Anne Sütü Sağma: Elle mi Pompayla mı? | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Anne Sütü Sağma: Elle mi Pompayla mı?
10 Mayıs 2014

Süt sağma işinin psikolojik ve teknolojik bir donanım gerektirdiği kesin. İlk kez süt sağacak anneye bu bir NASA projesi gibi gelse de, aslında çok zor değildir.

Bir anne için süt sağma işini yaptıracak makinada üç net talep vardır.

 • Pratik olsun: Gece gündüz ‘şıp’ diye kullanılabilsin. Montajı makine mühendisi koca istemesin.
 • Can yakmasın: Memeler zaten hassastır ve her makine göğüslere şefkatli davranmaz. Avent’te yastık gibi bir masaj başlığı vardır. Masaj yapa yapa sağar, süt üretim noktalarını uyarır, hem sütü artırır hem de acıtmadığından çok anne duası alır.
 • Çok süt sağsın: Gramı altın, bebeğe anne sevgisinden sonra en çok lazım olan şey anne sütüdür, zira hiçbir laboratuvar onu yapamaz. Formül mamalar ancak o yoksa anlamlıdır ve asla onu tam ikame edemez. Dünya döndükçe olacak bir şeydir süt, mağarada yaşayan atamız da içti, uzaya çıkacak torunumuz da içecek. Bu perspektif bile önemini kavramamıza yeter aslında.

Yani ne kadar süt, o kadar sağlık. Bunu anladık. Peki…

Pompa şart mı? Elle süt sağılmaz mı?

Sağılır elbet. Ama özellikle yeni doğan döneminde süt çok fazla gelir, bebek yorulur ve çok ememez. O süt göğüste birikir ve mastit denen iltihabı yapar. Mastit’in tedavisi antibiyotik, olmadı cerrahi müdahaledir. Bebeğinize süt veremeniz anlamına bile gelebilir.

Süt işi şakaya gelmez yani.

Ayrıca 2 göğsü sağmak elle sağmak bir dolu vakit alır. Halbuki sevdiğiniz diziyi izlerken sütü sağıp, bebeğiniz uyanıkken onunla oynamak çok daha keyifli ve kolaydır.

Ben kızıma iki yıl anne sütü verdim. Pompa sadece yeni doğan dönemi için gerekli de değildir yani. Özellikle büyüme ataklarında, ya da siz çok yorgun olduğunuzda, göğsünüzdeki sütün stres, yorgunluk ya da hastalık dolayısı ile az olduğunu düşündüğünüz zamanlarda çok gereklidir. Önceden sağıp buzluğa atacağınız sütler, kriz anlarında çok işinize yarar.

Nasıl bir süt pompası almalıyım?

El altında durup, gece gündüz kullanabileceğiniz, pratik ama çekişi güçlü bunu yaparken de memeyi parçalamayan bir modele ihtiyacınız olacak. Gece sağarken bebeğinizi uyandırmayacak kadar da sessiz olmalı. Bence kolay kullanım ve verim için mutlaka elektronik olmalı.

Doğru pompa, sütü sağarken süt üretim noktalarını tetikleyeceği için süt arzını artırır ve sütün devamlılığını sağlar. Çalışan annelerin uzun süre süt verebilmesinin en önemli koşuludur pompa.

Sütü sağınca biberonla vereceksiniz evet ama doğru biberonla verirseniz bebek memeden soğumaz. Nasıl mı? Şöyle.

Elle sağma ne zaman işe yarar?

Anneyseniz bilirsiniz: Dünyanın en iyi pompasına da sahip olsanız, bebek memeye gelirse, sağımdan sonra yine süt emer. Yani içerde daha süt vardır. Elle sağım bazen pompalama sonunda 10 ila 40 cc daha fazla süt elde etmenizi sağlar. Ama buzluk doldurmaz.

Büyüyen çocuğunuzun artan ihtiyaçları için iyi bir stoğa ihtiyacınız olacak. Anne sütü demek az hastalanan, daha zeki, kabızlık sorununu çok daha az yaşayan çocuk demek. Doğal çocuk demek yani, ki bugünün annesi daha ne ister bilmiyorum.

Pompa sadece çalışan anneye mi gereklidir? 

Çalışan ve mobil anneler için şarttır ama evdeki anne de mastit’ten, büyüme atağından, 2 saatliğine bebeğini anneanneye bırakma ihtiyacından muaf değildir sevgili anne.

