Büyük Kardeş Doğuma Götürülmeli Mi? | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Büyük Kardeş Doğuma Götürülmeli Mi?
27 Nisan 2015

Çınar bir pazar brunch’ının sonunda kahve saatinde gelmeye karar verdiğinde, Gökçe’nin gözü gözümdeydi. Ona salgıladığım oksitosin doğumu tetiklemiş olabilir hatta. Yüzmeye Şile’ye gideriz belki diye deniz çantam hazırdı da, yanımda değildi hastane çantam.

Eşim çantayı almaya yollandığında, Gökçe’yi eve gönderebilirdim. Ama göndermedim. Geldi benimle doğumhaneye. Sancılarım başlayıp Doğumistan’a yollanana kadar da yanıbaşımdaydı. Sadece o sancılı halimi görmesini istemedim, bir de doğumdan sonra kanamam dursun diye bir doz fazla verilen ilacın beni soktuğu titreme krizini.

kardesler_hastaneye

Teyzesiyle anneannesi ona bakacaktı, Doula’m Esra bana. Çok nettim Gökçe’nin hastanede olması konusunda. İlkin, sormuştum, evet demişti O da. Bir de Aletha Solter öyle diyordu Çocuğunuza Kulak Verin kitabında:

“Doğum sırasıda orada olan kişiler, bebeğe orada olmayan kişilerden daha çok bağlanırlar*.

Kültürümüz çocuğu doğum gibi yoğun deneyimlerden koruma eğilimindedir. Ama böyle yapmak için bir neden yoktur. Çocuklar bu tür olaylarla gayet iyi başa çıkabilirler. Yeter ki yanlarında sorularına cevap verecek ve onlarla ilgilenip duygularını kabul edecek birileri olsun.”

Kıskanıyor diyemem ama Gökçe zaman zaman pürüzler yaşasa da, kardeşine zarar vermeye çalışmadı.

Müge: Sebebi bu olabilir mi Pınar? Sen ne dersin? Kardeşler doğuma götürülmeli mi? Bunun artısı eksisi sence nedir? 

Pınar Mermer: Evde doğumların olduğu, çocukların doğayla daha iç içe yaşadığı, hayvan doğumlarına da şahit olduğu yerlerde çocuklar anneleriyle doğum odasında yer alabiliyorlar. Bugün evde veya ev ortamına yakın doğum merkezlerinde yapılan doğumlarda da çocukların dahil edildiğini görebiliyoruz.

Ancak günümüzde doğumların çoğu çocuklara pek de uygun olmayan hastane şartlarında gerçekleşiyor ve çocuklarımız bu durumu psikolojik olarak kaldırabilecek kadar doğaya yakın değiller.

Bu sebeple doğum sırasında çocukların alıştıkları ortamda, güvendikleri yetişkinlerle olmalarını öneririz. Ebeveynlerine telefonla ulaşabilme güvencesinin verilmesi onları rahatlatır.

Doğumdan hemen sonra annelerini ve kardeşlerini görebilecekleri şekilde doğum yapılan yere getirilebilirler. Eğer anne ve/veya bebek doğumdan hemen sonra çocukla karşılaşabilecek durumda değillerse veya saat buna uygun değilse, gerekli şartlar hazırlandıktan sonra çocuğun ortamda olması önerilir. Eğer hastane şartları bir çocuğun bulunmasına uygun değilse, çocuğun bebeği ve anneyi görmesi için eve çıkmalarını beklemesi gerekebilir.

Önemli olan ona gerekli açıklamaların yapılması ve sevdiği yanında güvende hissettiği insanlarla olmasıdır.

İki farklı uçta durmuşuz anlaşılan. Hangi yöntemi benimseyeceğiniz size, çocuğunuzla kurduğunuz ilişkiye, onun kaldırabileceği gerçeklik dozuna ve hastanenizin size sunabileceği ortama bağlı. Echomar Göztepe’ye doğumdan önce yaptığım keşif, Gökçe’nin orada bulunmasına dair  sakıncaları silmişti benim aklımdan.

Doğumdan evvel dersinizi çalışırsanız, büyük çocuğun kendini dışlanmamış hissetmesi için orada olması harika derim naçizane.

* Klaus ve Kennel, Maternal Infant Bonding, 1976.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.