Meme Ucu Yarası ve Çaresi | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Meme Ucu Yarası ve Çaresi
29 Eylül 2014

Normal doğum yaptıysanız, çok da uzun sürmüyor sütün gelmesi.

Anne sütü konusuna önem verdiğimden, emzirme travmasına hazırlık yapmıştım hamileyken:

avent krem

Lanolinli ve alerji yapmayan Avent göğüs ucu koruyucu kremi, hamileyken kullanmaya başlayın.

Göğüslerime günde bir kez lavanta kolonyası sürerek önce onu alkolle kurutuyor ardından da lanolinli Avent göğüs ucu kremimle yumuşatıyordum. Hamileliğimin 8. ayında da sıkmaya başladım göğüs uçlarımı ve ondan gelen sıvıyı mememe sürdüm kadın doğum doktorumun tavsiyesi ile.

Ve fakat sen ne kadar hazırlık yaparsan yap, o meme illa’ acıyor arkadaş.

İlk günlerde koyu sarı renk gelen, bağışıklık bombası kolostrumun ardından, süt yürüyor memelere. Gecede 1 satte bir 1,5 saat boyunca emile çekiştirile de fena yara oluyor.

İlk hafta idare ediyor durumu memeler de, ikinci haftayı atlatamazsan anne sütü mağduru olarak çıkıyorsun emzirme serüveninden. Bundan sonrası sadece süt yokken kullanılması gereken mamaya teslim olmak ve vicdan azabı çekmek şeklinde devam ediyor.

Buna bir de sürekli ağlayan, uyumayıp uyutmayan bebeği ekle, al sana mis gibi doğum sonrası depresyon.

Amerika’da yapılan son çalışmalar, “Post-natal sendromun, hormonlarla alakası yok, uykusuzluk ve tükenmişlikle var” diyor, belki duydunuz.

Bende de memenin çürüğe çıkışı benzer şekilde oldu: Kabuk bağladı göğüs uçlarım, tam da Çınar yeni-doğan sarılığı olmuş ve bolca süt alması şart olmuşken. Avent’in silikon göğüs uçları olmasa, muhtemelen bu engeli aşamazdım ben.

Avent kalkan ve silikon uç

Avent kalkan ve silikon uç

“Allah yapandan razı olsun” diye diye taktım her emzirmede silikon uçları. Bu sayede emzirmeye devam edebildim, süt üretimim dengeye oturdu ve Çınar yeni-doğan sarılığını atmak için yeterli sıvı altını alabildi.

Emzirmenin ardından da kalkanları taktım. Böylece emzirme sonrası çamaşıra değen maluller tahriş olmadı.

Sonuç olarak ben de dudaklarımı daha az ısırdım emzirme acısından.

Şimdi bunlar nasıl kullanılır diye soruyorsanız, ben vaktiyle güzel güzel anlatmış, çok annenin hayır duasını almıştım. Buyrun buradan.

Bu arada meme ucunuzun yara olmaması için, bebeği göğsünüzde doğru tutmanız şart. Doğru tutuş pozisyonları için bu yazıya, emzirmeyle ilgili daha fazla ipucu isterseniz de bu yazıya bakabilirsiniz. Burada da üstat Ayşe Öner’den emzirmeyle ilgili videolar var.

Ben #EmzirmeyiSeviyorum. Şimdi siz söyleyin emzirebilmeniz için elimden başka ne gelir?

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.