem senin, senin çözmediğin problem çocuğunun olur yani sevgili anne.
 • Çünkü çözülmemiş aktarımlar yeniden üretilir. Misal, ailenizde biri 25 yaşında ölüm riski atlattıysa, bu sizin de korkunuz olur. Bu tip durumların kendini gerçekleştiren kehanet olma (self-fulfilling prophecy) durumunu da biliyoruz. Korkunuz kaderiniz oluyor gibi de özetleyebiliriz.

Şimdi burada yapılması gereken, bir kısa devre yapmak. Yani bunu kesmek. Bunu nasıl başarabiliriz peki?

Farkında olup kendimizle çalışarak. Şu anda ve burada olmaya gayret edeceğiz. Kendimizi tanıyacağız. Bilinç-dışı nasıl çalışıyor öğreneceğiz. Kitaplar okuyacağız.

Hangileri mi?

 

İlk kitap için süper der Uzman Psikolog Fatma Tosuntaş. İkincisi iyi, üçüncüsü dünkü çocuk bugünkü ebeveyn için, dördüncüsü çift ilişkisi hakkında, beşincisi ise kadınlara dönük diye ipucu verir.

Bir de Kuraldışı yayınlarından EMDR Terapisinin kurucusu Francine Shapiro’nun kitabı “EMDR ile Acı Anıları Silmek” kitabı var ki, ilk fırsatta elime alıp okuyacağım kitap budur. EMDR konusunda Fatma Tosuntaş’ı dinlemeyi de çok isterim.

Yazı dizisinin sonuna geldik. Haftalardır öğrendiklerimi size eksiksiz aktarmaya çalışıyorum, bir de sonraki kendime. 2,5 saatte bu kadar bilgi edindiğim başka bir eğitim olmadı. Fatma Tosuntaş Karakuş’a verdiği ufuk açıcı bilgiler için teşekkür ediyorum.

Bir teşekkür de Montessori Derneği’ne. Bu güne kadar bizi hep alanının en iyi uzmanlarıyla buluşturdular. Sağ olsunlar. Sahi #antibiyotiksizcocuk icin 15 Şubat’ta Prof. Ahmet Aydın’ı getiriyorlar. Hem de ücretsiz, duydunuz mu?

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.