Hangi Biberonu Almalıyım? | Hamile ve Anne
Kolik Nedir? Nasıl başa çıkılır?
Düz veya İçe Dönük Göğüs Uçlarının Tedavisi (Niplette)
Bezi Bırakma ve Psikoloji Gelişim
Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları
Hangi Biberonu Almalıyım?
17 Ağustos 2015

Eskiden biberon almak kolay işti. Ya pompa ile uyumlu biberonu alıyorduk, ya da en yakın mağazada ne varsa o. İşlem tamamdı.

Tamam mıydı gerçekten? Evlerde kullanılmadan duran biberon yığınları arttıkça, bunun o kadar kolay bir seçim olmadığını anladık.

Bazen bebeklerimiz onlara aldığımız biberonları reddetti, bazen de nazlı nazlı bitirdikleri beslenme saatinin sonunda gaz sıkıntıları yaşayıp kustular. Bazen de biberonlar çantada devrildi ve içindeki sütü heba etmek bir yana, çantada ne varsa ıslattılar.

Şimdilerde biberon seçimi konusunun, anne forumlarının en popüler başlıklarından olduğuna şaşırmıyorum. Piyasadaki seçenek çokluğunu da düşününce, insanın aklı gerçekten karışıyor.

Peki hangi biberon en iyisi? Buna genelde annelerin verdiği cevap Avent oluyor. O zaman da ikinci soru geliyor: Hangi Avent? Klasik mi, Natural mi? Cam mı, plastik mi? Küçük boy mu, büyük boy mu? Yoksa yenidoğan seti mi alınmalı?

Bana ulaşan onlarca soru var bu şekilde. Cevaplara beraber bakalım mı?

Avent’in Klasik serisi iyidir. Sektörde 30 yıl önce tasarlanmış ilk biberon olarak dünyada bir çok annenin tercihi olan biberon, bir kaç ay önce çıkan Klasik + biberon serisi ile yenilendi: Adaptör halkası çıktı, daha az parça ile annelerin elini kolaylıyor. Ama en iyi biberonu soruyorsanız, benim tercihim Avent Natural’dir.

Ekran Resmi 2015-08-17 15.45.00

Avent Klasik vs Natural Biberon

Philips Avent’in AR-GE’sinde çalışan bilim adamlarının anne ve bebeği gözlemleyerek ve doğal olanı taklit ederek ürettiği bu biberonlar gerçek birer şampiyon.

Neden Avent Natural Biberon?
• Natural biberonların emzik kısmına baktınız mı? Şekli de, boyu da, dokusu da anne memesi gibi. Hatta çekişi de. Yani bebek annesinin memesinden hangi hareketle çekiyorsa, biberonun da emziğinden aynı şekilde çekiyor. Bu yüzden de biberon almayan bebeğin bile kabul ettiği tek biberondur Avent Natural.

klasik biberon soldaki, sağdaki ise natural

Sol taraf Klasik, sağ taraf Natural Biberon.

Plastik biberon mu, cam mı?
• Doğal düşkünü anneler için cam oldukça iyi bir seçim.
• Ama plastik de kötü değil. Hatta bazı durumlarda bence tercih sebebi. Avent ürünlerinin plastiği sterilizasyona dayanıklı bir malzemeden olduğu için güvenle kullanılabiliyor.
• Dışarı çantasında ağırlık yapmadığı için de seviyorum ben plastiği.
• Bir de dikkat ettiyseniz, Natural biberonun ortası incedir. Bebeğin biberonu iki eliyle kavrayabilmesi ve kendi kendine beslenmeyi kolaylaştırması düşünülerek yapılmış bu.

Ekran Resmi 2015-08-17 15.40.13

Bebeğinizin kendi kendine kaldırabilmesi ve düşünce kırılmaması açısından da iyi oluyor plastik.

Hangi boy biberon alalım?
• Yenidoğan döneminde kullanılması gerekirse 125 ml, yani en ufak boy.
• Burada aslında kritik olan, boydan ziyade biberon emziğinin deliği. Yenidoğan döneminde kolaya alışmaması için Avent biberonların emiziğinde tek delik vardır.

Ekran Resmi 2015-08-17 15.55.08

Bebeğin ayına göre kullanılması gereken biberon emziği. Kritik nokta emzikteki delik sayısı.

• Bebeğin ayına göre büyüteceğiniz biberon boyu ile emzikteki delik sayısı artar. Yani biberonun boyu çok önemli değilken, emzikteki delik sayısı çok önemlidir. Bu arada aklınızda olsun hem bebeğiniz büyüdüğü için, hem de hijyenden dolayı biberon emziği her üç ayda bir yenilenmeli.

Gelelim Avent Natural’i bence en iyi biberon yapan diğer özelliklerine.

