Ek Gıdaya Geçiş – 1 | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Ek Gıdaya Geçiş – 1
05 Haziran 2015

Gökçe’de fena çuvalladım. En iyi niyetlerle hem de. İlk 6 ay sadece anne sütü demişler, ben de ağzına suyun bile damlasını sürmemiştim. 4. ay civarı tadımlara başlamam gerektiğini çok sonra öğrendim.

Bu kısım için siz yine de doktorunuzun görüşünü alın ama yemeyen sonra da acıktığı için çikolataydı, kekti, olmadı meyveydi diye şeker içerikli yiyecekleri tutturan 2. bir çocuk istemediğimden Çınar’da 4. ay civarı sebze tadımlarına başladım.

Bir toplantıda tanıştığım Gökhan Mamur da öyle diyordu. Peki benim pusulam Prof. Ahmet Aydın ne diyordu?

ek gidaya gecis

Koca bir kitap yazmıştı Taş Devri Beslenmesi diye, çocuk doktoru ve beslenmeci olduğu için de söyleyeceği her şey kıymetliydi benim için.

Ben bu yazı dizisinin taslağını hazırlarken geldi Ahmet Hoca’nın rahmetli olduğu bilgisi. Beslenme konusundaki çalışmaları fay kırıkları açmıştı ana akımda. Ana akım doktorlar ona veryansın ettikçe, doğalcı anneler saflarını sıkılaştırmıştı tarafında.

Bakın her evde bulunması gerektiğine inandığım Taş Devri Beslenmesi kitabında Hoca’mız neler söylemiş bebek beslenmesi hakkında.

Süt Çocuğu Beslenmesinin Evreleri Nelerdir?

 • 0-6 ay: Emme dönemi. Sıvı gıdalar insan sütü, hayvan sütü, kutu mamalar.
 • 6-9 ay: Geçiş dönemi. Kaşıkla beslenme. Tarhana gibi unlu çorbalar, az tuzlu sebze püresi, yoğurt, meyve püresi, et, balık, sakatat (!), tavuk, yoğurt, yumurta, peynir.
 • 9-12 ay: çiğneme dönemi. Baklagiller, ev yemekleri, küçük parçalı meyveler.

Kaşlarınızı mı kaldırdınız? Ana akımdaki pek çok doktorun özellikle sakatat kısmına katılmadığını biliyorum. Bununla beraber 1000 yıldır olagelenin kıymeti, son 100 yıldır olandan fazladır benim için. 

Ek gıdaya ne zaman başlanır?

Dünya Sağlık Örgütü ilk 6 ay sadece anne sütü diyor biliyorsunuz. Pek çok doktor da bu görüşle hemfikir. Ancak azımsanmayacak bir grup da 4. aydan sonra katılara ufak ufak başlanabileceğini söyler ki, Ahmet Hocamız gibi Çocuk Doktoru Gökhan Mamur da bu görüşte.

Taş Devri Diyeti der ki…

Ek gıdaya çok erken başlanırsa,

 • Bebeğin mide ve bağırsak fonksiyonları yetersiz olduğundan, sindirim ve alerji problemleri yaşaması muhtemeldir.
 • Meme emmek yorucu bir iş olduğundan, bebek anne sütünü alımını azaltabilir.
 • Anne sütünde mikrop yoktur oysa dışardaki besinlerde mikrop olabildiğinden, bebek de bu mikroplara maruz kalabilir.
 • Bebek anne sütü dışında besin alıyorsa, anne sütündeki demirin emilimi azalır, bebek de bu demir eksikliğinden mağdur olabilir.

Ek gıdaya geç başlanırsa,

 • beslenme yetersizliği oluşur, ki bu aslında büyümede gerilik anlamına geliyor.
 • yetersiz enerji ve protein alımına bağlı olarak bağışıklıkta baskılanma meydana gelir.
 • demir eksikliği oluşur.
 • katı gıdayı reddetme riski ortaya çıkar.

Yani bu işin ince ayarı tamamen sende sevgili anne.

Siz kendinize ait biricik doğru için mutlaka hekiminize danışın. Bununla beraber benim şahsi kanaatim şöyle:

Bazı çocuklar ilk 6 ay sadece anne sütü alsa da, katı gıdaya geçişi çok sorunsuz yapıyor. Ancak bir grup çocukta 6 ayı beklemek, katı gıdaları reddetme riskini beraberinde getirebiliyor.

Gökçe’den ağzım yandığı için ek gıdaya Çınar’da erken başladım. Şimdi sebep başka bir şey olabilir diyebilirsiniz, ama bence benim yaklaşımım Çınar’ı beslenme konusunda daha işbirlikçi yaptı derim. Aynen beslenme profesörü Benal Büyükgebiz Hoca’nın ve Dr. Gökhan Mamur’un söylediği gibi: Çocuğun sofraya gelme hevesi vardı, ben de kırmadım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.