Yani pompa ihtiyaç halinde gidip alınacak bir ürün değildir. Hastane çantanı hazırladığında, tercihan gebeliğinin son üç haftasında alıp, evde hazır etmen gereken en önemli kalemdir. Tulumlar, odalar, oyuncaklar hazırlanıyor da pompa nedense atlanıyor.

Oysa pompa, süt konusunda anne ikamesi demektir ve fiyatlı olduğundan seçimini kötü yapmaya gelmez.  Pahalı olmasın diye alınan pompalar, çok anneye ikinci bir pompa daha aldırmıştır.

En iyi biberon hangisi derseniz bu, en iyi süt saklama çözümü hangisi derseniz bu, en iyi pompa hangisi derseniz de bu derim.

Son söz

Doğal çocuk anne sütünden, anne sütü doğru pompayı kullanmaktan geçer.

 

 

Anne Sütü Sağma: Elle mi Pompayla mı? için 6 cevap

 1. Hazal der ki:

  Bende avent kullanıyorum gerçekten sıfır acı :) fakat göğsümü tam boşaltmıyor. Elle devam etmek zorunda kalıyorum. Acaba kaç dakika hangi modda ne kadar sağmak gerekiyor? Hiç bir yerde bu bilgileri bulamadım

  • editor der ki:

   hazal hanım merhaba,
   sağımdan sonra ne kadar sağarsanız sağın her zaman elle sağılacak kadar kalır biraz. acaba bu mu bahsettiğiniz, yoksa daha fazlası mı?
   bence önce ılık kompres yapın, sonra sağın, o zaman daha iyi boşaltmanız mümkün olur. bu da yetmezse tekrar konuşalım. sevgiler.

 2. Neşe der ki:

  Merhaba benim 6 aylık oğlum yaklaşık olarak 20 gündür emmiyor gece uykusunda bile deniyorum ama sonuç alamıyorum sütümü sağıyorum ama artık 30cc olmuyor nasıl tekrar alıştır bilirim emmesine bilgilendirirseniz çok memnun olucam iyi günler sevgiler

  • editor der ki:

   neşe hanım merhaba,

   katılara mı geçtiniz? acaba biberon kullanımı nasıl? bu ikisini azaltarak tekrar memeden beslenmesini sağlayabilirsiniz.
   bir de memenizdeyken tatlı tatlı konuşun, şarkılar söyleyin, gözüne bakın.
   ten tene temasınız da tekrar memeye dönmesine yardımcı olacaktır.

   bebekler bazen bu denemeyi yapıyorlar, anne azimliyse geri dönüşü oluyor korkmayın.
   umarım tekrar alır memenizi, sevgiler.

 3. Esma Deniz der ki:

  Merhaba. Oğlum 25 günlük meme de çok az duruyor yoğun bakımda kaldi 15 gün emziremedim biberon alıştı memede çok az duruyor ağlıyor mama verince susuyor sutum 25 cc geliyor ne yapmaliyim

  • editor der ki:

   esma hanım merhaba,
   bebeğiniz memeye gelmezse süt üretimi azalır. süt aynı gözyaşı gibi talep üzerine üretilen bir sıvıdır.
   söylemek istediğim şey şu: çok kritik bir tıbbi rahatsızlık yoksa, her kadın süt verebilir.
   yani sütünüz var.

   peki o halde ne yapacaksınız?
   bebeğinizi emzirebildiğiniz kadar çok emzireceksiniz.
   bunun en kesin yolu bu.

   kritik bir zamanda sormuşsunuz soruyu.
   o nedenle bebeğinizi memeye tekrar tutundurmak için elinizden geleni yapın.
   biberondan memeye geçişi kolaylaştırmak için avent’in natural biberonunu deneyebilirsiniz.
   bebek, natural biberondan aynı anne memesinden emer gibi emer.
   bir de biberonun emzik deliğinin yenidoğan deliği olmasına dikkat edin.
   küçük olsun ki içindekileri kolayca alamasın.

   çok ısrar edin kısaca, bebeğiniz memeyi tekrar almayı başaracaktır.
   kucağınıza aldığınızda ninniler, şarkılar söyleyin ve onu ne kadar çok sevdiğinizi anlatın.
   ten temasınız da buna destek olsun.
   süreç zor ama imkansız değil.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.