• Meme ile biberon konusunda kafa karışıklığı yaratmaz. Bebek biberonu kolay kabul eder ama memeden soğumaz. Bebek anne göğsünden biberona rahatça geçebilir, anne emzirme ile biberondan beslemeyi rahatça birleştirebilir.

Ekran Resmi 2015-08-17 15.41.57

Sol taraf Klasik, sağ taraf Natural

• Natural emziğin bir özelliği üzerindeki yapraklar sayesinde içeriye göçmemesi ve bebek için memede olduğu gibi kesintisiz emme duygusu sağlamasıdır.

• Piyasadaki en gelişmiş anti-kolik özelliği Avent Natural’dedir. Biberon emziğindeki çiftli valf havayı bebeğin midesi yerine, biberona yollar. Bu da gaz sancısını etkili şekilde minimize eder.

Soldaki Kalsik, sağ taraf Natural valf. Piyasanın en etkilisi.

Soldaki Kalsik, sağ taraf Natural valf. Piyasanın en etkilisi.

• Koliği azaltan diğer modellerin aksine, biberonun şişesi geniş olduğu için, temizliği çok kolaydır. Bu nokta oldukça önemli; çünkü, sütte bakteri çok çabuk ürer.

Özetle böyle sevgili anne, umarım sorularına cevap verebilmişimdir.

Hangi Biberonu Almalıyım? için 6 cevap

 1. fatma betül der ki:

  benim iki tANE SORUM var plastik biberon ısıtılabiliyormu ve klasik avent biberona natural biberon ucu takılabiliyormu

  • editor der ki:

   fatma hanım merhaba,
   plastik biberonu benmari usulu sıcak su dolu bir kapta ısıtabilirsiniz. ya da avent biberon ısıtıcıda güvenle ısıtmanı mümkün. klasik biberona natural uç takmak için bir adaptöre ihtiyacınız var, emziği direkt uymaz. sevgiler.

 2. Duygu SA der ki:

  Merhaba,

  Oncelikle yaziniz icin tesekkurler. Benim sorum da Fatma hanimin sorusunun tam tersi. Ben dogacak bebegime natural yeni dogan biberon seti aldim. Bildigim kadariyla natural emzikler 6 aydan sonra kullanilmiyor. Bu durumda Natural biberona Classic emziklerden takabilir miyim?

  Tesekkurler

  • editor der ki:

   Duygu Hanım Merhaba,
   Yazımızdaki bilgilerin işinize yaramasına çok sevindik. Natural seti seçtiğiniz için teşekkür ederiz. Bebeğinize anne göğsüne en çok benzeyen seti seçmiş olmanız hem onun hem de sizin işinize oldukça yarayacak. Bu arada natural biberonları ayına uygun emzik takarak 6 aydan sonra da kullanmaya devam edebilirsiniz. Takmanız gereken uç yoğun akış ucu, buradaki linkte görebilirsiniz http://www.philips.com.tr/c-p/SCF656_27/avent-natural-emzik#see-all-benefits. Yardıma ihtiyacınız olursa yine yazın lütfen. Sevgilerimizle.

 3. Gülçin der ki:

  Merhaba açıklamanız son derece güzel olmuş. Bir sorum olacaktı. Bebegim için yeni doğan seti aldım ama internet sitesinden severken classic olanı seçmişim. Yazınızı okuyunca içime dert oldu Natural daha iyi diye. Sizce değiştirmeli miyim? Yoksa değiştirecek kadar bir fark yok mu dersiniz ?

  • editor der ki:

   Gülçin Hanım Merhabalar,
   Çok teşekkür ederiz. Hayır lütfen endişe etmeyin, bazı bebekler klasik olanı dah açok sever.
   Aslına bakarsanız bu konuda seçimi emzikte olduğu gibi bebek yapıyor.

   Kimi bebekler klasiği daha çok seviyor, kimileri ise natural’i.
   Natural konusundaki gözlemim hiç biberon almayan bebeğin bile onu kabullenmesi oluyor.
   Ancak anne bebebğini biberonla tanıştırmak konusunda kesin kararlı ise bebek seçim yapmadan kabulleniyor zaten ona sunulanı. Pek çok konuuda olduğu gibi :)

   Bir sorunuz olursa, lütfen yine yazışalım.
   Sevgiler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede verilen bilgilerin profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmeyeceğini unutmayınız. Eğer ciddi belirtiler ve doktor tavsiyesi gerektiren durumlar söz konusuysa doktorunuza danışınız. Philips AVENT bu bilgilerin yanlış amaçlarla kullanılması sonucunda olabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

GİZLİLİK POLİTİKASI

YASAL UYARI
Bu blogdaki tüm fotoğraflar ve yazılar Philips AVENT'e ait olup, izinsiz kopyalanması ya da herhangi bir yerde kullanılması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNA göre yasaktır. İzinsiz kullanım durumunda gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.